Okuma Gözlüklü Son Buluğ!/ *Beauty and the Beast (1991)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bu Gece, Tek Yalnız Ben Olamam!”

Yaşlanmanın tanımı yapmış Doç. Dr. Şafak Nakajima : “Kollarımızı ileriye doğru ne kadar uzatırsak uzatalım, marketteki sütün son kullanma tarihini çıplak gözlerimizle okuyamayınca, bir zamanlar yaşlılara özgü sandığımız okuma gözlüklerini takmak zorunda kalırız.”a link bıraktım, güzel yazı olmuş… Okumak için mavi adına tıklaman yeterli.. Çünkü biliyorum ki orada bir yerde biri olmalı diyen şarkının acıklı haliyle gözlüğümü takmış yazıyorum buraya artık. Sasha Sloan tarafından seslendirilen bu yalnızlığın türküsü “the only” adlı şarkının müzik videosunu da bu gecenin tüm yalnız hissedenlerine yolluyorum.

”Kırk yaş, gençliğin yaşlılığı; elli yaş, yaşlılığın gençliğidir.”

Victor Hugo

Hugo’ya göre buluğ çağındayım ve bu sıfatla yepyeni bir haftaya başlıyoruz ve artık dünden daha yaşlıyızdır… Işık gözünü almasın, zamanla alışırız bu duruma da nasılsa… Ve şarkı der ki; bu gece yalnız olan bir tek ben olamam… Nerede olmak istiyorsan yüreğinde, umarım bu gece o yerde, bu filmi seyredip, o yatakta uykuya dalarsın…

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Beauty and the Beast (1991) : Amerikan yapımı, animasyon, romantik, fantezi türünde, 1991 yılında yayınlanmış ve ardından devam filmi niteliğinde 3 dvd film ile seri tamamlanmış: Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas (1997) ve Beauty and the Beast: Belle’s Magical World (1998) ve Belle’s Tales of Friendship (1999). Aslı’nda Jeanne-Marie Leprince de Beaumont tarafından yazılan, aynı adlı masal kitabının 1756 Fransa’sından uyarlamasıdır. Bu yapım, Nisan 1994‘te, Disney tarafından Broadway müzikali olarak uyarlanan ilk animasyon filmi oldu. Adaylıklarıyla ve kazandığı ödüllerle adından çok bahsettirdi.  Howard Ashman tarafından özel olarak bestelenen müzikler de ödüller aldı, ancak film yayınlanmadan 6 ay önce AIDS den öldü. “Belle” en sevilen operet‘tir. (İçeriklerde yer alan film, müzikal ve dizi önerilerimden birinde video olarak paylaştım bu şarkıyı. Ayrıntılı linkler verdim, meraklıları için!)

Türkçeye “Güzel ve Çirkin (film 1991)” olarak çevrilmiştir. 2002 tarihinde “kültürel, tarihî, estetik açıdan önemli” etiketlenerek, ABD Ulusal Film Arşivi’ne seçilmiştir. Oscar, Bafta, Altın Küre, Grammy, Satellite ödülü dahil 33 galibiyet, 32 adaylık ödülü kazanmıştır.

Edit: Devam niteliği taşıyan diğer 3 animasyon filmler için imdb linki için mavi film adı üzerlerine tıklayın. Fransız yazar ve besteci için de mavi isimlerine tıklayarak bilgi alabilirsin.

Yıllara göre Beauty and the Beast masalının uyarlamaları ve içerik yazıları ile bıraktığım diğer linkler aşağıda, mavi kelimelerde linkler atandı, tıkla ve yorum da yazsana:

Bu ödüle doymayan, film ile haftaya başlayalım. Şans getirsin bana, sana ve hepimize! Su ve gülümsemek önemli; unutma!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Aşk bir rastlantı diye düşünüyorum, sonuç kime rastladığına bağlı.”

İnci Aral -Sadakat-

Rastladıklarımızla bir yaşam inşa ediyorduk Aslı’nda…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s