JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Legend of Deification (2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Şimdi, Ne Ektiysem Onu Biçiyorum!”

AMV: Animated Music Video olan açılımı Aslı’nda, fanlar tarafından animelerin sahnelerinden sekansların birleşmesiyle elde edilen fon müzikli klip elde edilmesine deniyor. Dolayısıyla bugüne özgü müzik seçimim “Kung Fu Panda 3 (2016)Animasyonlu Filmden üretilmiş ve Stellar‘ın “El Dorado” adlı müziği ile fon yapılarak elde edilmiş klip müthiş uyumlu olmuş; hem söz hem de ritme senkronize oluşunu da; ben çok beğendim. Mavi film üzerinde link bıraktım, film ile ilgili içerik okuyabilirsin.

O rast gele attığımız hatta düşürdüğümüz tohumların çatlama zamanı geldi. Martın en son günü ile toprak yağmura doymuş, ilgisizliğe omuz silkip yapılacakların listesini tutmuşsun ve fakat olması gereken daima olmaya devam etmiş… Çünkü şimdi zamanı geldi, topraktan fırlayacak o minicik yeşil yaprağın…

“Gitmeli, uzaklaşmalı, hiçbir şehirde durmamalı..”

Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık

Hareketsizlik doğaya has değil; Nisanın ilk günüyle neşe doluyor içimize. Yeniye yer açıp gözünü ufka dikersen bulacaksın bilgiyi ve gülümsememi… Ve bu şehir, hiç bu kadar güzelini görmemişti Aslı’nda!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Legend of Deification (2020) : (Çince orijinal film adı : 姜子 Jiāng Zǐyá) Cheng Teng ve Li Wei tarafından yönetilen Çin yapımı film, 3D bilgisayar animasyonlu fantastik macera filmidir . Popüler Çin mitolojik ve kurgusal versiyonu sahip karakter Jiang Ziya, yazar Xu Zhonglin tarafından yazılan 16. yüzyıldan bir Çin romanıInvestiture of the Gods 1605” kitabından uyarlamadır. Fengshen Sinematik Evrenin ikinci kurgusudur, “NE ZHA (2019)” filminin devamı niteliğindedir. Yapım, 110 dakika sürer. Mandarin dilinde üretilmiştir.

Marvel Sinematik Evreni (MCU) Amerikan kurgusal evreni ile ortak evren üzerinde ortak olay örgüsü ile işlenen, kurgusal oyuncular ve karakterlerle oluşturularak şu an yayında ya da yayım kuyruğunda bekleyen toplam 37 filmi ve 35 dizi için içerik üretilmiş kurgusal evrenin adıdır. Bu tasarımdan yola çıkılarak Çin de kendi kurgusal evrenini yaratmaya koyulmuş; Fengshen Sinematik Evreni adıyla ikinci yapımını da üretmiştir. Aslı’nda Amerikan kültürüne olan alışkanlığımızdan dolayı yapımları algılama konusu kolaylık ama Çin kültürüyle tanışmamışlara ve Doğu Asya kültürünün uzaklığı ile yaşanılacak zorluk için; temel bir kaç bilgi paylaşayım istiyorum.

Çin kültürü ve tarihi: Karmaşık mitolojisinde tanrılar genel olarak iki ayrı kavram ve konumdadır. Soyut ve somut tanrılar ile çok tanrılı inanç sistemleri, Çin mitolojisini anlatır. Yaratılış mitleri, halk söylenceleri ile folklorik öğeler, tarihi olaylarla karışmış bir mit yapısı, efsanevi, tanrısal krallar barındıran kral listesi ile de açıklanabilir. Jiang Zi Ya, küçük tanrılardan biri ve tüm tanrıların başı olduğuna inanılır. Doğu Asya kültürel alanı etkileyen Çin ve bölgede ki ülkelerin ortak özellikleri arasında felsefeleri, inançları, dinleri, politik yapıları, sosyal kurumları, yasaları, ritüelleri, askeri doktrinleri, tıp, bilim, edebiyat, sanat, mutfak, mimari vb. ögeler ve bölgedeki yaygın inanç sistemleri arasında Konfüçyüsçülük, Budizm ve Taoizm bulunmasıyla, dünya halklarını kategorize eden belirli sınırlar çizilmesini kolaylaştıracak keskin özellikler ile özerk hale gelir. Bu bölgeye has, özel, Doğu Asya kültürel alanı olarak Sinosfer adı verilen sınıfa dahil olan halklar, Çin kültüründen fazlasıyla etkilenmişler.

Tek tanım ve tek tanrı ile açıklanmayacak kadar çok zenginlik ve girift etkiler sonucu doğan doğu felsefesinin zenginliği göz dolduruyor hatta az biraz da gözü korkutuyor. Filmi izleyip ısınma turlarına başlayalım istedim. Sindirirken izlediklerimizi, ilk film ile ilgili içeriği de hazırladım, tıklarsan linke uçurup götürür seni ilk filme : NE ZHA (2019)

NE ZHA (2019)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bak! papatya mevsimi geldi. Mevsimlerden papatyayı severim. Sonra seni. Sonra yine seni. Ve hep seni..”

Cemal Süreya

Sevginin dili papatya…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Yeni blog hesabım için açtığım instagram hesabımdan takip, yorum ve kayıt yapabilirsin. Hatta yapsan beni desteklemiş olursun demek istiyorum. Hatırla “Birlikte daha güçlüyüz!” Mavi kelimelere tıkla açılsın yeni dünyam!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s