Kamuflajın Sağlam mı?/ *Pride & Prejudice (2005)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ben Hayal Ettiğin Sakin Kız Değilim!”

Yeni yeteneklerden Fransız müzisyen Emma Peters, “Je mens” adlı şarkısını, kendi oluşturduğu video ile daha sempatik ama uslu olmayan hatta depresif halleri yüzünden yalanlar söyleyen ve günümüzün “güçlü görünmeliyim” klasmanına muhteşem bir örnek.

“İlgi duymuyordum. Hiçbir şeye ilgi duymuyordum. Nasıl kaçabileceğime dair hiç fikrim yoktu. Diğerleri yaşamdan tat alıyorlardı hiç olmazsa. Benim anlamadığım bir şeyi anlamışlardı sanki. Bende bir eksiklik vardı belki de. Mümkündü.”

Charles Bukowski – Ekmek Arası kitabı

Odanın zemininde açılmış bir çok çukuru doldurarak tamir etmek yerine üstünü örterek yokmuşçasına halı altına saklarsan, sen dahil bir çok kişinin düşmesine ve hatta yaralanmasına sebep olursun. Üstelik suçu, lanet çukurlara atarak hayata lanetler yağdırmaya da devam edebilirsin. Edebilirdim!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Pride & Prejudice (2005) : Türkçeye “Aşk ve Gurur 2005” olarak tercüme edilmiştir. Fransız İngiliz Amerikan ortak yapımı, romantik dram filmidir. Yönetmen Joe Wright.  Yazar Jane Austen tarafınan kaleme alınan Pride & Prejudice 1813 romanından uyarlamadır. Oyuncular Keira KnightleyMatthew Macfadyen. Senarist Deborah Moggach. 78. Akademi Ödülleri 4 adaylık, Bafta, Altın Küre, Empire, Satellite, dahil 13 galibiyet, 59 adaylık kazandı. Film, 129 dakika sürer.

Regency dönem filmi olarak, İngiliz ailenin 5 kızının evlilik, ahlak ve yanlış anlama ile genç kızların kader yollarının kıvrımlarına ışık tutan konuları anlatır.

“Sadece en derin aşk beni evliliğe ikna edebilir.”

Pride & Prejudice (2005)

Aşk filmleriyle işlenen ilişkiler, Maslow‘un ihtiyaçlar hiyerarşisinin üçüncü kademesini tatminine doğru yolculuğa çıkarıyor bizi. Benliğini, ilk ilişkilenme olarak adlandırılan aile içi ilişkilenmende yapılan tüm çarpıklıkları da ortaya çıkarıp, “haydi tekrar bak ve iyileştir bu hatayı” diyor, anlayana… Anlamayan da, anlayamıyor neden ilişkilenemediğini…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ardıma dönüp bakıyorum da, dallarımı kıran rüzgârları bile affetmişim ama, bir kendime uzanamamış elim…”

Ahmet Haşim

Önce kendini affetmeli ve kendini iyileştirmeliymiş insan…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kamuflajın Sağlam mı?/ *Pride & Prejudice (2005)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s