Kaldır Başını, Bulutlara Bak!/ *Collateral (2004)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ya Şimdi ya da Hiç!”

Emily Falls seslendirdiği “Wherever you are“; her neredeysen, diyen sevgilinin, bir gün daha beklemek istemediğini haykırır… Bağlı olduğu düğümleri çözememenin cezbine kapıldığından yahut diğer seçeneklerine gözlerini sıkıca yumduğundan… Kaldır bakışlarını zemheri geceden, bulutlara bak!

“Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.”

Nazım Hikmet

Yaşamın mucizelerini görmemek, umudu yitirmektir. İnançsızlığa ve çaresizliğe boyun eğmektir. Oysa her sabah, hiç aksatmadan güneş doğar ufuktan… Ve o kalp ve o zaman devam eder; tik – tak! Üstelik bazen, sana rağmen!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Collateral (2004) : Yönetmen Michael Mann, senarist Stuart Beattie. Oyuncular Tom Cruise, Jamie Foxx, Jada Pinkett Smith, Mark Ruffalo, Peter BergJavier Bardem, Bruce McGill. Amerikan  yapımı, suç aksiyon gerilim filmidir. Eser, 120 dakika sürer, Bafta, Altın küre, Satürn,  77th Akademi Ödülleri yani Oscar için 2 adaylığı dahil 73 adaylık, 22 galibiyet kazandı. National Board of Review, 2004’ün en iyi on filminden biri olarak seçti.

Taksi şoförüne, müşterisi birkaç yere gitmek için yüksek bir ücret teklif eder, lakin kısa sürede, kiralık bir katilin operasyonunda sürücü olduğunu anlar.

“Hiç seçeneğin olmadığını bilmenin rahatlığını yaşa.”

Collateral (2004)

Tek şeritli ve tek yönlü yolun güveninde olmak, seçeneksiz kalmak çaresizliğine değil, başka argümanlar olmadığı için sık dişini dönemini yaşamanın konforuna gülümsemeyi başarmaktır. Seçenekler belirene kadar iyi bir dinlenme molasıdır Aslı’nda… Seçeneksiz olduğunda tek yapman gereken, zamanını kollamak ve o ana kadar kendine sarılıp; kendi elini sıkıca tutarak yola devam etmek, her nereye çıkacaksa…

Edit: COLLATERAL (TV MİNİ SERİES 2018) dizisi, bu filmle sadece isim benzerliği mevcuttur. Takipte kaldıysan, bu dizi için de içerik hazırladım, tıkla ve ulaş, mavi kelimelerden.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Nerede olursan ol, kendi iç dünyana sığınmak zorundasın.”

Ernest Hemingway

Kendine sarıl.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kaldır Başını, Bulutlara Bak!/ *Collateral (2004)” üzerine 6 yorum

 1. My favorite director ! “Collateral” is a huge film, with a lone and dangerous Cruise and a crafty Foxx in a night city of glass. I didn’t review this one, but I did other Mann’s movies.
  Very nice quote by Hemingway by the way.
  And what you say about “now or never” is so true.

  Liked by 1 kişi

 2. “Mann, No. 28 on its last of the 100 Greatest Directors Ever.” they say. There are many valuable movies available. We might even be ‘coinkydinky’ in a few movie reviews!😁
  And thanks for your nice comments. Now, must always win!
  Goodnight 🥰

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s