Bu Mümkün mü Sevgili?/ *Spiderhead (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Beni Tanıştığımız Geceye Geri Götür!”

Amerikan indie rock grubu Lord Huron tarafından seslendirilen “The Night We Met” şarkısında borcunu ödeyebilmek için geri dönmek isteyen sevgilinin sözleriyle hazırlanmış müzik videosu Temmuz sıcağını arttıracak. Maziye baktığın aynayı düşürdüğün anlara dönerek hiç kırılmammış haliyle kalabilir miydim’i merak eder ya insan bazen… İşte o ana geri dönmek ister ya…

“Güven bir ayna gibidir. Bir kez çatladı mı, hep çizik gösterir”

Hint atasözü

Uzaklaştığında yüreğinde ki kişiden, sahilden maziye giden gemileri seyre dalarsın. Ve o büyük kırılma anlarına şahit olduğunda, avuçlarına gömdüğün yüzünle ağlar, onunla tanıştığın güne geri dönüp o hataları yapmadan ve fakat o yanlışların yapılmışlığının bilinciyle masumiyetin kaybedilmemiş anılarıyla iştigal etmenin hazzını seyre dalarsın. Bu mümkün mü sevgili?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Spiderhead (2022) : Yazar George Saunders tarafından kaleme alınan “Escape from Spiderhead” adlı distopik kısa öyküsünün de aralarında olduğu birçok hikayesinin yer aldığı “Tenth of December: Stories 2013” adlı kitabından uyarlanmış. Senaristler Rhett Reese ve Paul Wernick. Yönetmen Joseph Kosinski. Amerikan yapımı, bilim kurgu psikolojik gerilim filmidir. Oyuncular Chris HemsworthMiles Teller, Jurnee SmollettNetflix ürünü olarak Haziran 2022 tarihinde yayına girdi. Film 107 dakika sürüyor.

Mahkumiyet hükmü ile cezalandırılmış bir gurup mahkumla yapılan anlaşma ile özel bir adada yaşayabilmeleri karşılığında uyuşturucu içeren bir ilacın piyasa çıkmadan kayıt altına alınarak deneyler yapılmasına rıza göstermelerini konu alır. Denek çalışmalarının uygulandığı ilaç firması tarafından güvenliği sağlanmış özel bu binada, yaşananlara şahit ve mutâbi olan gözde mahkumun durum karşısında direnç göstermesi sonucunda dinamiklerin değişmeye başlamasına şahit olacağız.

“Sekiz yaşındaydım ve babam beni yaz kampına götüreceğini söyledi. Çok heyecanlanmıştım. Ve beni bıraktı ve bunun yaz kampı olmadığı, koruyucu aile olduğu ortaya çıktı… ve onu bir daha hiç görmedim… Asla geri dönmedi. O asla geri gelmedi. Bir hafta sonu bile.”

Spiderhead (2022)

Psikolojide, zorbalık kurbanın gücü eline aldığında zorbalık mağdurları yarattığı ile ilgili bir teori vardır. Filmin zemini bu kavrama otururken beni en etkileyen repliği ile geçmişin kurban rolüne vurgu yapıyor. Kesinlikle izleyin, izletin.. (Zorbalık ile ilgili film ve içeriklere göz atabilirsin:

HÜKMÜ KALMADI, İSTİSMARIN!/ *JOE BELL (2020),

SUSANLAR DA GÜNAHKARDIR!/ *DE HELLEVEEG (2016),

YAĞMUR SÜRESİNCE YAZDIM!/ *PURPLE RAİN (1984)

ÖFKEN NE FISILDIYOR?/ *BETTER DAYS (2019)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kimi gittikçe kalır, kimi kaldıkça gider…”

Özdemir Asaf

Her eylem zıddıyla tamamlanır.

Bu Mümkün mü Sevgili?/ *Spiderhead (2022)” üzerine 5 yorum

  1. Not seen yet, but I’d like to. Kosinski is now a value after the box office bang of “Top Gun Maverick”. And on “Spiderhead”, he’s got a thunder god on his side. ⚡😉

    Liked by 1 kişi

  2. I haven’t watched the production of Top Gun: Maverick 2022 yet. I queued it. I had the honor of watching Top Gun 1986 production in the cinema itself. It was amazing…
    Good night.. 😉

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s