Sarı Hazan Kapıyı Çalıyor!/ *Little Women (2019)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Şimdi Beni Kurtar Gönül…!”

Eylül şarkıları ve hüznü ile başımızın tacı olacak gibi kapımızı çalıyor. Açsak da açmasak da geldi artık! Pencereden girdi bile serinliği ve griliği… Paspasın önünde az beklesin, hem daha yazlıkları kaldırmadım ki… Son mucizeler bulursa yüreği, kış üşümeden geçer belki… Belki de kuşları takip edersin, bavulunu alıp… Fikret Kızılok tarafından piyasaya 1989 yılında çıkan albüm şarkılarından “Gönül” bir çok sanatçının repertuvarında yer alsa da ilk seslendirende aklım kalmış.

“Gitme dedim gittin gönül…!”

Fikret Kızılok

dedim…

*Aslı’nın Film Önerisi..

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Little Women (2019) : Romantik dram tarzında 1868 yıllarında yayınlanmış Little Women adlı romanın son 7. film uyarlamasıdır. Yazar Louisa May Alcott tarafından kaleme alınmış Little Women (1868) adlı romanın tiyatro oyunu, opera, müzikal, animasyon ve film uyarlamaları yapılmıştır. Devam niteliğinde iki ayrı kitap ile seridir: Little Men 1871 ve Jo’s Boys 1886 isimli devam kitapları ile o tarihin en çok kazanan ve ödül alan kadın yazarının aynı zamanda Amerikan kadınlarına ilham olmuş. Aslında otobiyografik olarak yazılmış kitap, yeni bir edebi yazım tarzını da yaratmış ve ilerleyen dönemler için klasikler arasında yer alarak bir çok disiplinler arası platformda referans kitap olarak gösterilmiştir. Sesli kitap olarak hazırlanıp kütüphanelerden dinlenebilme özelliği ile ulaşılabilirliği de arttırılmıştır.

Gelelim konusu ve 7. film uyarlaması olan yapıma; 135 dakika sürer, 2019 yılında vizyona giren film ödüller kazanır. 4 kız kardeşin hayatlarını, çocuklukları, genç kızlıkları ve aile yapıları, kadın – erkek ilişkileri, kadının sosyal hayatın içinde yer edinmesi gibi mikro ve makro düzeyde işlenen yapısında; topluma duygusal, zihinsel uyumlanma maceralarını da konu eder. Kadın yazar olarak kendi hayatını kaleme alan yazarın sonunun muğlak oluşu dikkat çeker. Yönetmen ve senarist Greta Gerwig, Amerikan yapımı, yetişkinlik dönemi drama filmidir. Oyuncular Saoirse RonanEmma WatsonFlorence PughEliza ScanlenLaura DernTimothée ChalametMeryl StreepTracy Letts, Bob OdenkirkJames NortonLouis Garrel, Chris Cooper. Oscar, Bafta, Altın Küre, National Society of Film Critics dahil 78 galibiyet, 226 adaylık ödülü kazandı.

“Sessizce gitmeyin, dövüşün! Lütfen sonuna kadar savaşın, SESLİ olun! Sadece sessizce gitmeyin!”

Little Women (2019)

İzleyiciyle dans ederek, ritmini zihnine uyumlar ve bildiğin ben ile bilinen ben arasında hayıflanırken buluverebilirsin kendini…

Yaşamı tekrar sorgulatan o kabullenmesi zor kurallarıyla yüzleşmek hazan mevsiminde içini burmasın… Su akar yolunu bulur, biliyorsun. Filmler baş tacı olacak artık. Alış buna!

Aslı’nın Film Önerisi..

“İnsan her şeyi anlatamaz. Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.”

Cengiz Aytmatov

Yetmez…!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s