Merkür’ün Çarşambası/ *”Hermann (2020)”Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Hermann (2020) Animasyon Kısa Fantezi Filmi

 Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Evet, nihayet sevdiğim günlerden çarşambaya, yani Merkür’ün gününe geldik.  CGIMeetup ürünü olan bu kısa animasyon filmi, pandemi de üretilen ilk Animated Short Film unvanını taşıyor. İlgi bilgiyi, bilgi ilgiyi doğuruyor ve ben bu animeleri incelemeye başladığımdan beri, öğrendiklerimi sana da anlatıyorum. Geçen hafta, CGI (Computer-Generated Imagery) anlamını ve bu platformu kullanan profesyonellerin; fikir, bilgi ve iş alışverişinde kullandıkları CGIMeetup anlamını irdelemiştik.

Bugün, Barselona, İspanya’da bulunan Animasyon Prodüksiyon şirketinde üretilen yukarıda tam versiyonu izlediğin filmi inceleyelim istedim: Bunun gibi şirketlerin, 3D, 2D, hareketli grafiklerin işlendiği CG departmanlarında üretiliyormuş. CG “C for Graphics” anlamına geliyormuş. Çok teknik anlamda grafik işlemcileri script diline andıran yeni programlama diline deniyormuş. Script, bir program dilinde yazılmış uygulama parçalarının tümünün kodlarını içeren kod bütününe deniyormuş. Kafalar karıştıysa, gel biz filmin hikayesine geçelim:

İnanmak, mucizedir!

Hermann (2020) : İspanyol yapımıdır. İspanyolca üretilmiştir. 77 Uluslararası ve Ulusal Ödül kazanan İspanyol 23lunes adlı stüdyo ürünüdür. Yapım 3 dakikadan azdır. (2.45) Yönetmeni Jordi García Jimenez‘dir. Gerçek bir hikayeden ilham alınmıştır. Fantezi türünde animasyon kısa filmidir..

Hermann, Alzheimer’lı yaşlı bir keman virtüözünün kurgulama hikayesidir. Covid 19 Pandemisi salgını ve karantinasında yaşananları konu alır. Gerçek hikayede, evde bakımı üstlenen bakıcı, hastanın üretkenliğine ve yaşama olan bağını perçinlemek için bir formül gerçekleştirir. Balkon performanslarından sadece birinin gerçek hikayesidir. Galiçya bölgesinde olan Vigo şehrinde, Covid 19 pandemi salgını yüzünden insan üstü çabayla çalışmak zorunda kalan sağlık personelini kitlesel etkinliklerle desteklemesine örnek olan akşam balkonlardan alkışlamaları ile hastanın mutluluğu için kullanılması fikri oluşmuş ve kafası çalışan bakıcının dünyası değişmemiş ama yaşlı müzisyen hayatı değişmiş. Çünkü, mızıkasını her akşam saat 20:00 de balkonunda çalmaya ikna edilen yaşlı adam, yapılan tüm alkışların kendi performansı için olduğuna inandırılmış… Bu hikaye ile bu harika anime ortaya çıkmış. Ve en iyi ihtimalle, gülümseyen üstelik her akşam sekizi bekleyen, yaşamak için bir sebebi olan ve… Uzar gider bu ve’ler…

Alkışlar kimin için?

Hikayesini öğrendiğimiz kişi ile gönül bağı kuruyor ve yargılar çemberinin dışına çıkarıyoruz. Covid 19 pandemisiyle oluşan yeni dünya düzenimiz, tecrit ve karantina odaklı hafta sonları, akşamdan sabaha kısıtlamalar ve seyahat kısıtlamaları hatta bazı meslek dallarının tamamen kilitli tutulmasıyla oluşan bir garip haller bütünü oldu. Bir çok can; sağlık çalışanı, yaşlılar başta olmak üzere, can derdine düşmüşken, kendi dahil bakmakla yükümlü oldukları ve kariyerleri için çalışmak, üretmek üzere faaliyetlerine devam etme çabasında olanlar için sıkıntılı bir süreç, diyorum ki; onlara el verelim. Ve fakat elimiz uzanamıyorsa, sebepleri geçim de olsa, artık çalışma yerleri kapatılmış, faaliyetleri durdurulmuş onca üretken insana, çareler bulanlara, derman olanlara destek olalım.

İKSV

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yepyeni faaliyeti gündemde; #İstanbulBirSahne projesi: “müzisyenlere açık çağrı!” sloganıyla kentin 39 ilçesi ve uygun noktalarını sahneye dönüştürüp, sanata ve sanatçıya destek kampanyası başlatılmış. Bu proje haricinde, halen online olarak devam eden; oyun, konser, sergi ve etkinlikleri hem yetişkinler hem de çocuklar için sürdürme gayretinde olan İKSV aktif, ilgililere duyurum olsun! Mavi kelimeler, İBB, İstanbul bir sahne, İstanbul Kültür Sanat sitesinin linkleridir, sen de tıkla. Nisan ayı faaliyetlerinde 40. İstanbul Film Festivali başlangıcı 1Nisan‘da başlamış. Nisan kelimesinde bu ayın etkinlik takvimi linki koydum, tıkla. Festival için bilet, ücret gibi konular için de mavi Festival kelimelerine tıkla.

Dün akıllıydımdünyayı değiştirmek istedimBugün bilgeyimkendimi değiştiriyorum.”

Celalettin Rumi

Aslı’nda “Birlikte daha güçlüyüz!” sloganı ile sessiz bir çağrı başlamıştı içimde, içeriklerimde… Sebebim çok ve bu sayfanın bir instagram hesabı var artık! 4 Nisan günü itibariyle faaliyete geçirdim. Mevlana’nın dediği gibi; değişiyorum ve değiştikçe güzelleşiyor dünya! Üretmelere doyamıyorum, öğrenmelere doyamıyorum… Bir tık kadar yakınım; sana, bilgiye, öğrenmeye, desteğe, katkıya, yardıma… Daha sayayım mı? Yani demem o ki; kendine yakışanı yap ama diğerinin yakıştırdığını da esirgeme, bir tık ile neleri değiştirebileceğini, bir kaç kelime ile kimlere, nelere yol açabileceğini hayal bile edemezsin! Devir, birlik olma devridir, efendiler! (Ah evet, fazla gaza geldiğim doğrudur; heyecandan sayın okuyucu! Billahi umutlarım hepimize yeter. Ha, baktık eksik mi kaldı; çay demler, baştan başlarız. Çünkü: Birlikte daha güçlüyüz!

Aslı’nın Kısa Animasyon Film Önerisi…

Birlikte daha güçlüyüz!”

Aslı’nda.blog

Aslı’nda, öyleyiz!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s