Kendine Yolculuk!/ *Oblivion (2013)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Unutmanın Müziği!

Günün öneri filmi Oblivon 2013 soundtrack albümü, Fransız elektronik grubu olan M83 tarafından yaratılmıştır. Albümün “I’m Sending You Away from Oblivion” adlı parçası için yaratılmış müzik videosunu seni unutulmaktan uzaklara gönderiyorum diyenlere aldırış etmeden günün müzik seçkisi olarak tayin ettim. Arjantinli tango üstadı Astor Piazzolla tarafından bestelenen “Oblivion” adlı unutulmaya yüz tutmuş bir başka müziği ait içerik için link bıraktım. Üstelik animasyonlu müzik videosuyla paylaştığım müziği çok seveceksin, tıklatabilirsin.

“Köprüler yıkıldı artık kendimleyim…”

Attila İlhan

Unutuluşun ardından hayatına devam etmelere gark edersin de hani maktulün sesi seni paçandan çekiştirir gibi olur ve olay mahalline geri dönmek istersin ya… Denersin de karşı kıyıya gidecek köprüleri de yıktığını hatırlar dönemesin ya… Hah işte orada, o dakika artık kendinlesindir. Ve orada, o dakika kendine yolculuğun başlar. Ve kendinle ilişkin. Kavgaların ve dahi sevişmelerinin tadı başkadır. Ve her mücadele sonucunda bedeninin içine iyice yerleşir artık ruhun. Her şey sen olur, her yer sen ve sen de sensin artık ne fark eder bu olana ne dersen?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Oblivion (2013) : Yönetmen Joseph Kosinski. Senarist yazarlar Karl Gajdusek ve Michael Arndt. Oyuncular Tom CruiseAndrea RiseboroughMorgan Freeman, Nikolaj Coster-Waldau. yapımı bir kıyamet sonrası aksiyon macera bilim kurgu filmidir. Yönetmen Kosinski tarafından yaratılmış Oblivon 2005 adlı grafik romanına dayanır. Yazar Ray Bradbury tarafından yazılan fix-up kısa öykü olan The Martian Chronicles 1950 adlı kitap ile Aslı’nda Mars hikayeleri, bilim kurgunun asıl esin kaynağıdır. Film 124 dakika sürer. Yapımın 1 galibiyet ödülü, 17 adaylık ödülü vardır.

Kıyamet sonrası 2077 tarihinde Dünya, istalacılar tarafından tüm kaynakları tükenmek üzeredir. Jack Harper adlı Dron teknisyeninin hikayesini konu alır.

“Bir keresinde bana ne demiştin biliyor musun? Her şey bittiğinde bana göl kenarında bir ev yapacağını söylemiştin. Birlikte yaşlanıp şişmanlayacaktık. Ve kavga edecektik. Belki çok içmiştik.”

Oblivion (2013)

İzlanda volkanik yer üstü görüntüsü ve Golden hour denilen 18:00 ile 01:00 saatleri arasında sihirli görüntüler yakalayan yönetmen Kosinski, uzay filmlerinin karanlığına bir alternatif olarak tercih etti. Değeri sonradan anlaşılan yapımlardan biri olarak bilim kurgu filmlerinde bir mihenk taşıdır. İzleyiciye, kurgusu ve sekans yapısı karışık, anlaşılmaz ve hatta bir çok sahnesi ve vermesi gereken kavramları n unutulmuş olduğu hissini de uyandırır. Bu farkındalıkla izleyelim mi?

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sevgi zorbalıktan güçlüdür.”

Hermann Hesse

Bu kadar.

Kendine Yolculuk!/ *Oblivion (2013)” üzerine 11 yorum

  1. Very nice this track from the frenchies M83. And a very good advice to watch “Oblivion”, Kosinski’s SF is so well profiled. I liked it very much. Thank you for giving me the idea to re-watch the film.

    Liked by 1 kişi

  2. I am pleased about that. Based on the comment you wrote about the previous content, I remembered this production. The movie has sunk into oblivion. 😉
    However, I was published automatically without editing the article and of course I was upset about this situation. Anyway, now it’s ready and I’m proud to reply to your message. I really should thank you for motivating me. 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s