Kusurlu Sevenlerin Kırdıkları!/ *Nell (1994)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Asla Bizim Hakkımızda Konuşmak İstemiyorsun!”

Avustralyalı kadın müzisyen Anna Buckingham, BOI olarak bilinir ve “Beast and Beauty” adlı şarkısının orijinal MV, Kasım ayına gelsin dedim. Bir filmde olsaydık; Romeo and Juliet veya Beast and Beauty… olurduk diyen şarkının sözlerinin acıklılığını bir kenara koyup bu efsane aşıkların filmlerine link bırmayı tercih ettim. Linklere tıklayıp bakarsın. Şarkıyı bir kez daha dinlemek istemeni çok iyi anlıyorum çünkü ben de sevdiğim şeyleri tekrar etme alışkanlığından muzdaripimdir, bu yüzden seni onaylıyorum. Kusurlu sevginin bıkkınlığıyla gitmeyi tercih eden sevgilinin birgün bir yerlerde tekrar birleşme umudunu soran tarafını ise anlamamazlıktan geliyorum.

“Kırılanı, kırılmış onarır.”

Ursula K. Le Guin

Kırıldıkça büyümeyiz, kırıklarımızı onardıkça güçlenir, gelişiriz. Kıranları hatırlamaktansa, tamir edenleri yamacımızda tutmayı başarmak evrenle birlenip bütünlenmemize ilmek atar. Hayatın bize işaretleridir o hasarlar, darbe aldığın yere yürüme demenin bir başka şeklidir o çekiçleriyle sevenlerin yoluna yıkım yapanlar… İşte sırf bu yüzden sadece sizi incitmekten çekinenlere gelsin günün müziği ve film önerisi…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Nell (1994) : Senarist William Nicholson, yönetmen Michael Apted. Amerikan yapımı, drama filmidir. Oyuncular Jodie Foster, Liam NeesonNatasha RichardsonRichard Libertini, Nick Searcy. Yazar Mark Handley tarafından yazılan Idioglossia 1987 tiyatro oyunu senaryosunu Renée Missel, kendi dillerini yaratan ikizler olan Poto ve Cabengo adlı kardeşlerin hikayesiyle geliştirdi. Screen Actors Guild Ödülü, Altın Küre Ödülü, Oscar ödülleri dahil 10 galibiyet, 8 adaylık ödülü kazandı. Film 112 dakika sürer.

Nell Kellty adlı genç kadın, annesi ve ikiz kardeşiyle ormanda bir kulübede izole büyütülmüştür. İkizler arasında geliştirilmiş iletişim dili, anneleri ölünce, bakım veren doktorun dikkatini çeker.

“- Ona ne oldu?
– Hiçbir şey ve her şey. Ve bu şans ona isabet etmiş.”

Nell (1994)

Kriptofazi terimi, ikiz kardeşler arasında geliştirilen ve sadece onların anlayabileceği özel bir dil olup dilbilimciler tarafından yalnızca bir veya çok az kişi tarafından kullanılan herhangi bir dil anlamında kullanılagelen idioglossia terimini de açıklamak için kullanırlarmış. Bu bilgiden sonra filmi izleyelim. Bu film, astrolog Ülgen Karaarslan tarafından harita okumaları konusunda bilgilendirilemek için hazırlanmış bir videoyu dinlerken dikkatimi çektiydi. Film linklerini incelemeye başladığımda; izlemiş olacağımı düşündürten sahneleri zihnimde aramama sebep olan hayli ilginç detaylara da rastladım, ilk veya tekrar izleme olasılığını es geçerek ekran karşısında yerimi aldım. İnsanın toplumsal bir varlık olmasını sağlayan unsur notuyla bu film önerdiği için şen dilli astrologa teşekkür ederim.

Astroloji eğitimi alan ve Astrolog olanlar için öneri filmdir; ek bilgiyle haydi izlemeye geçelim. Bitirdiğinde yorum da yazarsan ne şık olurdu.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Canın yanmış, gülümsemişsin. Kimse anlamamış.”

Şeker Portakalı

Sen yine de gülümse… Belki şehre bir film gelir…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kusurlu Sevenlerin Kırdıkları!/ *Nell (1994)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s