Aşkta Rota Tekrar Hesaplanıyor!/ *The Fountain (2006)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Dün Gece, Geçmiş Hayatımın Son Gecesiydi!”

Dünyanın dünya olası beri ve insanın insanlığa başladığı andan itibaren ve sorasında geldiği tek gerçek sorudan çok uzaklaşmış, üstüne üstlük çok da sarpa yollara girdiğimi keşfetmiş bulunmaktayım.

Ha, diyeceksin ki: E bravo, bu Amerika’yı kaçıncı keşfin?

İlk!

Gülme işte… İlk defa bu sorudan ve bu konumdan uzaklaştığım için kaybolduğumu anladım! Koan neydi bir hatırlayalım; paradoksal soru demekti ve ilk koan neydi:

“Ben Kimim? ve Neden Buradayım?”

Kendimi bulmayı ve kendimi gerçekleştirmeyi unutup, “Para kazanmanın yolları adlı çalışma” olarak kabul görünce yaşamayı; kaybolmuş gerçeklik içinde yaşayan, paraya koşan, para ile sahip olacaklarıma odaklanan bir kişi olunur’u yaşamaya koyulmuşum. E başka ne olunur ki? Aslında burada para değil mevzu: sahip olmak! Sahip olduklarım kadar değerli, sahip olduklarım kadar var olan kişi; gerçekte var mıdır? (Bir Koan daha!)

Hal böyle olunca, aşk gibi soyut olan kavram, engerek gibi oturur boğazına! Aşka sahip olunur mu? sorusu boşa çıkarır tüm çabanı… Aşk sadece vardır, ispatlayamazsın. Çünkü sadece aşk vardır; yani aşk bir hal durumu, çünkü aşk; bir enerjidir.

Avcı toplumunun sanayi toplumuna, sanayi toplumunun iletişim toplumuna geçişte kaybettiği aşkı arar-sorarsın! Görenden, bilenden yol tarifi alırsın. Ki her yol ayrımında “Rota yeniden hesaplanıyor!” der ve kendinden uzaklaşırsın. O bedenlenemez aşkı bir bedene sığdırmaya çalışınca da kızılca kıyamet koparır, dımdızlak kalırsın! Sakın ha!

Sevseydi bana çiçek alırdı dersin, bana tek taş alırdı… Bana nar çiçeği kırmızı pabuç alırdı dersin… Aşkını on paraya iç edersin!

Konu aşık olunca, ne yapacağının hesabı olunca; “Rota tekrar hesaplar” sen bir kez daha Kaf dağının ardına yollara düşersin.

Halbuki aşk, maşuk ile ilgili değil; aşık ile ilgilidir. Ve sahip olacağın tek şey; kendinsindir. Sahip olduğun tek aşk; aşkı soyut hissedebildiğindir. Ve ne güzeldir ki eğer o aşkı hissettiğin maşuka rastlaşınca.

Elbette insan; beşer-şaşar! Açarsın Calculator’ü, başlarsın hesaba… İşte o an, aşk… içine kaçar, kalırsın iki beden.

Demem o ki; sen aşkı bildiysen, bildiğin gibi sarıl/sarmala doyasıya yaşa! Çünkü aşk;, kim olduğunu bilmeye, neden burada olduğunu keşfetmeye yarar. Fokusun maşukun tatmini değil, kendi yolculuğunun durakları ve dahi rotası hatta hedefidir!

*Aslı’nın Film Seçimi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Fountain (2006) : 2006 yılında yayına giren, dram gizem ve romantik derken aslında içinde bilim kurgu, fantastik ve tarihi de barındıran farklı 3 zaman aralığı ve boyutta anlatılan hikayelerde tüm sonuçlar birbirini destekleyecek şekilde tezahür etmesiyle ilginç bir film. Darren Aronofsky tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan yapımı, 93 dakika sürer.

Türkçeye “Kaynak 2006″ adıyla çevrilen yapımda bir ağaç olan imgesel dürtünün aşkın peşine düşen ruhların maceraları olarak özetleyebilirim. Adem ve Havva’nın, iyi ve kötüyü bilme ağacı olarak anlatılan hayat ağacının meyvesini yemesi sonucu yaşamsal dualiteyi deneyimlemesini; kendi örgüsü içinde anlatan eser, kült filmler kategorisinde değerlendirilmiştir. Empire adlı aylık İngiliz film dergisi; tüm zamanların en iyi 500 filmi arasında 484. sıraya yerleştirdi.

Aslı nın Film Seçimi…

“Baktım ki varlığımla rahatsızlık veriyordum.. Sessizce bıraktım, vermeyi de istemeyi de!…”

Anonim

Öz-usançın sonucuydu bu!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Aşkta Rota Tekrar Hesaplanıyor!/ *The Fountain (2006)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s