Ağustosun Ateşi Bitsin!/ *The Departed (2006)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kendimi Ateşe Düşerken Yakaladım!”

Evangelia, “Fotiá” adlı şarkısıyla Yunanca “Φωτιά μες στα μάτια σου” okunuşu “Fotiá mes sta mátia sou” yani gözlerinde ateş ile ekrana kilitleyen Akdeniz ezgileri ve Yunan asıllı komşu kızıyla iyi bir kombinasyon olmuş. Çarkı, bir kargaşanın ortasında, ıssız bir ada bulunmak gibi bir kaç dakikalık ferahlık sağlayıp serin, dingin akşamları hatırlatıyor.


“Ne mi istiyorum? Eylül gibi bir şey istiyorum. Yakmasın. Üşütmesin. Sarı-yeşil olsun. Sarı sabrım, yeşil dileğim olsun. Rüzgarı ılık essin, yağmuru huzur versin. Şu yangın, şu kavga, şu acı bitsin. Güneş umuda doğsun…”

Birhan Eroğlu

Oysa Ağustos; yazdı, özgürlüktü, denizdi… Aramıza Covid girdiğinden beri tüm dengeler değişti. Yaz bitsin der miyim ki daha Temmuzdan henüz çıkmışken… Yine de anla işte, hala güneşe tutturmuşum sanki serin Eylül akşamlarını…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Departed (2006) : Türkçeye “Köstebek 2006” olarak çevrilmiştir. Yönetmen Martin Scorsese, senarist William Monahan. Amerikan yapımı, suç dram gerilim filmidir. Hong Kong sinema filmlerinden Infernal Affairs 2002  Oscar adaylığı aldığında hakları satın alınıp, Boston Winter Hill Çetesi‘yle karıştırılarak vizyona sokulmuş. Oyuncuları Leonardo DiCaprioMatt DamonJack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin SheenRay WinstoneVera FarmigaAlec Baldwin. Oscar -79 Akademi Ödülleri, 64. Altın Küre, 11th Satellite Awards ile 4 Oscar dahil 97 galibiyet ödülü, 141 adaylık ödülü kazandı. Ayrıca Amerikan Film EnstitüsüEn İyi 10 Gangster Filmi listesine 2018 de aday gösterildi 

Gerçek hayatta yaşana şu iki karakterin uyarlandığı film için bir kaç detay paylaşayım: Kirli FBI ajanı John Connolly, 2002 ve 2008 yıllarında ayrı iki suçtan hapis cezası için ilk cezasının 10 yılını ödeyip, ikinci karara göre 40 yıl verilen cezanın geri kalanını ödemek üzerine 2011 yılında başlayan hükümlülüğü, Covid 19 kontaminasyon sebebiyle, cezasının üçte birini çektiği için, hak ettiği şartlı tahliyeye başvurduğunda, 2021 Şubatında tıbbi nedenlerden dolay serbest bırakılmış. Köstebeği FBI kurumuna yerleştiren organize suç patronu İrlandalı-Amerikalı gangster Whitey Bulger, ile bilgi şu şekilde devam etmiş. Bağlantılı 19 cinayetten ve 32 suçtan aranıyorken 16 yıl boyunca kaçak yaşadı, 2011 de yakalanıp yargılandığında 81 yaşındaydı, 2 kere ömür boyu hapse mahkum edildiğinde, cezasını çekmek üzere gönderildiği hapishanelerde güvenliğinin sağlanamaması yüzünden, çeşitli tesislere devredilir, yıl 2018’de Hazelton merkezine vardığında ve bir kaç saat sonra, mahkumlar tarafından öldürüldü.

Filmin kurgusunda, İrlanda mafya babası tarafından Massachusetts Eyalet Polisi’ne köstebek olarak yerleştirilen bir FBI ajanının hikayesini konu alır.

“Bir şey olmaya karar verdiğinizde, o olabilirsiniz. Kilisede sana bunu söylemezler. Ben senin yaşındayken polis ya da suçlu olabileceğimizi söylerlerdi. Bugün ise size şunu söylüyorum: Dolu bir silahla karşı karşıya kaldığınızda, ne fark eder?

The Departed (2006)

Salı gecesinden, muhteşem bu yapım için, biraz kafa dağıtma ihtiyacıyla, mola vermeye geldim. Gerçek kişilere dayanan hikayenin kurgusu ve oyuncuların performansıyla, ödüllü ve kült filmi bir kez daha izleyip, hatırlayalım. Keyifli seyirler…

Aslı’nın Film Önerisi…


“Ülkem gibi yaralıyım: Ne eksik ne fazla..”

Ahmet Erhan

Coğrafya kader midir?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ağustosun Ateşi Bitsin!/ *The Departed (2006)” üzerine 2 yorum

  1. Very good remake, at less as good as the orginal from Hong-Kong. Martin Scorsese is a great director and he proves again through this thrilling movie.
    I didn’t know about the real persons that inspired the characters. It’s a crazy story.

    Liked by 1 kişi

  2. I am very happy that you were excited when you commented. Infernal Affairs movie of 2002, the real life of the Irish-American gangster baron, the FBI agent that place is the adaptation of the event. This subject intrigued me and I researched the fate of people. I’m glad it piqued your interest.
    Good night 😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s