Savaş Video Oyunu Değilki Ötekine!/ *Nightmare Alley (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ama Sanırım Artık Çok Geç!”

Günün müzik önerisi olan “Six Day War” aynı zamanda Fast & Furious seri filmlerin üçüncüsü niteliğinde olan The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006) filminde kullanılan Six Days şarkısı, 1960 yılında kurulmuş İngiliz rock grubu Colonel Bagshot (Albay Bagshot) tarafından üretilen ve en popüler müzik parçasıdır. Haziran 1967 tarihinde İsrail’in Arap ülkelerinin neredeyse bütün hava kuvvetlerini yok ettiği, 6 gün devam ettiği için tarihe 6 gün savaşları olarak anılan Arap İsrail Savaşına ithaftır. Yüzbinlerle ifade edilen Filistin halkı vatanlarından göçe zorlandıkları ve Pan-Arabism ile anılan Arapça konuşan ulusların siyasi ve ekonomik birliğinin çöküşüne neden olan 6 gün savaşından sonra 1990 tarihinde Körfez Savaşlarından sonra da Arap Entegrasyonu denilen İslami çatı altında birleşmeyle devam eder. Bu şarkı Fast & Furious 7 (2015)F9 (2021) film serilerinde de kullanılmıştır. Müzik Videosunda kullanılan görüntüler War Thunder adlı çok oyunculu savaş simülasyon video oyunu tanıtım videosunun sekanslarıyla hazırlanmıştır. MV son görüntüsü Schindler’s List (1993) film afişinden alınmış.

“Ben sizden de değilim diğerlerinden de; ben ölüme dair yemin etmeyenlerden, tehdit savurmayanlardan, dinini ve ırkını aklının yerine koymayanlardanım. Ben hâlâ şiir okuyanlardanım. Ben ölürken vatanını yahut dinini değil, ‘sevgiliyi’ düşünecek olanlardanım.”

Gabriel García Márquez / Anlatmak İçin Yaşamak

Savaşın varlığı, haberlerden yahut servis edilen videolardan izleyenlerden başlayarak, açlığın ve ölümün kokusunu duyan tüm çocuklara, hatta o bebelerin anneyi aramaya bile kalkmayıp başının çaresine bakma gayretine şahit olan adamlarda, korkunun damarlara pompaladığı öfke nöbetlerine rağmen bir duvar dibinde konuşlanır kalır. Konu dünün sorusuna değil günün zorunadır, akıllara sirayet eder. Ne dünün sefahatinin fotoğrafı ne yarının kederinin faturası akılda duramaz. Açlığın gurultusu ve tankların gürültüsüdür kulakta yankılanan… Sıcağı savaş, soğuğu krizdir halklara yaşatılan… Kimi game over olur vurur yumruğunu, kimi sedyede kolunu arar ötede yatan anasına seslenir biteviye… Savaş bir video oyunu değildir ötekine!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Nightmare Alley (2021) : Yazar William Lindsay Gresham tarafından yazılan Nightmare Alley 1946 romanından uyarlamadır. Senarist Kim Morgan ortak yazarı yönetmen Guillermo del Toro ile yazmıştır. Amerikan yapımı, neo-noir psikolojik gerilim suç dram filmidir. Nightmare Alley (1947) filminin tekrar uyarlamasıdır. Oyuncular Bradley Cooper, Cate BlanchettToni ColletteWillem DafoeRichard JenkinsRooney MaraRon PerlmanMary Steenburgen, David Strathairn. Film 150 dakika sürer. Yapım Oscar, Bafta, National Board of Review ödülü dahil 14 galibiyet, 88 adaylık ödülü kazandı. Eser Ocak 2022 tarihinde vizyona girdi. Türkçeye “Kabus Sokağı 2021” olarak tercüme edilmiştir.

Pulitzer Ödüllü romana dayanan film, manipülasyon ve dolandırıcılığın izahını yapma gayretinde, 1900’lerin ikinci çeyreğinde geçen hikayenin güncel tanıdık yüzler ile yeniden uyarlamasının hikayesi…

“Bir adım öne çıkın ve evrenin açıklanamayan gizemlerinden birine bakın! O bir adam mı yoksa canavar mı? Bu yaratık, önde gelen bilim adamları tarafından incelendi ve kesin olarak bir erkek olarak telaffuz edildi. Bu olağanüstü tuhaflığa tanık olmanız için size son bir şans sunmaya hazırım. Nereden geldi? Hepimizi bu dünyada yürüten aynı tehdit ve o tehdit tarafından yaratılmış, ancak anne karnında bir şekilde yanlış gitmiş. Yaşamak için uygun değil. Bir canavar mı, yoksa bir adam mı? Şanslısın çünkü bu gece onun beslendiğini göreceksin! İçeri gel ve öğren. O bir adam mı… yoksa canavar mı?”

Nightmare Alley (2021)

Bu gece izlediğimde yorumumu yazarım, az sabret veya izle de çarpışsın zihnimizde dans eden düşünceler. Kimin kimi vurduğununsa önemi bilinmeyecek hiç kimseler!

Edit: Müthiş oyunculuk ve trajik bir hikaye izlemek isteyenler doğru filimde… Deneyimlemediğin kısa yolların sonunda, tecrübenin uyarılarını da es geçtiğinde, varlığın, sonunu bildiğin o sapa yola gönüllü girmeni sağlar. Ve Aslı’nda kimse kimseyi aldatamaz çünkü zihin kendini kandırır ve desen tamamlanıp döngü kapanır. Şimdi izleme sırası sende!

Aslı’nın Film Önerisi…

“İnsan; dün, bugün ve yarın arasındaki kavgayı ayırmaya çalışırken hayatını kaybeden zavallı bir yolcudur.”

Tolstoy

Yolculuğuna karıştırma dünü ve yarını… Çünkü ikisi için de henüz geç-memiş-ti.

Savaş Video Oyunu Değilki Ötekine!/ *Nightmare Alley (2021)” üzerine 9 yorum

 1. War is not a game, you speak so true. War is a tragedy. The lowest level of humanity. So sad these days are going to the Nightmare alley (but it’s an excellent choice of film, well done !)

  Liked by 1 kişi

 2. The drama of the man in the street who does not know each other, trying to solve the problem that the great men who know each other cannot solve at the table, by fighting!
  I really enjoyed the movie, thank you for your praise. The name of the movie should have been pattern… 😉

  Liked by 1 kişi

 3. Şu masa başında anlaşamayan birbirini tanıyan adamların, tankla topla birbirlerini tanımayan adamlara birbirlerini öldürtmesini an-la-mı-yo-rum! 😦

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s