İrademle Seçtiğim Yalan!/ *The Sacrifice (1986)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ve Sanki Hiçbir Şey Olmamış Gibi!”

Flora Cash ikilisinin, hem uyumları hem de tarzlarıyla; sanki bir aşkın bittiğinin ayrıma varan sözleriyle ve bu melodinin salıncağında hüzne kapılıyorum, ağrıyı hissediyorum. “Sadness Is Taking Over” adlı müziklerini, Lorde’nin müzik videoları ile harmanlanması farklı katmanlara girip çıkmamıza neden oldurmuş… Üçünü de seviyorum, parçaya da bayıldım. Gidecek olanın, yasını tutmaya başlayan yaz sonlarına benzettim. Sararan yapraklarımın, döküleceğinin, beni terk edeceğinin… Yahut dallarımın vazgeçmesiydi yapraklarımdan… Yeter, demesinin hazanı!

“Sevgi, birisi gelip anlam katıncaya dek, bir sözcükten ibarettir.”

Paulo Coelho

Hayatı doğru ışıkla görmek iradesi bize mi ait? O sapağa dönmemizi fısıldayan Aslı’nda kim? O deneyime ihtiyacı olan ruhun tekamülü mü? Yoksa zihnimizin parmaklanmasından kaynaklı farklı bir izi kendinin sanıp aldanması mı? Kerteriz alamadığımız duygularla yol, iz nasıl bulunur? Kuzey yıldızının olmadığı bir gecede, okyanusun ortasında, üstelik pusulasız, karaya nasıl varılır?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Sacrifice (1986) : (İsveççe orijinal adı Offret) Türkçeye “Kurban 1986” olarak tercüme edilmiştir. Yönetmen ve senarist Andrei Tarkovsky. İsveç İngiliz Fransız ortak yapımıbilim kurgu drama filmidir . Oyuncular Erland Josephson, Susan Fleetwood, Allan Edwall, Guðrún S. Gísladóttir, Sven Wollter, Valérie Mairesse, Filippa Franzen, Tommy Kjellqvist. Eser, Vatikan tarafından, sinemanın 100. yılını tanımak için Din, Değerler ve Sanat kategorilerinde 45 “harika film” listesinde yer almıştır. Cannes Film Festivali, BAFTA, Guldbagge, FIPRESCI, Grand Prix ödülleri dahil 3 adaylık, 8 galibiyet kazandı. Film İsveççe üretilip ve 142 dakika sürer. Aynı zamanda bu yapım, Sovyet asıllı yönetmenin üçüncü ve tamamlanmasından kısa bir süre sonra öldüğü için de son filmidir.  

Doğum gününün gecesinde, 3.dünya savaşının nükleer soykırımını durdurmak için, filozof bir adamın, çaresizlik içinde, Tanrı ile pazarlığa girmesini ve küçük oğluna, evrimleşen insanın modernliği ile kaybettiği değerleri hatırlatmasını konu alır.

 “Felsefe, din tarihi, estetik okudum. Ve sonunda kendimi zincire vurdum. Kendi özgür irademle.”

The Sacrifice (1986)

İlk adımda doğruyu bulmanın şansını doğru kullanmak da mümkün değilki… Keza, mühim de değil! Yanlış yapa yapa öğrenirken; kirliyi, karanlığı, yalanı, ihaneti, acıyı ve dahi sonuçlarını tecrübe etmeden; temizi, aydınlığı, sadakati, huzuru değerlendirmenin başka bir yolunun olmadığının farkına vardığımda; gönüllü döndüğüm karanlık sapaktın sen!

Edit: Koan‘ı bol bir günün yazısıydı bu; belki filmden belki müzikten ötürü… Mavi kelime Koan nedir’e götüren sihirli linktir, tıkla. Ve diğer mavi sözcükler koan‘lı yazılarıma ulaşsınlar da buradan

Aslı’nın Film Önerisi…


“Sonuçlarla ve inançlarıyla yüklenen önyargılı bir zihin, ‘göremez!’.”

Jiddu Krishnamurti – Yeni Delhi’de Kamu Konuşması 1- 1970

Yürekle bakabilmenin derinliğine yaslanmalı…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

İrademle Seçtiğim Yalan!/ *The Sacrifice (1986)” üzerine 4 yorum

  1. I will review all three movies called Solaris and Stalker and Mirror. But THE SACRIFICE (1986) opens the mind and takes time to digest.
    Do you like the music of the group “Flora Cash”?
    And, it’s very supportive to hear your voice, thank you. 😉

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s