Hayat, Aşkla Güzeldir!/ *Anna Karenina (2012)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Seviyormuş Gibi Yapabilmenin Garip Olduğunu Kabul Et!”

Fransız şarkıcı Indila,  Mini World 2014 albümünün bir parçası olan “Ainsi bas la vida” ile hazırlanmış videoda Dorian Gray 2009 ve Anna Karenina (2012) filmlerinin sekansları var. Hayat böyledir derken yine bir aşk hikâyesini, bu güzel şarkıya sığdırmış.


“Sonunda müzikle aramız iyi ve iyi kalacak, ay ışığıyla aramızın iyi olması gibi. İkisinin de güneşin yerine geçmek gibi bir niyeti yok, – tek istekleri, ellerinden geldiğince aydınlatmak gecelerimizi.”

Gezgin ve Gölgesi – Friedrich Nietzsche

Aşk, güzel dedim; acı veya tatlı olması farketmeden… Tıpkı kebap gibi… Ama hayatı güzelleştiren aşkın varlığıdır, neşesi yahut hüznü değil… Aşkın yokluğunun çirkinliğini bilmeyenin vay haline.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Anna Karenina (2012) : Yönetmen Joe Wright. Senarist Tom Stoppard, yazar Leo Tolstoy tarafından yazılan aynı adlı 1877 tarihli romanından sinemaya uyarlamıştır. Oyuncular Keira KnightleyJude Law, Aaron Taylor-Johnson, Matthew MacfadyenKelly MacdonaldDomhnall Gleeson, Alicia Vikander. İngiliz yapımı, tarihi romantik drama filmidir. Sinemaya uyarlanmış 18. yapımdır. 2013 ve 2015 yıllarında mini dizi versiyonları ve 2017 yılına ait Rus versiyonları olarak uyarlanmaya devam eden eserlerdendir. Ayrıca, opera, radyo draması, tiyatro, bale gibi uyarlamaları hatta İngilizce çeviri olarak da 10’unun üzerinde kabul görmüş tercümeleri de mevcuttur. Böylesi güçlü trajik aşk ve entrika dolu hikayenin Rusya’nın en gösterişli ve aristokrat ve sosyetik karakterleriyle yaratımı, yapımcıların sahneye sunumunda etkili olmuştur. Ödüllere doymayan ve Tolstoy’un baş yapıtlarından biri olarak kabul gören eserin, bu seferki filmi, klasik romanın “cesur bir yeniden tasavvuru” olarak nitelendiren Wright gibi bir yönetmeni olmasıydı. Eser, 4 Oscar, 4 Bafta, 2 Empire, Altın Küre, Satellite, Turkish Film Critics Association (SIYAD) dahil 33 galibiyet, 53 adaylık kazandı. Yapım, 129 dakika sürer.

19. yüzyılın sonlarında Rus yüksek sosyetesinde, St. Petersburg aristokratı Anna Karenina, Kont Alexei Vronsky ile girdiği ilişkiyi konu alır.

 “Aşk hakkında, neden diye soramazsınız!”

Anna Karenina (2012)

İşte, pazar gününe yakışan, büyük romancının uyarlaması, güzel bir yapım! Aşkın dokusunun, yaşamın yollarında, kendi sapaklarına dönüşleri ile karmakarışık hale gelen hayatlar… Katlanılan acılar, keşfedilen neşeler… Ve mırıldanıyoruz “Hayat böyledir!” “Ainsi bas la vida

Aslı’nın Film Önerisi…


“Aşkın ne olduğunu biliyor musun? Sadece nezaket ve cömertlik.”

Celalettin Rumi

Nezaket ve cömertlik!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Hayat, Aşkla Güzeldir!/ *Anna Karenina (2012)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s