Neyse O’dur!/ *3% (Tv Series 2016–2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Biri Seni Sevecek!”

Pazar gününe yakışan hüzünlü sesiyle Halsey ve “Sorry” adlı parçasıyla sevildiği kişiden özür diliyor. Her şey zıddıyla kaim, hatırladın mı? Aslı’nda farkındalığımızın ışığı ile aydınlatılmayan bir çok karanlık köşemize bir sabah güneş doğar ve gerçeği yansız, yalansız gözler önüne serer ya. İşte o gerçek ile ne yaptığımızdır yaşam ve fakat, evrenin kurallarına, bilinçle uymaya çalışma çaban aydınlığına gölge düşürür.

“Meltemin estiği gökyüzünde seni bekleyen özgürlük var, gel gör ki sen; “ya düşersem?” diye sorup duruyorsun. Peki canımın içi, ya uçarsan?”

Eric Hanson

Ve daima iki uca savurur seni bu aydınlık ve bu karanlık. Yorulduğunda bu savaşlardan, gölgelere kaçman yahut mum yakmaya meyletmen başkaldırıdır, isyandır. Aslı’nda olay, kendini bırakmaktır karanlığa ve zamanı gelince gözlerin alışınca, aydınlığa… Seçimlerin yürekten olsun; anlaşmalarını ve inandıklarını hissetmeye çalış. Gerçek değişir, doğru bakış açısına göre görecelidir ama hislerin sana fısıldar: Neyse O’dur! Hissetmediğin gerçeğe mesafeli kalman yararına olacaktır. Sevilmediğini hissediyorsan, sevilmiyorsundur. Sevilsen ve öyle hissetsen ne değişecekti? Konu daima sensin, ve sıran geldiğinde yapacağın hamle!

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

3% (Tv Series 2016–2020) : (Brezilya Portekizcesine göre filmin orijinal adı : Três por centoPedro Aguilera tarafından yaratılan, Brezilya yapımı, distopik gerilim dram bilim kurgu dizisidir. Netflix ürünüdür. İlk sezon 8 bölüm, 2. sezon 10 bölümden oluşur. 3. sezon 8 bölüm ve final olan 4. sezon ile toplam 33 bölüme tamamlanır. %3 2011 adlı 27 dakikalık Brezilya filminin prequel hikayesi olarak uyarlanmıştır. (Prequel hikaye, önceden yazılmış veya yayınlanmış bir kurgunun öncesi veya sonrasını anlatan yan yapımdır.) Portekizce seslendirilmiştir. Başrolü João Miguel ve Bianca Comparato paylaşır. 2 adaylık kazanmıştır.

Dünyanın gelecekte, bir kurgusal tarihinde oluşan felaket sonrasında yüzde üçlük bölümüne yetecek kaynakların kimler tarafından kullanılmasına karar veren ve adına “Süreç” denilen, 20 yaşına girmiş gençlerin elenmesiyle %3’lük kadarının yaşamasına izin verileceği “Açıklar” adı verilen cennete gönderilme sürecini ve bu karar mekanizmalarının hikayesini konu alır.

“Eşitlik ikna edici bir yanılsamadır.”

sloganı

Kavramsal kurgusunun günümüze pek fazla uyumlu olmasına rağmen yaşamsal kurgunun distopyasını uzak bulabilirsin. Ve fakat ben, bilim kurgu severler olarak beğendim. Hollywood dışı yapımlardan oluşuna ise bayıldım. İzleyince yorum yazmayı unutma ama…

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Canını kederle tüketme!”

Shakespeare

Yapma.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Neyse O’dur!/ *3% (Tv Series 2016–2020)” üzerine 8 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s