Barışın Kavgasına Muamma!/ *Underworld (2003)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Yakında Benden Geriye Hiçbir Şey Kalmayacak!”

David Bowie‘e ait müziğin remixini John Frusciante tarafından seslendirildiği “Bring Me The Disco King” şarkısı için hazırlanmış MV; aynı zamanda günün öneri filmi Underworld 2003 soundtrack’i olduğundan mı seçtim yoksa bu şarkı yüzünden seri filmleri mi önerdim tam emin değilim. Bu farklı versiyonuyla müziğin hüzünlü karamsar ağır halini pek sevdim doğrusu. Dilersen, David Bowie “Bring Me the Disco King” adlı eserinin orijinal halini şarkının üzerine tıklayarak youtube dan dinleyebilirsin.

“Sanki tüm hayatım boyunca, yanlış melodiyle dans etmiş gibiyim.”

Nietzsche

Bana Disko Kralını getir, ölü ya da diri… Sor bakalım ona, o da mı yanlış şarkıya denk gelmiş raks ederken? Bir ömür yitip giderken ritimlerinde, neyin savaşını vermişti, kimin davasına celp etmişti, nasıl karartmış pistleri; unutturdun bugünlerde… Anlat; barışı savunurken kavga edemedim diye mi bu?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Underworld (2003) : Yazarlar Len Wiseman, Kevin Grevioux, Danny McBride tarafından yaratılan ve yönetmenliğini de Danny McBride‘nin yaptığı film, mitopyadır. İngiliz Alman Macar Amerikan uluslararası ortak yapımı, karanlık fantezi aksiyon korku gerilim filmidir. Film, vampirlerin ve likanlar diye adlandırılan kurt adamların tarihine odaklanır. Underworld serisinin ilk filmidir. Filmin vizyona girdiğinde eleştirmenlerden olumsuz eleştiriler almasının yanında Sleeper hit denilen yayınlandıktan çok sonra sürprizli başarı kazanan eserlerden biri olarak 3 yıl sonra; Underworld: Evolution 2006 devam filmini Underworld: Lycans’ın Yükselişi 2009, Underworld: Awakening 2012 ve Underworld: Blood Wars 2017 ile dörtleme olarak nitelendirilen devam filmleriyle seyirci tarafından büyük bir beğeniyi de topladı. Bu yapım, 1 galibiyet ödülü, 10 adaylık ödülü kazandı. Oyuncular Kate Beckinsale, Scott Speedman, Michael SheenShane BrollyBill Nighy. Eser 121 dakika sürer.

Marvel Comics karakterinden Selene adlı Lycan avcısının maceraları anlatılır. Keza filmde, ilgi duyduğu bir adamın, kurt adamlar tarafından ısırılması sonucunda Michael hakkında nasıl bir karara varacağını kritik eder.

“Bu kuralların oluşturulmasının iyi bir nedeni var ve bu kadar uzun süre hayatta kalmamızın tek nedeni bu kurallar!”

Underworld (2003)

Marvel Sinematik Evreni (MCUAmerikan kurgusal evreni ile ilgili bir içeriğime link verdim. Tıklayıp incelememi okuyup bilgilenebilirsin.

Likan, Antik Yunancada lycanthrope olarak anılan -ve Eski İngilizcede werewolf– kurt adam teriminden türetilmiş. Bir lanete denk gelip dolunayda şekil değiştirerek bir kurda dönüşenler için kullanılan bu terim Ortaçağda cadı avı fenomeninin ayrılmaz birleşeni olagelmiştir kurtadam. Nihayet Cadı mahkemeleri sona erdiğinde ise gotik korku türü tarafından benimsenmiş ve takip eden yıllarda mitleşen kavramlardan üretilen yarı kurgusal hikayelerin kahramanları arasında varlığını sürdürmüştür. Mitlerden üretilen yarı kurgusal ütopyalara da mitopya adının layık görülmesi takdire şayandır. Birçok folklorda kurt adam arketipi, günümüze gelene dek, önce edebiyatta ve akabinde sanatın her alanında kendine bir taht, bir ülke yaratmayı başarmıştır. Gelelim kurgusal Marvel Evreninin kurgu karakteri Selene maceralarının konu aldığı diğer devam filmlerine;

İkinci film, Underworld: Evolution (2006), Selene ve Michael birlikte mücadele ederler.

Üçüncü film, Underworld: Rise of the Lycans (2009), Aslı’nda vampir-lycan savaşının kökenlerini anlatan film serilerinin kronolojik olarak ön veya ilk filmidir. 

Dördüncü film, Underworld: Awakening (2012), Artık insanlar vampirlerin ve likanların türünü yok etmeye yönelik cadı avıyla iz sürmeye başlarlar.

Underworld: Blood Wars (2016) son film, yine olumsuz eleştirilere rağmen hayranlar sayesinde güzel bir hasılat elde etti. Selene, Lycanlar ve Vampirler arasındaki sonsuz savaşı durdurmaya kalkışır.

Hafta sonu için fantastik 5 film birden izleyebilir, Marvel evreninden bir karakteri daha yakından tanıyabilirsin. Hadi başlayalım…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir.”

Emma Goldman

Haydi oturmaya mı geldik?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Barışın Kavgasına Muamma!/ *Underworld (2003)” üzerine 11 yorum

 1. Hi, what a bloody hunger of movies you like. Four here, and many more on my place. 🙂
  Are you lurking into the Underworld to find an epiphany of cinema. I won’t give you wrong.

  Liked by 1 kişi

 2. Hi my blog friend,
  I don’t know if I fully understand. However, I realized that these 5 Underworld movies did not find much value. And you think there must be a reason why I like these movies. You clear me by believing it will have epiphanic value: Have I misunderstood? 😉

  Liked by 1 kişi

 3. It is true that when I search for myself, I look at fictions and look for clues. There’s a lot of data in books and movies. I’m writing this so that maybe what I find can guide someone. And in this context, it is not so important that the production has been accepted by the authorities. Because I admire emotions, rather than the mind… And emotions, often very deep. And I love diving more than swimming. 😉
  May the last deep night of August bring you happiness! 🙂

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s