Hebadır, Sırça Hayat!/ *Ammonit (2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Tamamen İnancım Bitti!”

İnancın tükenmesi, bir boşluk yaratır, lakin geçmiş sekanslarınla o boşluğu doldurmaya çalışırsın. Çünkü evren ve zihin boşluk sevmez! Eskilerden eşdeş bu duyguya denk gelen şarkıyı, Natalie Imbruglia söylüyor: “Torn” Ve bir kez daha, içimde bir zamana ait filmin perdesi yırtılıyor…


“En içten sevgiler bile, karşılık görmeyince sönüp gider…”

Stefan Zweig

Bu coğrafyada yaşamak, hem çok ince ayar hem de meşakkatli bir zamanlama gerektiriyor. Üstelik bunlar bile yeterli değil; aklı selim ve hissi selim iradenin çelikle kaplanıp zahir yelden sakınılması da şart! Yoksa heba olur bir sırça hayat!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Ammonit (2020) : Yönetmen ve senaryo yazarı Francis Lee, oyuncular Kate Winslet, Saoirse RonanGemma Jones, James McArdle, Alec Secăreanu, Fiona Shaw. Avustralya İngiltere Amerika ortak yapımı, biyografik romantik drama filmidir. Yapım, Bafta, Bifa dahil 2 galibiyet, 23 adaylık kazanmıştır.

İngiliz paleontolog Mary Anning‘in hayatı ve jeolog Charlotte Murchison arasında oluşan romantik ilişkiyi konu alır.

“Benden, her zaman yardım isteyebileceğini biliyorsun.”

Ammonit (2020)

Eskişehir’de Ammonit fosilleri bulunduğunda; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Ocakoğlu şu açıklamayı yapmış “Bu fosilin 65 milyon yıl ile 200 milyon yıl arasındaki bir zaman diliminde genellikle sığ bir denizde çökeldiğini söyleyebilirim. Görünüş itibariyle tıpkı bir boynuz gibi sarımlı bir yapıya sahip. Fosilin adı da Mısır’daki bir tanrı adından geliyor. Bu Ammonitlerin dünyanın başka yerlerinde neredeyse 2 metre çapa sahip örnekleri var. Dolayısıyla bunlar son derece görkemli örnekler. Bu birkaç yüz metre su derinliğinde yaşamış, denizin tabanına inmiş ve orada çamurların içinde birikmiş bir fosil. Başka birtakım türleri son derece değerli olabilir, ender bulunabilir. Bu nedenle bu fosillerin korunması son derece önemlidir.” 

Dinozorlar zamanından günümüzde karşımıza çıkan Ammonit fosillerini, veri olarak kullanıp tarihi aydınlatan tarafından bakıldığında, mesozoik zamanda denizlerde yaşamış ve günümüz ahtapot, mürekkepbalığının atası olan ve genelde Ankara çevresinde rastlanıldığından, yaklaşık 185 milyon yıl önce, Ankara’nın deniz olduğunu kanıtlayabiliyorlar. Fosil biliminin, coğrafik bilgilerini de paylaşayım dedim. Keyifli seyirler…

Aslı’nın Film Önerisi…


“Bu dünyada doğruluğundan emin olduğum bir şey var, o da, kimse kimsenin hayatına karışmamalı.”

John Steinbeck

Nokta!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Hebadır, Sırça Hayat!/ *Ammonit (2020)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s