Jüpiter’in Perşembesi/ *Shrek (2001)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kendimi Aptal Gibi Hissettim!”

Perşembe ve Jüpiter kombinesi için en sevdiğim animasyon filmlerinden olan bir seriye yer vermek istedim. Evet, dağılmadan toplanmıyor ve içerik yayını bu saate kaldı ne yazık ki…

Yolculuk bazen zorludur, bazen de fazla komplike. Yaşamın döngülerini kırmaya yeltenmek durmana sebep olsa da, dizlerinin üzerinde toprağa paralel yapılsa da; Aslı’nda zaman akar, yaşam devam eder çünkü sen nefes alıp vermeye devam ediyorsundur. Ve mavi gezegen gibi, tüm yaşam gibi dönmeye devam ediyorsundur; duruyor sanırken bile… Endişelenme çünkü böylesi zamanlarda evren elini tutar; level atlayamadığın bir oyunda joystick elinden alınır, o geçemediğin yerin bir çırpıda atlatıldığını görürsün üstelik sıfır çabayla… Öyle işte, bazen evren sana bir güzellik yapar, ilahi eğilip alnından öper! İşte sırf bu yüzden yapamadığında vazgeçme: Gözlerini yum, topuklarını üç kere birbirine vur ve aklından geçir: “Evim gibi bir başka yer yok!” – Oz Büyücüsü. Ben hala evimi arıyorken hem de…

Halimi anlatacak sözler yazamam artık bu kavruk mektuba. Rüzgârdan yan yatmış otlar koydum. Gerisini sen anla..

Birhan Keskin

Sen anla. Tüm olumsuz kehanetlere sırtımı döndüğüm bugünlerden birinde, tam burada ve şuanda; tanrıya varma çabamdan üç yol açılır sana… Bu yollar ile çıkılır aşka:. 1-Sanat, 2- Sevgi, 3- Felsefe. Ve benim elimde üç ayrı taş, bu üç yolda canhıraş! Oysa tüm konsantrasyonumu, bir yolu seçerek idame ettirebilecekken neden hepsine birden batıp çıkmam? Sanırım varmanın değil, yolda olmanın hazzına batmış ve bu bataklıktan büyük hazza odaklanmış olabilirim.

Şu yeşil adam ile bir çay molası verelim yolculuğa!

*Aslı’nın Film Önerisi…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Shrek (2001) : 1990 tarihinde William Steig tarafından yaratılan aynı adlı kitaptan uyarlama olan bu filmin yönetmenleri Andrew Adamson ve Vicky Jenson‘dır.  2004‘te Oscar adayı Shrek 22007‘de Shrek the Third ve 2010‘da ShrekForever After. isimli üç devam filmi yayınlanmıştır. Bir çok özel ürünler ile uyarlamaları da varmış. Dördüncü filmin vizyona girmesiyle beşinci film planları iptal edilmiş olsa da, proje 2016 yılında yeniden gündeme alınmış ancak o zamandan beri durdurulan prodüksiyonun potansiyel bir çıkış tarihi, bilinmez zamana ertelemiş.90 dakika süren film serisinin adaylık ve ödülleriyle eleştirmenlerden tam not almıştır.

2020 yılında National Film Registry tarafından korunan filmler için seçilmiş Library of Congress, “kültürel, tarihsel veya estetik olarak önemli” filmler kategorisindedir. Dream Works Animation film tarafından üretilen ve Disney tarafından ilk dağıtımı yapılan ilk animasyon film özelliği ile onurlandırıldı. 

Bir çok ünlü masaldan göndermeler olan filmin konusu; yeşil bir canavar ile sihir yapılmış güzel kadına olan aşkını ve bu yolda arkadaş edinmekten bir ülkeyi yönetmeye kadar başından geçen maceraları anlatır.

İzlemeye başladım bile sevimli yeşil canavarı… Unutma 4 seri.

*Aslı’nın Film Önerisi…

En büyük sessizlikler arkasından, kalbimin vurduğunu arz ederim…!

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Hala hayattayımın şiircesi!

Jüpiter’in Perşembesi/ *Shrek (2001)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s