Ayrılığın Tiradıyla Gece!/ *Goliath (TV Series 2016–2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bu Sefer Nereye Gittiğini Merak Ediyorum!”

Amerikalı soul, caz ve blues müzisyeni ve Grammy ödüllü sanatçı, Bobby “Blue” Bland sahne adıyla bilinen Robert Calvin tarafından seslendirilen “Ain’t No Sunshine When She’s Gone” adlı şarkının MV olarak günün müzik seçimidir. Bu müzik, günün önerisi olan Goliath dizisinde kullanıldığı için tanıtmayı ve dinlemeni istedim. O gittiğinde güneş ışığı yok diyen ve Aslı’nda zamanının en iyi R&B şarkısı olarak 1971 yılında Bill Withers‘a ait. Bugün olduğu gibi 1970’lerin en çok cover’lanan ve Grammy ödülü alan şarkısı, o zamanların en iyi ayrılık şarkısını olarak da tanımlanır. Bu şarkının cover’ı ile 1972 yılında Michael Jackson ilk solo albümünde yer alıp müzik kariyerinde üst basamaklar atlar ki bu şarkıyla başlayan tek sanatçı da değildir. Bu bağlamda ayrılığın tiradıyla geceye son veriyorum.

“Belki de her şeyi kabullenip hayatı akışına bırakmak lazım. Zorlamak bazen çözüm değildir. Ve zorla olan hiçbir şey güzel değildir.”

Tolstoy

Bilmenin, anlamanın rahatlığına yaslansak da tam tersini arzulayan itkiye söz ve gem vurulamaz. Burada konu zaptı rapta almak değil o coşkuya yeni bir yol çizebilmektir. Ancak nehir yataklarının değiştirilmesi veya ıslahı anlamına gelen bu tür müdahalenin kısa vadede kar uzun dönemde ekosistemik felaketlere yol açtığını göz ardı etmemeli. Biliyorum, bu sıralar kara kış yaşayan kentime güneş ışığı zaten pek uğramıyor… Gideni gittiği yataklarda rahat bırakmalı, biliyorum. Sadece merak ediyorum… Şarkının sözlerine takıldım, muhteşem. Bir defa daha dinleyip yazıyı yayına alacağım, sonra sıra sende!

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Goliath (TV Series 2016–2021) : Amerikan yapımı, hukuk drama televizyon dizisidir. Amazon Prime ürünüdür. Yaratıcıları David E. Kelley, Jonathan Shapiro. 4 sezon, 32 bölümden oluşan dizinin son bölümü Eylül 2021 tarihinde yayına girdi. Oyuncular Billy Bob Thornton, William Hurt, Maria Bello, Olivia Thirlby, Nina Arianda, Molly Parker, Tania Raymonde, Sarah Wynter, Britain Dalton, Diana Hopper, Ana de la Reguera, Matthew Del Negro, Morris Chestnut, Mark Duplass, Lou Diamond Phillips. Yapım, Altın Küre, Satellite ödülü dahil 1 galibiyet, 8 adaylık ödülü kazandı.

Siyasi ve etik kumpaslar sonucu gözden düşmüş bir avukatın sistem karşısında yenilmesinin, halkın gözünde adaleti sağlayacağı zannıyla zorla almak durumunda kaldığı davalarda koca devleri sapanıyla attığı taşla yere devirip başlarını kestiği “David & Goliath” hikayesine dayandırılan benzetmesiyle yaşanan hukuk mücadelesinin kulis ve gösteri süreçlerini anlatır.

MÖ 11. yüzyılda Mukaddes KitapEski Ahit ve Kur’an‘da anlatılan hikayede Filistin savaşçılarından bir dev olan Goliath diğer adıyla Calut, İsrail ile olan savaşlarından birinde geleceğin İsrail kralı David/Davud ile dövüşmesinin görünüşte zayıf olduğu için imkansız görünen Davud’un sapanla kafasına attığı taş sonucu öldürüp galip olduğu karşılaşmada konuya bahis olan kişidir. Ancak günümüzde seküler anlamı; güçle donatılmış sistemin, insani zaafları olan Underdog olarak isimlendirilen adamla karşılaşmalarına “David ve Goliath” ifadesi yer alır. Bu durum, underdog’ın şans veya saklı bilgeliği ile favori rakibini yenmesini ifade eden durumlar için kullanılır. Ayrıca “David ve Goliath” söz öbeğine atıfta bulunarak özellikle, uzun boylu kişiye atıfta bulunmayı “Goliath” olarak ifade edilir. (Câlût / Golyat (İbranice: גָּלְיָת Arapça:جالوت)

Bir diziyi izlerken zihninde bu kadar kapı pencere açması da epey manidar. Keşfettiğim bir gerçeği daha paylaşayım; izlediklerimiz sergilenenle aynı değil. Zihninde olanlar da kanepeye yerleşip bağdaş kurup izliyor. Filmin sekanslarına zihnimin sahneleri bulaşıyor. Yani Aslı’nda herkes kendinde olanı görüyor, hiç olmayanı görme olasılığı da yok ne yazık ki. Ve ben, bende uyandırdıklarının toplamını çok sevdim. Uzun zamandır izlediğim iyi yapımlardan biriydi ve keşke hiç bitmeseydi. Bu çocuk masumluğumu seviyorum. Geceye, ayrılığın tiradını bırakıyorum. Belki 5. sezon haberi gelir, devam eder mi?

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Bazı insanlara gerçekten haksızlık ettik. Onlar kapı önünü hak ederken biz cam kenarını verdik…”

Hamit Özorman

Cam kenarlarını sardunyalara ayırın, insanlara değil!

Ayrılığın Tiradıyla Gece!/ *Goliath (TV Series 2016–2021)” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s