Gönül Gözüyle Yaşayanlar!/ *The Sandman (TV Series 2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Benim İçin Şarkı Söyle!”

Bob Dylan tarafından bestelenen “Mother of Muses” adlı şarkısının dördüncü dizesi Calliope’ye atıfta bulunur : Calliope’ dan sevdiğinin aşkını vermesini ister çünkü O, Yunan mitolojisinde İlham perilerinin anası olarak bilinir hatta denizcileri büyüleyen Sirenlerin de tanrıçasıdır. Şarkı “Yalanların peşinden koşmaktan çok yoruldum. Nerede olursan olsun zaten ömrümden çok fazla yaşadım” diyerek sonlanır. Günün öneri yapımında, son bölümde bu perinin mitinden esinlenilmiştir. 

“Gökten işaret gelmez, kalbin dediğine inan.”

Dostoyevski

Kalbiyle ikna olan ne huzurludur yolunda… Zihniyle iletişimini kesmiş tek bir gerçeğe yüzünü çevirmiştir. Ve ne mutludur yansımasını ilahi olan da bulan ve ne mesuttur en yüce ilhamı alan. Gönül gözüyle yaşayanlara selam olsun!

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Sandman (TV Series 2022) : İngiliz Amerikan ortak yapımı, bilim kurgu gizem fantezi drama televizyon dizisidir. Dizi, Netflix ürünüdür. dizinin yaratıcıları Neil Gaiman, David S. Goyer, Alan Heinberg. Senaryo her bir bölüm için farklı yapım ve eserlerden yararlanmış ve esinlenmiştir. The Sandman için ikinci sezon çalışmaları devam etmekte ancak 2. sezon yayın tarihi henüz paylaşılmamıştır.

Yunan mitolojisinde rüyalar ve uyku ile ilişkili tanrı olarak tanınan Morpheusun faaliyetlerinden türetilmiş her bir karakterden en önemlisi ve diziye adını veren Rüya, Sandman adı bağlamında kesesindeki kum ile dünyalar arası yolculuk yapar. Ve Aslı’nda tüm karakterler Morpheus felsefesini temsil eden işlevsellik içindedir. Seri, roman uyarlamasıdır. Yazar Neil Gaiman tarafından yazılan The Sandman 1989-1996 adlı çizgi romanından esinlenilmiştir. Çizgi roman, kurgusal yaratılan DC Evreninde, Endless adlı bir varlık ailesini ve ailenin üyelerinin karakterlerinin maceralarını konu alır. İsimleri aynı zamanda güçlerini ve hatta o gücün görev tanımına ait sıfatlarını tanımlar. Aile üyeleri; Delirium, Arzu, Umutsuzluk, Kader, Yıkım ve Rüya, ki adı üstünde Rüya, rüyalar ve hayaller alemini denetler. Ölüm, ölülerin ruhlarını yaşayanlar aleminden götürmeye yardım eder. Dizide, Dream, Death, Despair ve Desire rol alır ve: Tom Sturridge, Kirby Howell-Baptiste, Donna Preston, Mason Alexander Park adlı aktörler tarafından canlandırılırlar. Doctor Destiny, David Thewlis tarafından oynandı. Tom Sturridge tarafından canlandırılan Dream, Kabus olarak niteleyebileceğimiz Korintlileri temsilen Boyd Holbrook rol oynar. Vivienne Acheampong ve Patton Oswalt adlı oyuncular, kuzgun ve kütüphaneci rolleriyle karşımıza çıkarlar.

Yapım, 2022 Ağustos başında 30 dakika süren bölümler şeklinde 10 bölüm olarak yayınlandı. Ve Ağustos 2022 sonuna doğru 60 dakikalık onbirinci özel bölüm yayınıyla ilk sezonu tamamladı. Gerçekleştirme cehenneminde, seneler boyunca tozlu raflarda kalan yapım nihayet görücüye çıktı ve tarafımca çok sevildi. Kurgusu, kostümleri, koreografisiyle birçok miti bünyesinde barındırması ve masalların vücut bulmuş haliyle büyüleyiciydi. Habil ve Kabil trajedisinin sonsuz tekrarı gibi her adımında, her köşesinde gizli unsurlar hicvedilmişti. Diğer sezonu beklerken unutulmasını hiç istemem, bu şekilde ifade etmemin en büyü nedeni iki sezon arasında koca bir yılın girmesi ve o geçen uzun günlerde arka arkaya yayınlanan bir birinden farklı yapımlar… Tıpkı güncel yaşamın ilişkileri gibi kimse kimseyi özlemiyor, çarçabuk unutuyor… Yine romantizmin elini tuttum. Neticede ben sevdim, sen de sevmek istemez misin?

Edit: Kuzgun, insanların iki dünyasında da temsilcidir. Kargagildir ancak kargalardan daha uzun yaşar, biraz daha iridir. Bir çok kadim inançlarda kullanılan bir figürdür. Hayattayken ölümü, diğer tarafa geçtiğimizde de hayatı temsil ettiğine inanılır. Çünkü ben, Kuzgun’u da pek sevdim.

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Her şey göründüğü gibi olsaydı, eline aldığın deniz suyu mavi olurdu.”

George Orwell

Gördüğüne değil sen yine de yüreğinin fısıltısına inan.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Gönül Gözüyle Yaşayanlar!/ *The Sandman (TV Series 2022)” üzerine 8 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s