Nostalji: 05 Nisan 2008/ *Dexter (Tv Series 2006-2013)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Eskiye Özlem

Bu günlük video şarkımda Adele, “Rolling in the Deep” şarkısının müzik videosun bizzat kendisiyle hazırlanmış orijinal klipi bu! Yine eski bir şarkı, zehrine bağımlı olunan ilişkilere gelsin… Bu kadının çığlık atarak şarkı söylemesine bayılıyorum!

On iki yıl öncesine ait bu yazı; o yıllara ait açtığım ikinci blogumdan. (Yazı başlığına tıklarsan eski blog sayfama ulaşabilirsin! demiştim ancak artık ulaşılamıyor… Ki nedenini bilemiyorum.)

Nisan’a Yakışır Bir Masalımız Olsun!

Bir masal istiyorum senden. Sanırım bunun içindir biraz incinmiş biraz umarsızlığım… Dünya da yaratılan ilk kadın Pandora olmuş olmayı ve senin bu masalda harika bir yerin olmasını diliyorum, mesela. Ya da Hera’nın başını getirmelisin benim için… Paris’i topuğundan vurmalı, Sisyphus’un lanetini hiç yaşatmamak için gözlerini bağlamalısın, yapmalısın, yap. Bana bir masal yarat. Tüm yaşantım boyunca bir masala ait olmayı hiçbir şeyden çok istemedim.

Hep korktum, bir masal istediğimi sana söylemekten korktum. Yüzünün hiçbir şekli bu korkumu erteleyemedi. Sustum. Ve sustukça başsız bir bedene benzedim. Senin için?

Ansızın bir an, kapının önüne gelip, şaşkınlığının daha ortasındayken söylemek isterdim bu cümleyi: “Bir masal istiyorum senden.” Ya da senin dilinle “Bir masal talebim var!”

Sonum nehir kıyısındaki çiçeğe dönen Narsise ya da boğa kanı içerek intihar eden Midas’a benzemesin.

Anımsa, sana mitolojik arketipimden bahsetmiştim: Persophone!

Hades’in sevgisi ve dileği gibi olsun dileğin, sadece beni iste, bir masal yarat bana ve başka masallara beraber dokunalım bu bahar sabahında. Hatırla, benim için doğa şenleniyor ve benim için kutlamalar yapıyor insanoğlu. Unutma, her gidişimde korkundan nar taneleri yedirmelisin bana. Şaşırma, aidiyet duygum; senin yeniden yazacağın masala!

Merhaba! İle başlar mı a-deli masal. Başlasın, başla.”

Eskiye Özlem Serisi: 05 Nisan 2008/Göztepe

*Aslı’nın Dizi Önerisi

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Dexter (Tv Series 2006–2021): 2006-2013 yıllarında yayınlanan, 8 Sezonluk yine ödüllü bir polis, suçlu, gizem dizisidir. Ve güzel haber; 9. sezon için yapılan anlaşmasıyla 2021 de yayına gireceği ilan edildi. Yazar Jeff Lindsay’ın Darkly Dreaming Dexter” adlı ödüllü romandan uyarlanmıştır. Dexter romanı, dizinin ilk sezonu için uyarlanmıi ancak diğer sezonlar, tamamen romandan bağımsız bir şekilde yazılmıştır. James Manos Jr. tarafından yaratıldı. Psikolojik gerilim ve suç dramasında üretilmiştir. 2021 sonunda 9.sezon yayına girecek denilmiş olsa da uyarlamanın devam niteliğinde Kasım 2021 tarihinden itibaren yayına DEXTER: NEW BLOOD (TV MİNİ SERİES 2021) adıyla yayınlanmıştır. Mavi dizi adından yazımın linkine ulaşabilirsin.

Kendini adalete adamış; seri katil olan Dexter Morgan; Miami Metro Polis Departmanı’nda  gündüzleri adli tıp doktoru, geceleri ise seri katil olan başrol oyuncusudur. İkinci hayatında, adalet sisteminin çatlaklarından sıyrılan suçluların peşine düşer: Masumları öldüren seri katiller, tecavüzcüler, çocuk tacizcileri… Hem seri cinayet işleyenleri hem de kanundan yakasını kurtaran diğer katilleri kendine hedef olarak seçmeye başlar, öldürme arzusu dışında insani duygulardan yoksun doğan Dexter, ahlaki değerleri olan bir seri katil olarak sadece yasaların elinden kaçmayı başaran canileri öldürür. Ahlaklı ve adaletli seri katil misyonu karakterine uyarlanmış… Hoşuma gitti bu ifade!

Ben çok sevmiştim, kendimi sorgulamama bile neden olmuştu; benim içimde de kan ve öldürme dürtüsü olabilir mi fikri çık aklımdan! İzle! Bayılacaksın… Keyifli seyirler.

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“İnsanlara, onları size nankörlük yapmaya mecbur bırakacak kadar büyük iyiliklerde bulunmayın.”

Balzac

Fazla fedakarlık, insanın kendi kul hakkına girmesidir diye okumuştum!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s