Nerede Benim Arkadaşlarım?/ *Another Earth (2011)


“Hayatta Kalmayı Öğreneceğim!”

Aslı’nda gurur, penceremizden çıkıp gitti artık, bu çatıyı terk etti” diyor şarkıda… 1993 tarihine damgasını vuran ödüllü ve hisli bu müziği ve gurubu pek severdim doğrusu… Duran Duran‘nın gitaristi; uzun ve çok güzel saçları olan bir delikanlı; bak nereden geldiyse şimdi aklıma… Zihin gülümsemek için bir neden daha buldu sanırım… Gri günler adına dinleyip dağıtalım kasveti derim… Arkadaşlara ilanım olsun bu eski şarkı… Nerede benim arkadaşlarım?” (Duran Duran, “Ordinary World” şarkısıyla oku lütfen..)

“Yumuşak sertten daha güçlüdür. Su kayadan daha güçlüdür, sevgi nefretten daha güçlü.”

Hermann Hesse

Güçlü olmayı, hayatta ve ayakta kalmayı öğrendik bu geçen yıllarda da. Kırılmamak için yumuşakça yürümeyi, parçalanmamak için su gibi akmayı, öfkeden payımıza düşen darbelerden korunmak için sevgiye yaslanmayı… Öğrendik…!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Another Earth (2011) : Mike Cahill tarafından yönetilirken senaryosunu, aynı zamanda başrol oyuncularından bir olan Brit Marling ile beraber yazmışlar. Diğer oyuncular; William Mapother, Robin Lord Taylor. Bilim kurgu ve romantik drama filmidir . Eser, iki adaylık kazanmış. Eleştirmenler film için “yavaş tempolu ama duygusal” yorumunu yapmışlar. Amerika yapımı olarak 92 dakika sürüyor. Cahill’in film üçlemesi serisini tamamlamış oldum böylece…

Yaşadığı trajik bir kaza sonucunda yaşamının farklı bir cephesini, boyutunu keşfetmesi ile bilim kurgu ile fütürizm karışımı bu film çıkıyor ortaya. İlginç olan sadece filmin kurgusu ve sahneler değil, bağımsız film denilen, gişe için yapılmayan, düşük bütçeli ve düşük prodüksiyonlu filmlerden olması ve son 25 yılda en büyük bağımsız filmlere destekçi olan Searchlight Pictures adlı şirkete çalışmış olması hayli ilgi çekici yapıyor bu filmi, sanata paye verenlerin gözünde. Bu firmanın adına tıklayıp üretilen filmleri ve bilgilerine ulaşabilirsin. İşte bu şirketin üretimi olunca bu önerdiğim film de, keyifle izlemesi kalıyor bizlere de…. Meraklılara linkler bıraktım, tıklayıp okursun.

 “Sadece uyuduğunu hayal et ve sonra uyan. Nerede olduğundan emin değilsin. Etrafta başka birinin olup olmadığından emin değilsin. Muhtemelen ilk ne yapardın? Muhtemelen etrafına bakıp “Merhaba? Merhaba?” Dersin. 

“Yalnız mıyım?” 

Biz – burada Dünya’da – bunu bilmek isteriz.”

Another Earth (2011)

Bağımsız film kategorisinde yer alan Another Earth 2011 yapımın yönetmeni; ödüllü Mike Cahill, bu film için olumlu eleştiriler almış. Ayrıca bu yönetmene ait içerik ürettiğim, 3. filmdir. Diğer iki film için link bırakıyorum, incelemek ve izlemek, sonucunda yorum yapmak ve başka görüşleri de bilmek; çok arzu ederim doğrusu. Hollywood harici film prodüksiyonlarını seviyor ve yer vermekten de fazla haz alıyorum. İki gün üst üste aynı yönetmen de fazla geldi dersen, önümüz çarşamba, perşembe; Merkür, Jüpiter... Evet, hatırladın, animasyon film zamanı! Çarşamba animasyon kısa film, perşembe için animasyonlu müzik videosu (AMV) ve animasyon filmi ile buradayım. Paralel evrenlerde oyalandıktan sonra biraz da animelerle kaybolup, cumaya yer yüzüne ineriz, söz! Evet bilim kurgucular, paralel evren’ciler; şimdi hazırsan başlayalım izlemeye…

I ORIGINS (2014) ve BLISS (2021)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Öyleymiş, atlar koşamadıklarında gözleriyle yol tepermiş.”

Kemal Varol.

Gözlerimle aldığım yol…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Nerede Benim Arkadaşlarım?/ *Another Earth (2011)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s