Duvar Kadar Sağlam Kal!/ *Pieces of Her (TV Series 2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Anladım Bu Savaşa Girmeyeceksin!”

Genç Ukraynalı şarkıcı Dakooka adlı şarkıcıya ait “герой/Kahraman” adlı müziğin, 2021 tarihinde çıkan 31006 adlı albümdeki şarkısı için Anna Karenina (2012) film sekanslarıyla oluşturulmuş MV ile güne başladım. Rakamlardan oluşan albüm adının referansı, şarkıcının çocukluğunun geçtiği evdeki ilk sabit telefon numarası olmasıymış. Kahramanların naylonluğuna bir atıf olan bu şarkıyı dinleyip devam etmeli okumaya…

“Belki de her şeyi kabullenip hayatı akışına bırakmak lazım. Zorlamak bazen çözüm değildir. Ve zorla olan hiçbir şey güzel değildir.”

Tolstoy

Sözün ağırlığıyla şarkının sözlerine bir bakalım mı? Sözlerin edebi tercümesi “Ben acı içinde ve kötüyken beni kurtarmaya kalkışmadığın gibi benim için mücadele etmeyeceğini de gördüm” diyerek çevrilebilir. Tüm naif kadınlara, zalimin zulmü karşısında, yapayalnız bırakılan tüm zarif kadınlara gelsin, bu şarkı. Sırtını yaslayamadığın o duvar, Aslı’nda yanlış tanımlanmış bir separator olabilir. Yaşam yolunun yorgunluklarında sırtını yaslayacağın bir duvar olmaması şanssızlığı anlaşılabilir bir şeydir. Hülasa, istinat olmayana dayanmanın mümkün olmaması, -mış görüntüleriyle aldatmaları, acımasızlık, dolandırıcılıktır.

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Pieces of Her (TV Series 2022) : Amerikalı suç kurgu yazarı Karin Slaughter tarafından yazılan Pieces of Her 2018 adlı romanından uyarlamadır. Netflix ürünüdür. Yaratıcısı Charlotte Stoudt. Amerikan yapımı, gerilim suç gizem drama dizisidir. Oyuncular Toni Collette, Bella Heathcote, Omari Hardwick, David Wenham, Jessica Barden, Jacob Scipio, Joe Dempsie. Yapımın ilk sezonu 8 bölüm olarak 4 Mart 2022 tarihinde yayına girdi. Bölümler ellişer dakika sürer.

Bir annenin kızını korumak için yaptığı tehlikeli seçimlerini ve altında yatan aile dramını konu alır. Elbette bu olanlar ve yaşananlardan özellikle habersiz bırakılan ve kendi kişisel zafiyetleriyle boğuşan 30 yaşında muhtemelen fazla korumacı çevresi yüzünden kendini bulamamış bir gençkızın da kendi yolunu, kendi gücünü keşfetmesini de yansıtır.

“Bana gideceğini söylediğinde ağlamadım.”

Pieces of Her 2018 romanı, bu cümle ile başlar!

Avustralyalı ve ödüllü aktris Toni Collette Galafassi hatırına, akşam geç vakitte başlayıp dört buçuk saate yakın soluksuz izledim. Gerilime bu sıralar fazlaca düştüğümün farkındayım ancak seride rol alan siluet kahramanın kadın oluşu, içimde ki dişil gücü gıdıklayınca hazzıma engel olamadım.

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Sevmek ve beklemek aynı şey değildir. Herkes sever ama herkes bekleyemez.”

Dostoyevski

Bekliyormuş gibi yapmasın yeter!

Duvar Kadar Sağlam Kal!/ *Pieces of Her (TV Series 2022)” üzerine 5 yorum

 1. Geleceğim, bekle dedi, gitti…
  Ben beklemedim, o da gelmedi.
  Ölüm gibi bir şey oldu…
  Ama kimse ölmedi.
  Paylaşımın Özdemir Asaf’ın bu güzel dizleri aklıma getirdi…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s