Susanlar da Günahkardır!/ *De Helleveeg (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sabırsızlıktan Ölen Aşkın Çığlıkları!”

POMME olarak tanınan Fransız şarkıcı Claire Pommet tarafından 2019 tarihinde yayınlanmış albümünün “les cours d’eau” adlı şarkısının müzik videosunda kullanılan görsel ressam Rob Gonsalves (1959-2017) ait “Water Dancing 2011” tablosuyla hazırlanmış. Suda Dans ile akarsuyun ve müziğin sözlerine denk geliyor.

“Aşk ve şüphe, bir arada barınamaz.”

Halil Cibran

İstismarcı ebeveyn, arkadaş, patron veya sevgili ile yaşanan deneyimler bermuda şeytan üçgenine sahip bir okyanusta, ısrarla aynı o rotadan geçmeni sağlayan iç çekilmelerine neden olur. Her temasta hasar alır, yok olan organlarına yas tutarak koca bir ömür yaşarsın!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

De Helleveeg (2016) : İngilizce orijinal film adı “The Fury (2016)” olarak tercüme edilmiş. Yönetmen André van Duren, senaryoyu A.F. Th. van der Heijden ile birlikte yazar. Oyuncular Hannah Hoekstra, Benja Bruijning, Hadewych Minileri, Gijs Scholten van Aschat, Anneke Blok, Robert de Hoog, Frank Lammers, Beau Schneider. Film, 7 adaylık, 3 galibiyet kazandı. Eser, Hollanda yapımı, komedi drama filmidir. Felemenkçe üretilmiş bir filmdir. Türkçeye “Öfke 2016” olarak çevrilmiştir.

Hollanda’da Katolik bir ailedeki ikiyüzlülükle ilgili hikayede yaşanan olayları küçük bir oğlan çocuğunun gözünden anlatır. Teyzesi ve yeğeni film içinde büyürken çocuğun, onun hakkında korkunç bir sırrı nasıl keşfettiğini gözler önüne serer. Hiç kimse O’nun acısını fark etmez; incinmiş ve istismara uğramış bir kız çocuğunun filmidir.

“Dil hep ağrıyan dişi yoklar. İnsan acıyı hep aklında tutar.”

Ingmar Bergman

Bir suç işlenirken, rahatı kaçmasın diye sessiz kalan herkes suçludur, sadece kötülük yapanın cezalandırılması bu bağlamda haksızlıktır. Ve bu günah, uzun zaman sonra o şahitlerin yüreklerini rahatsız ederse de adalet sağlanamaz. Çünkü geç gelen adalet, adil değildir! Çünkü susanlar da günahkardır!

Edit: Mizofoni kelimesi Latince “bazı seslerden nefret edilmesi” anlamına gelir. (Seçici ses hassasiyeti sendromu olarak tanımlanır. )

Aslı’nın Film Önerisi…

“Belki de kırgınlığım kendime.”

Ahmed Arif

Belki…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Susanlar da Günahkardır!/ *De Helleveeg (2016)” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s