Ah Günahsız Züleyha!/ *Their Finest (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sana Biraz Aşık Oldum!”

Yuna diye bilinen Malezyalı Yunalis binti Mat Zara’ai adlı şarkıcı ile Grammy ödüllü Amerikalı müzisyen Usher birlikte seslendirdikleri “Crush” adlı şarkının orijinal müzik videosunu izlerken yüreğini gülümsetme özelliği var. Tembel bir öğleden sonra beni ararsın diye başlayan şarkıda aşka yeni düşen çiftin duygu durumuna bakış atarken yaz kelebeklerin uçuşan hafifletici esintisini hissettiriyor.

“Aşk tesadüfleri sever, kader ayrılıkları… Yıllar geçmeyi sever; insan aramayı”

Murathan Mungan

Ruhunla tanışana, aşkın yakıcılığı artık değmez. Ah günahsız Züleyha, zalimliğe paye vermeden göz yaşlarıyla atılıverdin bir göl gibi alevlere… Balıklar neşe verdi iki bedene de, putlar kırılasıca İbrahim, güllerin içinden çıkarak kavuştu nihayet gölgesine. Aşkın beş hali de mucizevi; balıklı göle dönen alevlerine de deva olur neşesi!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Their Finest (2016) : Yönetmen Lone Scherfig. İngiliz yazar Lissa Evans tarafından yazılan Their Finest Hour and a Half 2009 adlı romanına dayanır. Senaristi Gaby Chiappe. İngiliz Fransız İsveç ortak yapımı, savaş komedi drama filmidir. Oyuncular Gemma ArtertonSam ClaflinBill NighyJack HustonJake LacyRichard E. GrantHenry GoodmanRachael StirlingEddie MarsanHelen McCrory, Claudia Jessie. Türkçe tercümesi “Aşkın Çekimi 2016” olmuştur. Yapım, 1 galibiyet, 7 adaylık ödülü kazanır. Ve film 117 dakika sürer.

II. Dünya Savaşı sırasında İngilterenin içinde bulunduğu özel koşulları barındıran Britanya Savaşı, Londra Blitz ve Dunkirk’in tahliyesi hakkında Enformasyon Bakanlığınca halka moral vermek amaçlı bir film çekimini desteklemesini konu alır.

“Film, Bayan Cole. Sıkıcı kısımların kesildiği gerçek hayattır. Ve fakat hakikati doğruyla karıştırmayın ve Tanrı aşkına, ikisinin de hikayenin önüne geçmesine izin vermeyin.”

Their Finest (2016)

İngiliz yapımlarını sevenler için keyifli ve acıklı bir yapım. Film içinde film çekimleri algıda bir karmaşa yaratsa da kısa sürede adapte olup olayların içinde o garip aşkın çekimini bile hisseder oluyorsun. Elbette sonunda yaşadığım kal gelmişlik izlenmeye değerdi, ekranda değil yüzümde!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sevmek için sebep aramadım hiç. Sesi yetti kalbime…”

Ahmet Arif

Sebepsiz olurmuş sevmeler, velhasıl böyle oluyormuş zağar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s