JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Christmas Carol: The Movie (2001)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Ya Seni Hiç Bırakmasaydım?”

What If“, İngiliz aktris Kate Winslet tarafından seslendirilen, günün film önerisi olan Noel Carol: The Movie (2001) adlı animasyon filmi için kaydedilen bir şarkıdır. Hüzünlü bir geçmişin sorgulamasını yapmaz mıyız içimizde zaman zaman… En tehlikeli sulara ayaklarımızı değdirip değerimizi bir başkasının gözünde arayıp, en vahimi bulduğumuzu hakikat sanıp nihai ederimizi, kendimize ilan etmez miyiz. Ah bir türlü yetişememiş yetişkin hallerimiz!

“Görülmeye değer olmayan bir görüntüler bolluğu..”

Jean Baudrillard

Fransız sosyolog Jean Baudrillard tarafından betimlenen bugün ki yaşamı değersizleştiren de, seçimlerimizin izini takip edemeyen ergen hallerine geri dönmenin arzusuyla “ya öyle olmasaydı da, böyle olsaydı”lı iç geçirmemiz hatta ayak dirememizle hayali sapmalardan hülyalı sonuçlara geçmemiz değil midir; yanılgılı neticelerin hiç olmamış sonlarıyla bizi buluşturan!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Christmas Carol: The Movie (2001) :  İngiliz yazar Charles Dickens tarafından kaleme alınan “A Christmas Carol 1843” adlı klasik romandan  uyarlanan farklı versiyonudur. İngiliz Alman ortak yapımı, canlı aksiyon animasyon fantezi filmidir. Yönetmen Jimmy T. Murakami, seslendiren oyuncu kadrosu Simon CallowKate Winslet (“What If“), Kate’in kız kardeşi Beth Winslet, Nicolas Cage. Film, 81 dakika sürer ve 1 adaylık kazanır.

Orijinal hikayeden farklı olarak, kibar ve cömert biri olsaydı onu tekrar sevmesine neden olacak diğer seçimlerinde nasıl bir yola ve sona dönebileceğiyle ilgili paralel evren seremonisine izin verir şekilde konular işleniyor.

“Bayanlar baylar, A Christmas Carol’ın hikayesi bu. Kitapta yazdığımla aynı değil, kabul ediyorum. Umarım keyif almışsındır, yine de.”

Charles Dickens

Charles John Huffam Dickens, Viktorya dönemine ait en büyük romancısı olarak kabul edilen ve yarattığı kurgusal karakterler ile uyarlama sinema projelerinde bir çok Tv dizisi ve filme konu olmuş, günümüzde sanatsal uyarlamalara ilham vererek cemiyetin edebiyatla haşır neşir olmasının önünü açan, aynı zamanda zümrenin temsilcilerini karakterize edişiyle sosyal bir dehaydı. Bu filmin sevdiğim tarafı, ya öyle değil de şöyle olsaydı argümanını hayata geçirmesiydi. Haydi, aynı hikayede bakalım o paralel evrende neler olmuş?

Aslı’nın Film Önerisi…


“Bir insanı ahlâken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmak demektir. “

Theodore Roosevelt

Anlayan kaç kişi kaldı acaba…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *Christmas Carol: The Movie (2001)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s