Katarsisli Ekim’e Veda!/ *Am I OK? (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Çünkü Sabahları Biliyoruz!”

Raphaella ve Nambyar tarafından seslendirilen “Closure” adlı şarkının güzelliğiyle günün seçkisi olarak kulaklara ve yüreklere bu MV bıraktım. Bu bir kapanış! Ekimi kapatmaya en çok bu müzik yakıştı, gönlümce…

“Seni seven, seni özleyen, seni önemseyen, sana kocaman yüreğini açan,
senin için kaygılanan,
seni her gün kontrol eden,
günaydın, iyi geceler diyen birini asla görmezden gelme.
Çünkü bir gün uykundan uyanıp yıldızları sayarken Ay’ı kaybettiğini fark edebilirsin…”

Oğuz ATAY

Sevdiklerimizi cepte sanma yanılgısından tanrı bizi korusun. Duaların da doğrusunu etmeli diyor şarkıda… O halde hayrımıza olanı diliyorum Ekimin son gününe girişte.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Am I OK? (2022) : Yönetmenleri Tig Notaro ve Stephanie Allynne. Senaristi Lauren Pomerantz. Amerikan yapımı, romantik komedi drama filmidir. Oyuncular Dakota JohnsonSonoya MizunoJermaine FowlerKiersey ClemonsMolly GordonJune Diane Raphael, Tig Notaro, Sean Hayes. Film 86 dakika sürer. Yapım, olumlu eleştiriler alarak 1 galibiyet ödülü de kazandı.

Bir gençkızın kendi yaşamını sorgulamasını, erkeklerle ilşkilerinin hayalkırıklığını da tercihlerinin bireysel olmamasını konu alı. En yakın kız arkadaşına, tam da farklı şehirlerde yaşamaya başlamadan hemen önce tiraf eder. Her 30’lu yaşlarında olan bireyler gibi yaşamını güncellemek isterken dolaptan çıkmak ister (Coming out anlamında bir metafor ile anlatılmak istenen LGBT bireylerinin kendi tercihleri doğrultusunda tercihlerini deşifre ederek şeffaf yaşama geçmeyi tarif eder.)

Elbette bu itiraf iki kadının arkadaşlıklarını da sorgulatır. Aslı’nda yine katarsis odaklı bir filmi bu geceye bırakıyorum. Uçlara savrulanların salınım hızı zamanla yavaşlar ve zamanın iradesiyle toplumda ki öz yerini belirler, söylemine örnek teşkil eden film genel olarak beğenilmiş. İzleyelim. Her sancılı ruha da selam olsun, buradan.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kendinizi sevin ve kendinize söz verin; İçinize sinmeyen, dilinden dökülen sözlerin her bir kelimesini yaşamayan, sabrınızı / zamanınızı ve verdiğiniz değeri yaşam içerisindeki pratiklerinde hissettirmeyen aksine değersiz hissettirildiğiniz hiçbir yerde durmayın..

Ve kesinlikle; yüzünüze kapanan hiçbir kapının arasına elinizi koymayın.”

Frida KAHLO

Hadi kapatıyoruz Ekimi…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s