Yaptıklarına Değdi mi?/ *Carol (2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bekliyorum!”

Léa Castel, “Amour à la haine” şarkısının Spinning Out (TV Series 2020) serinin sekanslarıyla hazırlanmış müzik videosuyla başlayalım. Aslı’nda bu şarkıyı geçmiş içeriklerimin birinde paylaşmıştım ancak video kullanılmayacak duruma düşünce o yazıma daha uygun olacak başka bir müzik videosu ekledim ve bu müthiş parça da bugünün duygusuna eşlik ediyor keza buranın yaratıcısı benim ve ben böyle uygun gördüm. Var mı itirazı olan? Kafamda milyon tane soru var, diyen şarkı sözleriyle devam ediyorum yaz ortası serin İstanbul’da…

“Okusun diye değil dokunsun diye yazılır bazı şeyler…”

Franz Kafka

Bazen soruları, cevaplarını almak için sormazsın. Yaşadıklarını yahut anlattığını pekiştirmek amaçlı son cümle yerine, ana fikrin en can alıcı dokunuşu için, bir soruyla kapanış yaparsın. Buna değdi mi? gibi…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Carol (2015) : Yönetmen Todd Haynes, senarist Phyllis Nagy. İngiliz Amerikan ortak yapımı, romantik dram dönem filmidir. Amerikalı yazar Patricia Highsmith tarafından yazılan The Price of Salt 1952 (Carol 1990 ismiyle ve gerçek yazarın kendi adıyla yeniden yayınlanır) bu kitabından uyarlanmadır. Oyuncular Cate BlanchettRooney MaraSarah PaulsonJake Lacy, Kyle Chandler. Film 118 dakika sürer. Altın Palmiye, Altın Küre Ödülü, Oscar, BAFTA Ödülü, Satellite, Siyad ödülleri dahil 77 galibiyet ödülü, 254 adaylık ödülü kazandı. İngiliz Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi LGBT filmi listesinde ve BBC tarafından 21. yüzyılın en büyük filmlerinden biri olarak seçildi. 

Genç fotoğrafçı kadınla ile zorlu bir boşanma sürecinden geçen orta yaşlı kadın arasında oluşan yakınlaşmanın yasak bir ilişkiye dönüşmesini konu alır.

“Sevgilim. Kaza falan yok ve o bizi öyle ya da böyle bulurdu. Her şey tam daireye tamamlanır. Bu, er ya da geç olduğu için şükret. Bunu söylememin kaba olduğunu düşüneceksin ama sunacağım hiçbir açıklama seni tatmin etmeyecek. Genç olduğun için çözümler ve açıklamalar aradığını söylediğimde lütfen kızma. Ama bunu bir gün anlayacaksın. Ve bu olduğunda, seni selamlamak için orada olduğumu hayal etmeni istiyorum, önümüzde uzanan hayatlarımız, sürekli bir gün doğumu. Ama o zamana kadar aramızda hiçbir temas olmamalı. Yapacak çok şeyim var ve sen, sevgilim, daha da fazlasını yapacaksın. Lütfen inan, seni mutlu görmek için her şeyi yaparım. Bu yüzden, yapabileceğim tek şeyi yapıyorum… Seni serbest bırakıyorum.”

Carol (2015)

Filmin sloganı “Bazı insanlar hayatınızı sonsuza dek değiştirir” olmasının trajedisini gözler önüne seren bu filme şans verebilirsin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bazı insanlarla iki kez tanışırsın.”

Tolstoy

Çok acı ancak öyle…

Yaptıklarına Değdi mi?/ *Carol (2015)” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s