Teorinin İronisi!/ *Money Monster (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Dünyayı Neyin Döndürdüğünü Öğrendim!”

Günün öneri filmi Money Monster (2016) soundtrack albüm bestecisi İngiliz Dominic Lewis tarafından yaratılmış albüm dışı şarkılarından biri ve film sekanslarıyla düzenlenmiş müzik videosu ilgimi çekince gündem yaptım. Amerikan rock grubu Kiss‘in 1980 çıkışlı What Makes The World Go ‘Round adlı şarkıdan esinlenerek güncellenmiş rap şarkısıyla uyumlanmış görüntüleri içeriğe ekledim. Dan The Automator ve Del the Funky Homosapien ile ürettikleri bu parçanın adına yakışmış “Dünyayı Döndüren Nedir? (PARA!)

“Gökyüzü çizemedim sana, sadece renklerini verdim.”

Edip Cansever

Oysa alıntılanan sözler, romantik varoşlusun içinden kendini bulmaya yönelmişken yeni dünya akımında tanrılaşan ve tek gerçeğin metaforik tanımı para olmuş. Menkul kıymeti olan parayı cismen tasarlayan aşkın verdiği ilhamla kendi dünyasını döndürebilmek için ortaya çıkardığı grafik değil midir? Velhasıl tanrının verdiği yetenek ellerimizle tekrar hayat bulur ve bazen o ortaya çıkan bir çok yaşamı ortadan kaldıracak gücü de içinde taşır. İronisini kabule geçmeli!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Money Monster (2016) : Yönetmen Jodie Foster, senaristler Jamie Linden, Alan Di Fiore, Jim Kouf. Amerikan yapımı, suç dram gizem gerilim filmidir. Oyuncular George Clooney, Julia Roberts, Jack O’ConnellDominic WestCaitríona Balfe, Giancarlo Esposito. Film 99 dakika sürer. Yapım 2 adaylık ödülü kazandı.

Finansal tüyolar veren televizyon sunucusunun neden olduğu kaybından dolayı stüdyoda terör estiren bir yatırımcının dramını ve yarattığı şiddetin etkilediği kişileri konu alır.

“Kulağa her zaman çok basit ve bir o kadar da aptalca geliyor.”

Money Monster (2016)

Filmin sloganı “Her komplo teori değildir” mottosuyla işlenen gerilimin Aslı’nda ve arkasında yatan çirkin nemalanma savaşının kibrine kapılmış insanların er geç bedel ödeyeceğinin zannına kapılan mağdurun yer değişmesi an meselesidir. Nagalibin eline geçen avantajla zulme taviz veren kılıcına değen kellenin halini kim anlayabilir? Kim alim kim cahil olur bu döngüde bilebilir miyiz? Hadi gel izleyelim şu filmi…

Bu film Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde öğrenci ve mezunlar için öneridir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ahlak tamamen insana dair bir meseledir, tanrısallıkla hiçbir ilgisi yoktur.”

Albert Einstein

İyiliğin hasleti örgütlenmek midir?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Teorinin İronisi!/ *Money Monster (2016)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s