Hayatın Anlamı ve Amacı!/ *The Virtuoso (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bu Eski Kasabada Dolaşıyorum!”

Clay George tarafından 2004 albümünde yer alan “This Old Town” şarkısı, Aslı’nda günün önerisi olan filmde yer alan birkaç şarkısından biri ve bu video Justified (TV Series 2010–2015) dizi sekanslarıyla hazırlanmış. Amerikan folk müziğinin müthiş bir örneği ve bu yazıya ait önerdiğim filmin müziklerini yapanlardan biri olan George, o yorgun ve masum sesiyle klişe o eski kasabaya söylediği bir serenatla kulaklarımıza eski günleri fısıldıyor…

“Hayatın kendisi, özlü bir sözdür…”

Louis Borges

Yine bir döngü ve bir başkası için verilmiş emri uygularken takındığın profesyonel tavrını takınan başka biri… Sürdürülebilir kıyımın devamlılığına ettiğin hizmet ve fakat o hizmetin senin için de verilme sahnesi… Ne demiş Picasso Hayatın anlamı hediyenizi bulmaktır. Hayatın amacı onu başkasına vermektir.” Mazinin kekremsi tadıyla film önerisine geçelim.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Virtuoso (2021) : Türkçeye “Üstat 2021” olarak çevrilmiştir. Yönetmen Nick Stagliano ve aynı zamanda senarist James C. Kurt ile ortak yazardır. Amerikan yapımı, neo-noir suç gerilim filmidir. Oyuncular Anson MountAbbie CornishEddie MarsanRichard BrakeDavid Morse, Anthony Hopkins. Film,110 dakika sürer. Yapım, Nisan 2021 tarihinde vizyona girdi. Netflix de yayına devam ediyor.

Akıl hocası için bir hedefini bulup öldürmesi gereken profesyonel suikastçının hem kendi döngüsünü hem de hizmet ettiği sistemin döngüsünü anlatır.

“Her şey bittiğinde ve ilk 15 dakikada geldiğini gördüğünüz büyük sürpriz ortaya çıktığında, kendinizi boş, biraz depresif ve bir fincan kahveye daha ihtiyacınız varmış gibi hissediyorsunuz.”

The Guardian Dergisinin film hakkında ki yorumu

Üstat adlı filmin başında, notta yazanlar:

“Bir zamanlar, rutine bağlı, yetmiş altı yıllık yaşamının tamamında ne kadar ileri görüşlü olduğunu anlamak için önseziye sahip olan yıpranmış ve yorgun bir yaşlı adam vardı. Hep aynı şeyi yaptı, aynı yemeği yedi, aynı renkleri seçti, aynı savaşları kazandı. Hayatı nefes alan bir beşgen: ev, iş, dinlenme, yemek, rüya. On sekiz yaşından itibaren kaderini asla sorgulamadı. Üçlü… Ve yaşanan bir hayatın asla yeniden yaşanamayacağını anlamanın acısı.”

Derinlere batıp yukarı çıkarken ve filmin sonunda yukarıda paylaştığım müziği dinlerken bir daha düşünmek isteyeceksin, yaşamı ve hayatını…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sanırım ki günler hep güzel gidecek, her sabah böyle bahar; ne iş güç gelir aklıma ne yoksulluğum. Derim ki: “Sıkıntılar duradursun!” şairliğimle yetinir avunurum.”

Orhan Veli Kanık

Baharın ılıklığına dayadım başımı…

Hayatın Anlamı ve Amacı!/ *The Virtuoso (2021)” üzerine 5 yorum

  1. İki senedir baharı görmeden yaz geldi onu da yaşayamadık kışa geçti. Hayat bu evet rüzgar gibi geçti. Bak bu film de çok güzeldi. 😉💞

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s