Ve Gerçek, Tarafsızdır!/ *Collateral (Tv Mini Series 2018)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Güneş, Ayı Sevince!”

Reinaeiry lakabıyla sosyal medyada hesapları olan Eiry isimli bir kadın, müzikle hikayeler anlatıyor; şarkıları yazıp söylediği YouTube kanalı vasıtasıyla “When The Sun Loves The Moon” adlı şarkısına rastladım bugün. Meraklılar için mavi kelimelere tıklayıp ilgili içeriklere linkler bıraktım. Duru sesiyle dikkatimi çekti ve fakat sözleriyle büyüledi… Gökyüzüne fazla tutkun olduğum doğrudur. Bu şarkısının sözlerinde yazdığı aşkın metaforuyla güne bir kaç dakikalık huzur sağladığı için müteşekkirim…

“Yaşamak görevdir bu yangın yerinde… Yaşamak, insan kalarak!”

Ataol Behramoğlu

Yara aldığımızda, zarara uğradığımızda, haksızlığa maruz kaldığımızda; içimizde savaş butonu aktive olur. Kızgın ve öfkeli oluruz. Gözlemlediğimiz farklılıklar artık gözümüze dost ve düşman olarak algılanmaya başlar. Bizden ve ötekiler… Zarar verenler ve zarara maruz kalanlar.. Haklılar… Haksızlar… Hakkını savunanlar, haddini aşanlar, haktan hukuktan zerre haberi olmayanlar… Ve mazlumlar, yardıma muhtaç olanlar… İnsan tarafın fısıldar “aynı durumda sende olabilirdin!” hayvan yanının öfkesini boşaltacak ama neticesinde haklı da çıkabileceği alan arar. Gandhi tarzı bir barışı savunacak durulukta ve olgunlukta değilim. Ancak biliyorum ki, kanın kaynadığında tek arzun, kan dökmektir. Taşanı boşaltıp tekrar normale, barışa dönmek için. Oysa süreç öyle işlemez; döktüğünü temizlemek, verilen zararı tanzim etmek, hak talebini bildirmek, husumet ve küslüklere göre ayrışmış ilişkilerini tekrar düzenlemek… Yani barış, öyle kan dökünce gelmez! Hatta kan dökünce, barış artık istese de gelemez! Bağırın gökyüzüne, aya, güneşe… Şarkılar dinleyin, ağlayın, ne yaparsanız yapın; damarlarınızda kaynayan kanın ısısını düşürün. Aklı selim tekrar bakın bakalım, saçılana dökülene… Yani demem o ki, hayvan taraflarımıza sahip çıkalım…

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Collateral (Tv Mini Series 2018) : Senaryo yazarı David Hare, yönetmeni SJ Clarkson, İngiliz Amerikan ortak yapımı, BBC suç dram gizem gerilim dizisidir. Tek sezonluk ve 4 bölümdür. 1 saatlik bölümler halinde Netflix ürünü olarak yayımlanan dizinin oyuncuları; Carey Mulligan, Nathaniel Martello-White, Jeany SparkNicola WalkerJohn SimmBillie Piper. Bafta ödülü dahil toplam 5 adaylık kazandı.

Motorlu pizza teslimatçısının, Londra banliyösünde teslimat sonrası kurşunlanarak öldürülmesi sonucunda bağlantıları takip eden dedektifin bir şekilde bağlantılı bir çok hikayenin karmaşasında kalmasını konu alıyor.

“Gerçek, taraf tutmaz.”

Collateral (Tv Mini Series 2018) Sloganı

Gerçeği görebilmenin, doğruyu seçebilmenin tek yolu; hislerden ayrışarak olana tekrar bakabilmektir. Konuya, sanki bir başkasının mevzusuna bakar gibi dışardan bakabilmek. Verilerin izlerini takip edip ulaştığı noktalara kadar gidebilmek. Ve mevcut bütüne tekrar bakıp, görebilmektir. İşte gerçeğe ulaşmak bu yüzden sabırlı bir bekleyişi, sakinliği, uzaklığı temsil eder. İçindeyken göremediklerimizi, dışına çıkabilmeyi becerdiğimizde algılar, anlarız. Ve gerçek, tarafsızdır!

Edit: Collateral (2004) Tom Cruise‘un oynadığı Oscar‘lı film ile sadece isim benzerliği mevcuttur. Takipte kaldıysan, bu film için de içerik hazırladım, tıkla ve ulaş.

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Uykularından uyandıramadığımız ne çok insan var.”

Antoine de Saint-Exupéry

Uyan güzel yüreklim, uyan…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ve Gerçek, Tarafsızdır!/ *Collateral (Tv Mini Series 2018)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s