Karlı Mart’a Sıcak Film!/ *Slumdog Millionaire (2008)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sen Benim Kaderimsin!”

Günün öneri filmi “Slumdog Millionaire 2008” soundtrack olarak Slumdog Millionaire şarkısı olarak da bilinen müziği, Hintli müzisyen A. R. Rahman Grammy ve Oscar ödülü kazanmış. “Jai Ho” Hintçe tercümesi “Zafer olsun” veya “Her zaman zafer olsun” diye ifade edilebilir. Keza Amerikalı grup The Pussycat Dolls solisti Hawaii doğumlu Nicole Scherzinger‘e İngilizce uyarlamasıyla “Jai Ho! (You Are My Destiny)” stüdyo albümünde yer aldı ve çok sevildi. Günün müzik seçimine filmin bu müziğinin ve film sekanslarının yer aldığı MV olarak paylaştım. Müzik bestecisinin şarkı için yaptığı açıklamada Hint kültürü dışında Kim Milyoner Olmak İster programının yayınlandığı dünya ülkülerine atıfta bulunmuş. İki versiyonundan da fazla hoşlanmış olduğumu anlamışsındır. Okurken bir kaç defa dinlemelisin.

“Burada çiçekler açmıyor, kuşlar süzülüp uçmuyor, yıldızlar ışık saçmıyor, geçmiyor günler geçmiyor.”

Sabahattin Ali

Karlı ve karanlık günlerden geçen Mart ayında eksik olan neşeyi ve umudu hatırlatmaya ihtiyaç duyanlara hem müzik hem de bir film önerisiyle sıcak bir gülümsemeye neden olmak istemiş olabilirim. Ve bugünlerde gülümsetenlere daha yakın durmanın fazlaca ehemmiyetli olduğunun altını çizmiş de olabilirim.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Slumdog Millionaire (2008) : Hintli yazar Vikas Swarup tarafından yazılmış Q & A (2005) adlı romanından uyarlamadır. İngiliz Amerikan ortak yapımı, romantik drama filmidir. Oyuncular Dev Patel, Freida Pinto, Saurabh Shukla. Yönetmen Danny Boyle, Loveleen Tandan. Senarist Simon Beaufoy. Film 8 Oscar, 7 Bafta, 4 Altın Küre dahil 153 galibiyet, 133 adaylık ödülü kazandı. Yapım Sleeper Hit olarak kabul edilir.

Uluslararası Televizyon yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster‘in Hint versiyonu olan Kaun Banega Crorepati adlı programa katılan ve her soruya doğru cevap vererek en büyük ödülü kazanan ve Mumbai’nin kenar mahallesinden olan 18 yaşındaki gencin bu yarışmada hile yapmakla suçlanmasını konu alan hikayesi anlatılır.

“Düşmanımın düşmanı dosttur.”

Slumdog Millionaire (2008)

Yıllar geçmesine rağmen halkın kast sisteminde hiçbir değişiklik olmadan devam eden ve aşağıda olanın aşağı olması prensibine bağlı düşünce Hintlilere özgü değil. Burada anlatılan bilginin ve insana özgü en değerli özelliklerin estetik felsefesine uygun olması… Tıpkı güzel bir kadının kötü olamayacağı inancından yola çıkan filmin kurgusu “klişeden devrilen kaliteye evrilemez” aforizmasına yapılmış aykırılığı konu alır. Şahsıma ait aforizma, bir içeriğin başlığı olarak kullanılmış olup mavi kelimelere link de verilmiştir. Tıklayıp ulaşabilirsin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bir insanı değerlendirmek için nelere sahip olmadığına değil, sahip olduklarıyla neler yaptığına bakmalı.”

Doğan Cüceloğlu

Değerlendirme konusu sadece kişinin kendi için yapması gereken bir eylemdir.

Karlı Mart’a Sıcak Film!/ *Slumdog Millionaire (2008)” üzerine 15 yorum

  1. Eşim izlememişti birlikte izledik çok sevdi. Ben 3. kez izlemiş oldum. Hele o yerleri de görünce insan daha çok ilgiyle izliyor. Teşekkürler Aslı’nda yine denk geldik. ❤️

    Liked by 1 kişi

  2. Ah sevdiğin ülkelerden biri olduğunu biliyorum ve yazarken seni mutlu edeceğini biliyordum. Gülümsemen İstanbul’un soğuğunu bile ısıttı 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s