Zarifçe Sırtımı Dönüyorum!/ *Looper (2012)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bunu Sana Bırakıyorum!”

Sons Of Blues grubunun “As The Years Go Passing By” adlı parçasında yıllar geçerken dediği çizgiden bakıyor ve bunu sana bırakıyorum: Samimiyetim ve gayretime kibirle yaklaşana, zarifçe sırtımı dönüyorum. Yolun açık olsun! Yenilgiyi öğrendiğinde, sevgimle alnıma çaldığın o kara lekeyi de anlayacaksın.

“Ey bekleyişin yedi renkli çaresizliği, hangi kavuşma çıkarır alnındaki lekeyi?”

Şükrü Erbaş

Bense bu lekeyle, tüm kavimlerimin günahını ödemenin ferahıyla, bakacağım. Gökkuşağına doğru yürüyeceğim, dibinde duran hazinemi almaya… Sevginin teslimiyetiyle, büyülü renklerimin damladığı yollardan izle beni, elinde bir teneke o kara boya fırçasıyla… İşte böyle bir perşembe bu, Jüpiter’i kayıp!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Looper (2012) : Yönetmen ve senarist Rian Johnson, yapımcılığını Ram Bergman ve James D. Stern‘in üstlendiği, Amerikan yapımı, bilim kurgu aksiyon dram gerilim filmidir. Oyuncular Bruce WillisJoseph Gordon-Levitt, Emily Blunt. 2012 Toronto Uluslararası Film Festivali açılış filmi olarak, 118 dakika süren yapım, Empire Awards, Saturn Awards, Hugo Awards, dahil 18 galibiyet, 47 adaylık kazandı.

Bilinmez bir gelecekte, suçla mücadele görevlisi olarak çalıştırılan Tetikçiler, zamanda geri gönderilerek maktullerin hayatını sonlandırarak, gelecekteki suç döngülerini kapatan “döngücüler” adı verilen kişiler, tam olarak bu dönemin kiralık katilleridirler. Ve kurgu, bu kavaramın etrafında döner.

 “Bize, döngücüler denmesinin bir nedeni var. Geleceğin çöplerini çıkaran bu işe kayıt olduğumuzda, çok özel bir şartı da kabul ediyoruz. Gelecekte zaman yolculuğu o kadar yasa dışı ki, işverenlerimiz sözleşmelerimizi kapatmak istediklerinde, bizimle olan ilişkilerinin tüm izlerini silmek isteyecekler. Yani bundan 30 yıl sonra hala hayattaysak, eski halimizi bulacaklar, onu bize geri gönderecekler ve biz de onu diğer işler gibi öldüreceğiz. Buna döngünüzü kapatmak denir. Eh, altın maaş alıyorsun, el sıkışıyorsun ve sözleşmenden kurtuluyorsun. Önümüzdeki 30 yılın tadını çıkarın. Bu iş, ileri görüşlü insanları çekme eğiliminde değil.”

Değişik kurgusunda mantık aramazsan, olanı oluğu gibi kabulle izlersen, muhteşem bir film ve harcadığın zamana sevinirsin. Yok, ben bunu çözeceğim dersen, bir döngücü gelir seni 30 yıl önceye götürüp, temizler. Ne olduğunu, neden olduğunu da asla anlayamazsın!

Aslı’nın Film Önerisi…


“Adınızın hiç bir önemi yok, insanlık bir kimliktir…”

Victor Hugo

Yine de, adıma sahip çıkmalıyım…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Zarifçe Sırtımı Dönüyorum!/ *Looper (2012)” üzerine 2 yorum

  1. I’m always impressed by the genius of Victor Hugo.
    But I’m not impressed by “Looper”, waste of time. Maybe I’ll be punished one day for that, when my me in the future will come to shoot me in the past.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s