Gizli Suflörün Fısıltısı!/ *The Matrix Resurrections (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Beyaz Tavşan!”

Amerikalı psychedelic rock kurucularından sayılan Jefferson Airplane adlı gurubun 1967 çıkışlı Surrealistic Pillow albümünde yer alan ve Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı arasında yer alan “White Rabbit” şarkısının kullanıldığı, günün öneri filmim The Matrix Resurrections (2021) adlı eserin önceki versiyonlarından oluşturulmuş sekanslarla hazırlanmış MV olarak geceyi şenlendirsin. Ayrıca minik eşzamalılık yasasına uygun bir bilgi de paylaşayım: Bu şarkı, grup tarafından 1960’larda, The Matrix – San Fransisco adlı gece kulübünde seslendirilmiş ilginç. Kült film olan Alis Harikalar Diyarında 1951 animasyon filmi için hazırladığım içeriğe göz atmak istersen film adına tıklaman gerek. Bir parça mantarı ısır ve dakikaların keyfini çıkar!

“Zihniniz her zaman ona anlattığınız her şeye inanır.

Onu umutla besleyin.

Onu gerçekle besleyin.

Onu sevgiyle besleyin.”

Bruce Lipton

Bir sahnede kurgulanan oyunu izleyen misin yoksa o oyunda rolünü oynamaya çabalayan mı? Seçim hakkın var mı yahut seçim sunulduğunda beyaz tavşanın deliğine kaçmak mı o senin seçim dediğin? Bir düşün istersen! Düşünmeden önce yediğin veya içtiğin neydi? Seçimini etkileyen renkleri, kırmızıyı ve maviyi… Beyaz tavşanı mı besliyorsun her yorulduğunda? Gerçeğin ne olduğu hakkında bir fikir paylaşımı olarak “Sen bakmaktan vazgeçtiğinde bile olmaya devam edendir.” desem acaba bir faydam olur mu seçimine?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Matrix Resurrections (2021) : Yönetmen ve senaristlerden biri Lana Wachowski. Amerikan yapımı, bilim kurgu aksiyon filmidir. The Matrix (1999), The Matrix Reloaded (2003), ve The Matrix Revolutions (2003) üçlü serinin devam dördüncü filmidir. Oyuncular Keanu ReevesCarrie-Anne MossJada Pinkett Smith, Lambert Wilson, Yahya Abdul-Mateen IIJessica HenwickJonathan GroffNeil Patrick Harris, Priyanka Chopra Jonas. COVID-19 pandemisiyle geciken filmlerdendir. Aralık 2021 tarihinde, nihayet vizyona girdi. Film 148 dakika sürer. Yapım, Bafta dahil 2 galibiyet, 32 adaylık ödülü kazandı.

Bir kurguda olup olmadığını anlamak ve gerçekliğini bulmak için çağrı aldığını düşünen Bay Anderson beyaz tavşanı takip ederek seçim yapmaya zorlandığında kim olmayı seçecek?

“Özgür irade ve kader arasındaki paradoks. Hepimiz sadece yapmamız gerekeni yapan algoritmalar mıyız yoksa programlamamızdan kaçabilir miyiz?”

The Matrix Resurrections (2021)

Kimseye sormadan ve sözüm ona her attığımız adımda bu seçime yaklaştığımıza inandırılarak sahnede ki rolümüzün gereğini yapmamız beklenirken gizli suflörün kulağımıza fısıldadıklarını duyduğumuzda kime inanırsın? Ki tek gerçek kendinken ve kendinin dışında var olan her şey bütünüyle kurguyken…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Hiçbir şey sonsuza kadar devam edemez, her şey geçer.”

Virginia Woolf

Yani çok ta şey yapmamak lazım.

Gizli Suflörün Fısıltısı!/ *The Matrix Resurrections (2021)” üzerine 2 yorum

  1. izledim,
    Matrix düşkünü biri olarak söylemeliyim ki bu filme çok ısınamadım. Belki ileride yeniden izleyince fikrim değişebilir.
    ilk filmi tekrar tekrar izlerim ancak bu filmi en fazla üç kere izleyebilirim diye düşünüyorum. *Westworld 3. sezonuyla aynı kafada instagram filtresi gibi film yapmışlar. 5. filmde 1600’lere gitseler siyah-beyaz hiç fena olmaz,

    Liked by 2 people

  2. Beyaz tavşanın paradoksunun dışında izleyiciye sadece eskiyi yad etmeye yetiyor, Yeni bir şey değil, bununla yetinme çabasına girmeye değer. 5. devam filmi olacağını pek sanmıyorum ama ilginç olurdu önerin… 😉

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s