İyi Kadınlar Ekran Karşısında!/ *Marcella (TV Series 2016–2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bu Vahşi Bir Dünya!”

Cat Stevens tarafından seslendirilen “Wild World” adlı şarkıya yapılan Little Women (2019) film sekanslarıyla hazırlanmış müzik videosu. Vahşi dünyaya sevdiğini uğurlamak durumunda olanların yorumundan vahşetsiz günlere de varanlara gelsin bu MV bakalım…

“İyi adamlar yalnızlıktan ölüyor, iyi kadınlar ise kötü adamların balkonundan gökyüzüne bakarken..”

Dostoyevski

Kara kış balkonu, poşetlenmiş saksıda sardunyalar ile seraya dönmüşken iyi kadınlar sıcak odalarda, ekran karşısında, sıcak kahvelerini yudumluyor ve bacaklar uzatılmış sehpalarda… Müsterih ol, artık o kötü adamların bile olmadığı evlerde yaşıyorlar sevgili Dostoyevski!

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Marcella (TV Series 2016–2020) : Yaratıcısı, senarist Hans Rosenfeldt yazıp yönetti. İngiliz yapımı, İskandinav ülkelerinde geçen bir suç kurgu türü denilen Nordic-noir dedektif dizisidir. Eser, suç dram gizem olarak sınıflansa da İskandinav kara yapımı olarak da isimlendirilir. İlk sezon Nisan 2016 tarihinde yedi bölüm ve haftalık olarak yayınlandı. Nisan 2018 tarihinde ikinci sezon yayınlandı. 3. sezon Haziran 2020 tarihinde Netflix ürünü olarak yayına girdi. Oyuncular Anna Friel, Nicholas Pinnock, Nina Sosanya, Ray Panthaki, Jamie Bamber. Dizi Emmy Ödülü dahil 2 galibiyet ödülü, 4 adaylık ödülü kazandı. Yapım, toplam 3 sezon 26 bölüm olarak yayımlandı ve her bölüm 60 dakika sürer.

Marcella adında bir dedektif kadın hakkında olan yapımda en yakın ilişkilerinde yaşadığı sisli puslu olayları da konu alır. 

Diğerleri tarafından ikna edilmeye çalışılan tüm kadınlar hatırlamalı ki inandırılmaya gayret varsa kandırılmaya meylettiğinizi keşfetmeniz pek yakındır. Gaslighting denilen bir psikolojik manipülasyon ve tacize maruz kalıyor olabilirsiniz. Kesin hükümlere daima şüpheyle yaklaşın. Bu diziyi de izleyin. Gaslighting uygulanan kurgusuyla önerdiğim bir başka yapıma link bıraktım. 2 sezonluk dizidir.

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Karıncayı bile incitmem deme !. Bile den incinir karınca !.. Söz söylemek îrfan ister !.. Anlamak İnsan ..!”

Fuzûlî

Güzel gören, güzel duyan insanlar lazım bize…

İyi Kadınlar Ekran Karşısında!/ *Marcella (TV Series 2016–2020)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s