Kim Korkar Hain Kurttan!/ *The Pianist (2002)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Tanrıya Şükredin Bana Değil. O Hayatta Kalmamızı İstiyor. İşte İnanmamız Gereken Şey Bu.”

En sevdiğim sonatlardan biridir bu… Kimi kaybolduğunda dostlarına meyleder, kimi ailesine sığınır. Kimi kendini bulmak için kitaplara, romanlara; kimi filmlere, dizilere başvurur. Bazıları da müziğe gider; yalın notalardan oluşan bu tür müziklere… Güzelce listemi revize edeyim diyerek kemanlara, viyolonselin uçuran melodileri ile piyanoya eşlik eden nefesli çalgılara ve ayağımdan yere çekiştiren telli çalgıların tınısına vurmalılar eşlik ederken; ekledim, çıkardım, dinledim, dinlendim, diledim ve sevdim, bir kez daha hepsinden vaz geçtim, “bazen” dedim, “bazen…” Bir kaç konçerto bir kaç senfoni derken… Belki de kendimi bulmaya değil de az biraz kaybolmaya da seğirtmiş olabilirim… Çünkü bulmak istediğimde kendimi, ne yaptığımı cümle alem biliyor: blogum şahidimdir! Nisan başıma vurmuş olabilir, neyse bir kaç güne umarım kendime geri dönerim.

“Bütün çabam kimseye muhtaç olmadan yaşamak. Bütün umudum kendimde.”

Montaigne

Blok yasaklı hafta sonu günleri kapıda; ruha iyi gelene kapıyı açmalı ve belki güneşli sabahlar da gelirse penceremize; bedene iyi gelenlere de sıralanmalı… Umudu yürekte sıcak tutabildikten sonra kim korkar hain kurttan!

Covid 19 hafta sonu karantinasına hoş geldiniz!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Pianist (2002) : Yapımcı ve yönetmen Roman Polanski, senaryo ise Ronald Harwood yazmıştır. Başrolde; Adrien Brody oynar. Biyografik savaş drama filmidir. Otobiyografik roman olan Pianist (1946); Polonyalı Yahudi piyanist ve besteci Władysław Szpilman‘nın Holokosttan kurtulmasını konu alan anılarını anlatır. Fransa, İngiliz, Alman ve Polak ortak yapımıdır. 150 dakika sürer. Altın Palmiye ödülü, 75. Akademi Ödülleri , BAFTA ÖdülüCésars Ödülünü kazandığı gibi 2016 tarihinde BBC’nin 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi olarak listeye eklenir.

 “Eğer bize iğne batırsan, biz de kanamaz mıyız? Bizi gıdıklarsanız, gülmezmiyiz? Bizi zehirlerseniz ölmez miyiz? Ve eğer bize yanlış yaparsanız, intikam almayacak mıyız?”

William Shakespeare, The Merchant of Venice  Venedik Tüccarı

Polonyalı Yahudi bir müzisyenin, II.Dünya Savaşı yıllarında yaşadıklarını anlatan gerçek hikayenin konu aldığı film, eleştirmenler tarafından da onurlandırılmıştır.

Müziğe fazla ihtiyaç duyduğum bu günlerde yukarıda seçtiğim müziğe denk düştüm, e hazır düştüm bari yerdeyken filmi tekrar izlemek ve sana da önermek istedim. Aslı’nda bu geceye de az hüzün çokça müzik bulaştırayım dedim!

Aslı’nın Film Seçimi…

”Nefistir seni ყolda koყan, ყolda kalır nefse uყan…”

Yunus Emre

Yol önemli… Müzik de…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kim Korkar Hain Kurttan!/ *The Pianist (2002)” üzerine 10 yorum

  1. Yılların fotoğraf grubumdan çok sevdiğim bir arkadaşımızı bu kahrolası Covit yüzünden kaybettik üstelik daha anca 56 yaşındaydı. 😢

    Liked by 1 kişi

  2. Ablam, başın sağolsun! Çok üzüldüm, 😢 allah sabır versin kalanlara! Hepimize şifa versin, güzel yanaklarında öpüyorum. ❤️ Umarım yaşanacak bir sürü seyahat, bir çok fotağraf ve içeriklerimizle, Aslı’nda film, dizi, müzik önerilerimle burada ve tüm dünyada daha bir çok deneyimi ve güzel dostu tanırız. Buna o merdivenlerde öpüşmek de dahil… 🙏🏻

    Liked by 1 kişi

  3. Canımsın 💎Aslı’nda temennimiz o, iyi ki tanımışım dediğimiz dostların çoğalması. 🙏Yine hüznümü dağıttın tmm o merdivenlerin yerini bulacağım sana. 🥰

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s