Ayarsıza Israr!/ *The Butterfly Effect (2004)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Mutlu musun?”

Akşam için SHY Martin soruyor “Are you happy?Bize dönüp baktığında, mutlu oluyor musun? İnsanın tekamülüne hizmet eden açıdan ve doğası gereği, ilişkilenmek ister. Ve karşısında gördüğü kişiyle, Aslı’nda kendini deneyimler. Kendini bir başkasının gözünden görmeyi tecrübe eder. Elbette, her kendinle yüzleşme gibi, samimi ilişkilerde de hassaslaşır ve bundan dolayı da en ufak dengesini bozacak salınımlarla incinir, kırılırız. Lakin her ilişkilendiğimiz insan, doğası gereği aynı gelişmeye sahip olamadığından, terazisi aynı ancak ölçü birimi yani aralıkları farklı olabilir. Yani, kantarla ton, baskülle kilo ve değerli taş tartım aletleriyle gram tartılır, gibi…


“Ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni tartar.”

Türk Atasözü

Bu farklı ölçüm aralıkları, salınımların açısını ve hatta uzunluğunu da belirler. Bu bağlamda karşımızda ki insana kızıp, alındığımızda “ayarsız” deriz. Buradaki mevzu bahis ayarsızlıktan çok farklı ayar aralıklarını ölçen birimlerde tartılara sahip olmamızdır. Ayar ya bozulmuştur ya da uygun olmayan malzemeye göre ayarda ısrar vardır. Ez cümle; herkes kendi değer yargısına göre ederi belirleyecek formülü, bizzati kişinin özerkliğinde sahiptir. Aldatılmamak, kırılmamak için ise en sıhhi durum; mesafedir. Kullandığın ölçü birimi ise tamamen senin ehli keyfindir. Ölçümün kütlesine göre tartma aleti kullanmak önceliğimiz olsun. Ve fakat farklı birim ölçen tartılara sahiplerden korkmamıza gerek yok. Mesafe, kişiyi salınmaktan kurtarır. Tüm kırgınlıkların adı da; deneyim olur!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Butterfly Effect (2004) : Ortak yönetmen ve senaristler; Eric Bress ve J. Mackye Gruber, oyuncular; Ashton Kutcher ve Amy Smart. Amerikan Kanada ortak yapımı, bilim kurgu dram gerilim filmidir. Film, 120 dakika sürer. Saturn Awards dahil 1 galibiyet, 8 adaylık kazandı. Üçleme filmler kategorisindedir.

Kaos teorisi olarak bilinen kelebek etkisine atıfta bulunur. Teorinin açıklamasında; bir kelebeğin kanat çırpışı kadar küçük bir şeyin nihayetinde dünyanın yarısında bir tayfuna neden olabileceği söylenir. Bir yetişkin olarak, bilinç kaybı yaşadığı zaman aralıkları yaşarken, çocukluğuna ait zaman aralığına dönmeye ve zamanda geriye yolculuk yapabildiğini keşfeder. Geçmişteki davranışlarını değiştirerek bugünü değiştirmeye çalışmasını konu alır.

“Tanrıyı oynayamazsın oğlum.”

The Butterfly Effect (2004)

The Butterfly Effect 2 (2006) Devam filmidir. İlk filmin kalıplarına sadık kalan lakin farklı karakter olarak karşımıza çıkan bir adamın, kız arkadaşının hamile olduğunu öğrendiği gün, aynı anda kız arkadaşı kaza geçirip ölür. Zamanda yolculuk yaparak, geçmişi değiştirmeye çalışma çabalarını konu alır.

The Butterfly Effect 3: Revelations (2009) Bu devam filmi, lise kız arkadaşının ölümündeki sırrı çözebilmek için zamanda yolculuk yapan adamın hayatını konu alır. Bu film, ilk ikisi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur ve farklı zaman yolculuğu olarak karşımıza çıkar.

Aslı’nın Film Önerisi…


“Kim dayanabilir zamanın kırbacına? Zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine, sevginin kepaze edilmesine, kanunların bu kadar yavaş, yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine.”

William Shakespeare

Kim?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ayarsıza Israr!/ *The Butterfly Effect (2004)” üzerine 16 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s