Ve Sabaha da Şah ve Mat!/ *The Queen’s Gambit (TV Mini-Series 2020)


Aslı’nın Müzik seçimi…

“O Bir Dahi!”

19 ve Cuma! Venüs’ün ve sevginin günü…. “Ben ondan bir hamle bekliyorum, o da benden. Sıkı bir satranç oyuncusu gibiyiz. Çok düşünüyoruz.. Ama ikimizde kaybediyoruz…” derken satranç oynamaya var mısın benimle? Akşam üzeri diziye başlarız ve sabaha da şah – mat! Şimdi ilk adım, müzik video ile başlayalım; üstelik önerdiğim diziden sahneler ile şarkının uyumu müthiş olmamış mı? Hafta sonu tecrit için başka önerisi olan var mı? (LSD adlı grubun “Genius” şarkısıyla günün dizi önerisi dâhimizin sekanslarından oluşturulmuş müzik videosu buraya pek çık oldu.)

“İnsanlar mutlu olduklarında, mevsimin kış mı, yaz mı olduğunu fark etmezler…”

Anton Çehov

İklimin tesiriyle senkronize olmamı neye bağlarsın bilmem ama… Biraz hazırlık yapalım, az çok bilgi paylaşalım izleyeceğimiz yapımın öncesinde…

Hatırla, satrançta oyunun ilk hamlelerini tarif eden “açılış” çok önemlidir. Vezir Gambiti, hücum yeteneğinden dolayı satrançtaki en popüler açılışlardan biridir. Bir oyuncu rakibine sürekli baskı uygulamaktan hoşlandığında kullanılır. Modern satrancın ilk döneminde, vezir piyon açılışları moda değildi ve Vezir Gambiti Viyana’daki 1873 turnuvasına kadar sıradan hale gelmedi .

Bilirsin; oyun bittiğinde vezir de piyon da aynı kutuya girer!

*Aslı’nın Film Önerisi…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Queen’s Gambit (TV Mini-Series 2020) : 7 bölümlük mini dizinin her bölümü bir saate yakın sürer. Primetime Emmy, Altın Küre, Grammy, Satellite dahil 52 adaylık, 54 galibiyet ödülü kazandı. Spor, drama tarzında. ki yapım aynı zamanda biyografik dönem filmidir. Netflix ürünü olarak Ekim 2020 tarihinde yayına girdi. İlk dört hafta sonra Netflix platformunda en çok izlenen senaryolu mini dizisi oldu. Amerikan yapımıdır. Yazar Walter Tevis tarafından kaleme alınan The Queen’s Gambit 1983 adlı romanından uyarlamadır. Dizinin adı, bir satranç açılışı olan “Queen’s Gambit“e atıfta bulunur. Allan Scott ile birlikte yaratan Scott Frank tarafından da yazılmış ve yönetilmiştir. Başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy performansı, eleştirmenler tarafından alkışlandı. Ayrıca satranç camiasından da olumlu yanıt aldığı ve oyuna halkın ilgisini artırdığı iddia edildi.

1950’lerin ortalarından başlayıp 1960’lara kadar devam eden hikaye, uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla mücadele ederken satranç dünyasının zirvesine yükselen öksüz bir satranç dâhisi olan Beth Harmon‘un hayatını anlatır.

“Ne çalışacağınız konusunda şüpheniz varsa oyun sonu çalışın. Açılışlar size açılış öğretir, oyun sonları ise satranç.”

Stephan Gerzadowicz

Yapıma bayıldım, satranç oynamanın taktikleri daima zor gelmiş biri olarak Beth’e de bayıldım. Hem de o yıllarda yaşayan topuklu ayakkabılı bir dahi oluşunla gurur duydum. Umarım 2. sezonunu yahut yine böyle parlak bir dehayı yine izleyebiliriz.

*Aslı’nın Film Önerisi…

“Eğer gerçekten işiten kulaklara sahipsek, Tanrı bize kendi dilimizde seslenir.”

Tolstoy

İşaretleri görmeye…

Ve Sabaha da Şah ve Mat!/ *The Queen’s Gambit (TV Mini-Series 2020)” üzerine 18 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s