Yaz Gecesi Rüyası!/ *A Midsummer Night’s Dream (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Bir Yaz Gecesi Rüyası!”

Shakespeare festivali düzenleyen Kanada’da yerel bir tiyatroda, bu tanıtım videosuna rastladım. Günün öneri filmi, bu eğlenceli oyundan uyarlama olduğu için dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim. Bu oyunu sahneleyen aktörlerin 33. sezon açılışı yaptıkları bu yerel tiyatro sahnesinin yaz sezonu açılışını duyurdukları videodan hoşlanacağına eminim. Kıtalar ötesinde ve kuzey yarım kürede olan Kanada için iklimin doğayla birlikte yazın sektör canlanıyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca süren pandemi yüzünden online devam eden gösteriler nihayet yüz yüze geleneksel bir şekilde açılış yapmanın sevincini yaşıyor. Festival 8 Haziran – 24 Eylül 2022 arasında Bir Yaz Gecesi Rüyası, Harlem Duet, Romeo ve Juliet yapımlarıyla oyunlarına başlamışlar bile… Festivalin Ülkeme pek çok uzaklığına rağmen yürekten desteklediğimi de bilsinler lütfen. Belki içeriğimi okuyan birilerinin ilgisini çeker ve izleyebilirler o güzel tiyatro festivalini… Bard on the Beach Shakespeare Festivali olarak anılan bu tiyatro festivali Kanada’nın Vancouver Şehri’nde, şimdi Vanier Park dediğimiz yerde bulunan Sen̓áḵw  köyünde doğayla ve denizle kesişen bu yerleşkede etkinlikler yapılır, bilgine…  

“Güzel bir ruha aşık olan ona sonsuza dek sadık kalır; çünkü sevdiği şey ebedidir.”

Platon

Güzel olduğu için sevilmez, sen sevdiğinden güzel olur o yürek, o ruh ve o! Bu yüzden Platoncu felsefeye göre güzellik, estetik biliminin konusu; iyi ise etik alanında ahlaki bilgi olarak açıklanırken; doğru, felsefi bilginin cephesinde incelenir. Güzelliğin iyilik ve doğruluk harmonisine dönüşmesidir, sonsuzluğun yolunu içimizde açtıran… Arayıştan bulmaya geçmedir ve o kutsal huzurla kemale ermektir. İşte bu sebeple sevilen güzeldir. Bir yaz gecesinin ılıklığında sonsuz bir rüyada yaşarlar, ta ki yanlışlıkla bir ok seni vurana kadar. Seveceğimiz kişileri biz seçemiyoruz!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

A Midsummer Night’s Dream (1999) : İngiliz Amerikan İtalyan ortak yapımı, romantik bir komedi fantastik filmidir. İngiliz yazar William Shakespeare tarafından yazılan A Midsummer Night’s Dream 1595 adlı komedi oyunundan uyarlamadır. Yönetmen ve senarist Michael Hoffman. Oyuncular Kevin Kline, Michelle Pfeiffer, Rupert Everett, Stanley Tucci, Calista FlockhartAnna FrielChristian Bale, Dominic West. Film 116 dakika sürer. Yapım 1 galibiyet, 2 adaylık ödülü kazanmıştır.

Bir birlerine aşık olan dörtlünün sihirli ormanda, Eros’un büyülü okları yüzünden geçici bir süre okun etkisi altında kalıp duygu duydukları kişilerin yer değiştirmesi sonucu, izleyiciye komik ancak yaşayana acı veren olayları anlatır.

“Kalbinize Sahip Çıkın. Cupid Silahlı ve Tehlikelidir.”

A Midsummer Night’s Dream (1999) sloganı

Cupid, Antik Roma mitolojisinde aşk tanrısıdır ancak daha çok Antik Yunan mitolojisinde geçen aşk tanrısı Eros olarak bilinir. Hani şu çıplak melek kanatlı çocuk görüntülü resmedilmiş ve bir yay ve ok ile rastgele okunu fırlatan tanrıdır. Roma mitolojisinde iletişim tanrısı Merkür ile aşk tanrıçası Venüs‘ün oğludur. Yaz zamanlar için keyifli bir yapım olduğunu hatırlatır, neşeli izlemeler dilerim. Velhasıl sevdiklerimizi seçemeyiz, sadece severiz. Erosun okuyla vurulana çekiliriz… (Konulu içeriğe linktir, tıklayabilirsin)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Aşktı görmedik bilmedikse kim bilir hangi Eylül bir daha, hangi uzak Haziran?”

Necati Cumalı

Geldi geçiyor bile o uzak Haziran…

Yaz Gecesi Rüyası!/ *A Midsummer Night’s Dream (1999)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s