MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”The Cliff House 2016″ ANİMATED SHORT FİLM


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

The Cliff House 2016 ANİMASYON KISA DRAM FİLM

İngiliz bağımsız film sitesi olan Filmaffinity linki için tıklayabilirsin.

Doğal felaketlere yakın ve yatkın bir ülke olan Malezya, aynı zamanda volkanik faaliyetin ve tektonik hareketlerin aktif (diri) olduğu coğrafi yerleşime sahip ve depremselliğin en yüksek olduğu ülkeler olan Japonya, Batı Meksika ve Filipinler ile ilk sırayı paylaşır. Çarşambanın Merkür’ü için böyle bir yapımı ele almak istedim. Malum tüm dünya ile birlikte yangınlardan en çok etkilenen ülkelerden biriyiz. Biz kendimize yeteriz derken sönen alevlerin dumanı genzimizi yaksa da “Birlikte daha güçlüyüz!” sloganımı tekrarlamak istiyorum.

The Cliff House 2016 : “The Cliff House“Animated Short Film, Yore Production stüdyolarında üretilmiştir. CGMeetup ürünüdür. CGI ve 3D bilgisayar tekniği kullanılarak animasyon kısa film yaratılmıştır. Yönetmeni Jin Yao Wong, Multimedya Üniversitesi, Cyberjaya, Malezya‘da olan okulun Yaratıcı Multimedya Fakültesi‘nde öğrenci projesi olarak üretilmiştir. Malezya yapımıdır. Filmin müzikleri Iris Tan Music Production tarafından üretilmiştir. Facebook sayfasından takip edebilirsin, mavi kelimelere link bıraktım. Filmde emeği geçen diğer takım üyeleri; Wong Jin Yao, Woon Chee Khai, Raymond Kong Wei Cheng, Tan Lih Haur. Anime, 8 dakika sürer. Yapım, 8 ödül, 4 gümüş, 12 adaylık, kazanmış. Detaylar için linkler bıraktım, inceleyebilirsin.

Depremden sonra, kule inşa ederek, ayrı düştüğü karısına kavuşabilmenin mücadelesi ve kararlılığını, yaşlı bir adam olarak gözler önüne seriyor.

“You see the rainbow you must bear the rain. Over time everything will break and bend. Except love.”

The Cliff House 2016

Gökkuşağını görmek istersen, yağmura katlanmalısın. Zamanla her şey kırılıp, bozulur ama aşk hariç; gibi tercüme edilebilir sanırım.

Filmin başında ve sonunda görüntülenen bu söz, filmin tüm odak noktasını da ortaya koyuyor. Zor zamanlardan geçen her birimize avutulacak bir ninni esintisi verse de… Bazen “Her şey yoluna girecek!” denilmesine ihtiyaç duyarız, olan olmuştur ve vuku bulan durumdan çıkılacağa tutunup, gücümüzü tekrar kazanana ve işlerin hallolmasına yetecek kelimelere, bir ele, söze, anıya, düne, yarına, bir videoya yahut bir insana, bir avuç insana tutunuruz. İşte bu günler geçecek demenin Aslı’nda sayfasının bencesi!

İnsanın doğa karşısında çaresizliğini ve insan olmanın doğasına uygun, hayatta kalmanın ve ilişkilerle var olmanın muhteşem umudunu anlatan bu animasyon kısa filmi izlemek için yukarıda paylaştığım video ile tamamı olan 8 dakikada izleyebilirsin. Ve bu tutkunun, mutlu sonlar, güçlü bağlar getirdiğinin bilincinde bir nebze olsun ferahlık vermesi temennisiyle…“Söyleyecek çok şey vardı ama söylememeye karar verdim.”

Franz Kafka

Türkiye’m, bu günler geçecek ve daha güçlü bir zamanda, topraklarımızın bereketiyle, güzel gün batımlarına hep beraber huzurla ve gururla bakacağız!

Yönetmen Biyografisi – Jin Yao Wong

Jin Yao Wong, Cyberjaya, Malezya Multimedya Üniversitesi’nden yeni mezun oldu. 6 Nisan 1994’te Malezya, Pahang’da doğdu, orta öğreniminin son yılında film yapımcılığına kaydoldu. Film yapımındaki heyecan kadar çizgi film ve animasyon filmlerinden de keyif aldığı için, eğitimini animasyon ve görsel efektler üzerine sürdürmeye karar verdi. Benzersiz bir görsellik arayışı içinde kendi sınırlarını zorlarken, ilk kısa animasyon filmi olan “The Cliff House”u yönetti.

Yönetmen Açıklaması

“Animasyonu çok etkileyici bir araç olarak görüyorum. Herhangi bir teknikle sınırlandırılmaması gereken canlı bir hikaye anlatımı biçimidir. Animasyon, görsel anlatımda daha fazla yaratıcılık sunar ve izleyiciye daha fazla sanatsal zevk sağlar. Hikayenin kendisi önemli bir unsur olsa da, hem sanatsal stil hem de hikayenin iyi bir animasyonun temel faktörleri olduğunu görüyorum.”


Edit: Sam Bhattacharjee tarafından yönetilen ve aynı adı taşıyan ancak tamamen farklı bir hikayesi olan The House on the Cliff 2021 filmi 31 Ekim tarihinde vizyona girecek. Bir içerik hazırlarsam buradan link paylaşırım. Sevgiyle kalın!

Aslı’nın Uçurumlardan Kurtulan Evi…


“Bana bir şey söyle, ilkbahar gibi… Çiçek aç mesela, veya yağ rahmet olarak içime veya gökkuşağı ol, sar ruhumu…!”

Turgut Uyar

Bir şey..

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”The Cliff House 2016″ ANİMATED SHORT FİLM” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s