Gitar ve Sessizliğe Övgü!/ *A Quiet Place (2018)


“Seni Daha Çok Sevdiğimi Bileceksin!”

İngiliz blues gitaristi ve şarkıcı-söz yazarı, cazcı Oli Brown, seslendirdiği “I Love You More You’ll Ever Know” ile ruha ilaç niyetine vaatlerde bulunabilir. Gitmenin erdemiyle, kalmanın asaleti ölümüne çarpışır ve adamın biri gitarıyla beraber konuşurken mırıldanarak… Tutunamadığı hayata ve kadına … Ve Ülkemde ateş düşmüş her ormana, cana, ocağa, toprağa… Teselli olsa… Olacaksa:

“Ölüm geliyor birden aklıma, ölüm. Bir ağacın gövdesine sarılıyorum.”

Cemal Süreya

Hangi ürkek kavmin dna’sı, duvar diplerine çömelip sessizleşmene neden olan o daimi temsili fotoğrafını süsleyen… Taşlarla büyüyen bir çocuk yerine, ağaçlara sarılan, gökyüzüne hayran, cesur bir ölü adam olsaydın… Belki yüreğim teselli bulurdu. Sessizliğine gitarıyla çığlıklar atana da selamımı söyle…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

A Quiet Place (2018) : Yönetmen John Krasinski, senaristler Bryan WoodsScott Beck ile ortak yazmışlar. Amerikan yapımı, bilim kurgu dram korku filmidir. Eser, 90 dakika sürer.  Alien 1979No Country for Old Men 2007 ve In the Bedroom 2001 filmlerinden ilham alınarak senaryolaştırılan filmin yönetmeni John Krasinski ile başrolü paylaşan oyuncular Emily Blunt, Millicent Simmonds, Noah Jupe. Yapım, 2018 yılının ilk on filmlerinden biri olarak National Board of Review ve Amerikan Film Enstitüsü seçildi, Altın Küre Ödülü, 72. BAFTA, 91. Akademi Ödülleri dahil 34 galibiyet, 118 adaylık kazandı. Film, “yılın seyrek entelektüel korku filminin ilk öncüsü” olarak değerlendirildi. Devam filmi A Quiet Place Part II 2021 ile ana kadroya Cillian Murphy eklenirken, bu sefer Krasinski, yönetmen koltuğunda kaldı.

Kör ama sese aşırı duyarlı yaratıklar tarafından, Dünya nüfusunun çoğu katledildiği bilinmez bir zamanda geçen kurgusal hikaye, hayatta kalmaya çalışan bir ailenin mücadelelerini konu alır.  

“Onları koruyamazsak biz kimiz? Onları korumak zorundayız.”

A Quiet Place (2018)

Filmi izlerken, telefonuma gelen mesajı sessizce yazıp, klavye tuşlarıyla ses çıkartmamaya çalışırken, nerdeyse “sssuss!.” demek istediğim de başka bir gerçeklik olsa gerek. Öylesi müthiş bir gerilim filmi ki kendi gerçekliğinde kaybolabiliyorsun. Kesinlikle izleyin.

"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
		bu hasret bizim..." Nazım Hikmet

Edit: A Quiet Place Part II (2020) içerik hazır olunca link aktif olacak.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Birisini unutmak zorundaysanız, bunu sindire sindire yapın. Çünkü aklın zamansız öldürdükleri, yürekte amansız dirilir.”

Sabahattin Ali

Üstüne soğuk su içmek önemli…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Gitar ve Sessizliğe Övgü!/ *A Quiet Place (2018)” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s