Ve Sabaha da Şah ve Mat!/ *The Queen’s Gambit (TV Mini-Series 2020)


Aslı’nın Müzik seçimi…

“O Bir Dahi!”

19 ve Cuma! Venüs’ün ve sevginin günü…. “Ben ondan bir hamle bekliyorum, o da benden. Sıkı bir satranç oyuncusu gibiyiz. Çok düşünüyoruz.. Ama ikimizde kaybediyoruz…” derken satranç oynamaya var mısın benimle? Akşam üzeri diziye başlarız ve sabaha da şah – mat! Şimdi ilk adım, müzik video ile başlayalım; üstelik önerdiğim diziden sahneler ile şarkının uyumu müthiş olmamış mı? Hafta sonu tecriti için başka önerisi olan var mı?

İnsanlar mutlu olduklarında, mevsimin kış mı, yaz mı olduğunu fark etmezler…

Anton Çehov

İklimin tesiriyle senkronize olmamı neye bağlarsın bilmem ama… Biraz hazırlık yapalım, az çok bilgi paylaşalım izleyeceğimiz yapımın öncesinde…

Hatırla, satrançta oyunun ilk hamlelerini tarif eden “açılış” çok önemlidir. Vezir Gambiti, hücum yeteneğinden dolayı satrançtaki en popüler açılışlardan biridir. Bir oyuncu rakibine sürekli baskı uygulamaktan hoşlandığında kullanılır. Modern satrancın ilk döneminde, vezir piyon açılışları moda değildi ve Vezir Gambiti Viyana’daki 1873 turnuvasına kadar sıradan hale gelmedi .

Bilirsin; oyun bittiğinde vezir de piyon da aynı kutuya girer!

*Aslı’nın Film Önerisi…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Queen’s Gambit (TV Mini-Series 2020) : 7 bölümlük mini dizinin her bölümü bir saate yakın sürer. 15 adaylığın birini kazandı ve diğerleri daha sonuçlanmadı.  Spor, drama tarzında. ki yapım aynı zamanda biyografik dönem filmidir. Netflix’te The Queen’s Gambit’i 23 Ekim 2020’de yayınladı . Dört hafta sonra Netflix’in en çok izlenen senaryolu mini dizisi oldu. Amerikan yapımıdır. Yazar Walter Tevis ‘ın 1983 tarihinde aynı adlı romanından uyarlamadır. Dizinin adı, bir satranç açılışı olan “Queen’s Gambit“e atıfta bulunur. Allan Scott ile birlikte yaratan Scott Frank, tarafından da yazılmış ve yönetilmiştir. Başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy performansı, eleştirmenler tarafından alkışlandı. Ayrıca satranç camiasından da olumlu yanıt aldığı ve oyuna halkın ilgisini artırdığı iddia edildi.

Ne çalışacağınız konusunda şüpheniz varsa oyun sonu çalışın. Açılışlar size açılış öğretir, oyun sonları ise satranç.

Stephan Gerzadowicz

1950’lerin ortalarından başlayıp 1960’lara kadar devam eden hikaye, uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla mücadele ederken satranç dünyasının zirvesine yükselen öksüz bir satranç dâhisi olan Beth Harmon‘un hayatını anlatır.

Bayıldım, satranç oynamanın taktikleri daima zor gelmiş biri olarak Beth’e bayıldım. Hem de o yıllarda yaşayan ayaklı bir dahi. Umarım 2.sezon ya da yine böyle parlak bir dehayı izleyebiliriz.

*Aslı’nın Film Önerisi…

“Eğer gerçekten işiten kulaklara sahipsek, Tanrı bize kendi dilimizde seslenir.”

Tolstoy

İşaretleri görmeye…

Ve Sabaha da Şah ve Mat!/ *The Queen’s Gambit (TV Mini-Series 2020)” üzerine 17 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s