İyiliğin İyilere İhtiyacı Vardır!/ *Schindler’s List (1993)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ne Yaptığımızı Bilmiyoruz!”

Mikky Ekko adıyla tanınan Amerikalı müzisyen John Stephen Sudduth tarafından 2012 tarihinde çıkardığı single olan “We Must Be Killers” adlı şarkının, günün film önerisi Schindler List 1993 sekanslarıyla hazırlanmış müzik videosunu iliştirdim. Vahşilerden birinin katil çocukları olmalıyız diyen sözleriyle gücü eline geçirende açığa çıkan katil genlerimize atıfta bulunması manidar…

“Tanrı gerçeği görür ama bekler…”

Tolstoy

Hepimizin içinde bir yerlerde hem kötülük hem de iyilik mevcuttur. Ve fakat kişiyi niteleyen sıfat, mevcudiyetiyle değil seçimiyle teşhis alır. Ez cümle, kararlarımızı iyiden ve güzelden yana verebildiğimizde insanlığı bir nesil daha ayakta tutabilecek ateşi de harlayabiliriz. Tanrı bu seçim sayesinde bizimle işbirliği yapar ve ateşimize bir kova su ile koşanı durduracak olanı da konunun içine nazikçe dahil eder.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Schindler’s List (1993) : Yönetmen Steven Spielberg, senarist Steven Zaillian. Amerikan yapımı, biyografik tarihi drama filmidir. Avustralyalı yazar Thomas Keneally tarafından yazılan Schindler’s Ark 1982 isimli kurgu olmayan romanından uyarlamadır. Oyuncular Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley. Şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biridir. Yapım; 7 Oscar Ödülü, 7 BAFTA Ödülü, 3 Altın Küre Ödülü, Siyad Ödülü dahil olmak üzere 49 adaylık ödülü, 91 galibiyet ödülü kazanmıştır. Ayrıca; 2007 tarihinde American Film Institute‘de tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filmi listesinde 8. sırada yer kazandı. Ve 2004 yılında Amerikan Library Congress tarafından “kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli” olarak belirlenip Amerikan National Film Registry Arşivi’nde koruma altına alınmış eserlerdendir. Film 195 dakika sürer.

İkinci Dünya Savaşında Hitlerin siyasi ve askeri otoritesiyle 1100 Polonyalı Yahudi’nin Holokost denilen toplama ve imha kamplarından kurtarılmasına ön ayak olan Alman sanayici Oskar Schindler‘ın gerçek hikayesini konu alır.

 “Savaş, insanların içindeki en kötüyü ortaya çıkarır.”

Schindler’s List (1993)

Yönetmenin notu: Shoah (1985) adlı belgesel filmi izlerken etkilendiği sahne ile ilgili şu bilgileri paylaşır: “Sokakta yürüyen kırmızı paltolu küçük bir kız kadar barizdi ama yine de hiçbir şey yapılmadı. Avrupa’da Yahudilerinin yok edilmesini durdurmak için hiçbir şey yapılmadı. Demem o ki sahnenin renkli olmasına izin vermemdeki mesajım buydu.” Çünkü tüm film, siyah beyaz çekilmiş ve öyle yayınlanmıştır.

Sanılanın aksine iyilerin başına kötülük gelmez, tam tersi; iyilikleri ayırt edebilmenin nasibiyle kötüleri bizzati onlar örteler. Tam bu gecelik kült bir film, izleyelim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kimi zaman ilerisi o kadar karanlık görünüyor ki insan düş kurmaktan bile korkuyor…”

Tolstoy

İçimizdeki kırmızı paltolu kız çocuğuna sahip çıkalım, ötesi hallolur.

İyiliğin İyilere İhtiyacı Vardır!/ *Schindler’s List (1993)” üzerine 10 yorum

 1. Hello,
  That’s a terrible choice you made for watching tonight. But it’s important to open our eyes on what a part of humanity can do on the other part. I’m afraid humans never learn from the past. And it’s so sad.
  Tolstoi is great.
  Have a nice day.

  Liked by 1 kişi

 2. Hello. Life is duality. I guess a comedy is experienced as a drama. And that’s reflected in my movie recommendations. Thank you for your very valuable comment, I am honored.
  I wish you beautiful and good times. 🙂

  Liked by 1 kişi

 3. Acının bir kaç filminden ikisiydi bunlar, hatırlatmak istedim. Rağmen yaşıyoruz… İyiliğin temsili olsun varlığımız.. Sevgiler 🥰

  Liked by 1 kişi

 4. “Schindler’in Listesi” bu filmi aklımın bir köşesinde saklıyorum ve izlemiyorum. Bekliyor bekleyebildiği kadar.. şimdilik “Alev Abla”nın dediği gibi Piyanist der susarım.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s