Nostalji: 15 Mart 2008 ve *Les Revenants (Tv Series (2012–2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Eskiye Özlem

Bu günlük video şarkım da bu MV! Salem Ilese tarafından seslendirilen “Mad at Disney” adlı eski bir şarkı, sevilen animasyon ile hazırlanmış ve bırak bu müzik seni de götürsün o eski karelere ve hislere… Bu nasıl bahar; ben yine hırkamı giydim ayağıma da kalın çorapları… Süzme mercimek bile zor ısıttı içimi… Eh madem devam edelim şu eskilere…

/On iki yıl öncesine ait bu yazı; o yıllara ait açtığım ikinci blogumdan./ (Yazı başlığından eski blog sayfama ulaşabilirsin!)

Mart’ın Üşüten Sıcaklığına Kandı Sardunyalarım!

“Mart’ın sinsi sıcaklığı var havada. Hafta sonuna yakışır bir hainlikle pırıl pırıl güneş! Bahar geliyor, ister nazlana nazlana, isterse paldır-küldür… Mart şunu bilmeli ki adına ihanet yapışacak ve gelecek olan bahar Nisan’a yakıştırılacak!

İlk doğan taşlanır! Baharın ilk ayını taşlayacağız. İkinciye kucak açacağız. Her şey bir yana bu hafta sonu hava tahminlerine göre baharla anılacak. Ve içimde yazdan kalma duyguların maki-bodur bitki- görünümünün değişmesi umuduyla dolu dolu. Kaç olmayacak duaya amin dedi bu insanoğlu ama olacak olan olacak ve omuzlar silkelenecek “olmayınca olmuyor”a.

Penceremde yazdan kalma sardunyalar var. Suladım, kara kışta donmasın diye içeri aldım, toprağını değiştirdim bahar göz kırptı diye, tomurcukları patlamış renklenmiş pencerem bu ilgiye. Sardunyalarımın başına gelen benim de başıma gelsin! diye titriyorum hep üstüne.

N’olur Mart’ın yaptığını sen bana yapma!”

Eskiye Özlem Serisi: 15 Mart 2008/Göztepe

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Les revenants / The Returned (Tv Series (2012–2015) : 2 sezonluk dizinin ilki 2012 de, ikinci sezonu da 2015 de gösterime girdi. ngilizce uyarlaması da var. Orijinal dili Fransızcadır.) Doğaüstü drama televizyon dizisidir. 2012-2015 yıllarında Fransız yapımı olan dizinin adaylıkları ve ödülleri de mevcut. Yönetmen Robin Campillo ait They Came Back (2004) uyarlamadır. Dizi yönetmeni Fabrice Gobert, Bafta, Satellite ödülleri dahil 5 galibiyet ödülü, 6 adaylık ödülü de kazandırdı.

Konusu kısaca şöyle; Öldüğü sanılan birkaç kasaba sakini, hayalet karakterler gibi insan formunda 4 yıl sonra hiçbir şey olmamış gibi ortaya çıkar. Yaşlanmamışlardır ve ölü olduklarının sonradan farkına varırlar. Hayatlarına yeniden başlamaya kararlı olan bu hayalet insanlar, ölümden dönen tek varlıklar olmadığını fark ederler. Dönüşleri kasaba sakinleri için tehlikeli bir hale gelir. Bir dizi cinayet yaşanır ve bu cinayetler geçmişte yaşanmış seri cinayetlere benzer.

İlginç konusuyla, heyecanlı bir yapım; keyifli seyirler

Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir; Ümit, uyku ve gülmek.”

Kant

Bu üç hediyemi almaya niyet ettim!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Nostalji: 15 Mart 2008 ve *Les Revenants (Tv Series (2012–2015)” üzerine 19 yorum

 1. Kalk , Silkelen , Kendine gel…
  Umutsuzluğa sarılma,
  Umutsuzluk şeytandandır…
  Ümit etmek Allah’tan dır…
  #ŞemsiTebrizi
  Ne zaman umutsuzluğun kuyusuna yuvarlanacak olsam,
  Bu söz tutar kurtarır ruhumdan…

  Liked by 3 people

 2. O zaman güzeli sadece kendi güzeliniz olduğunda güzel buluyorsunuz yani bu da güzelliği kısmileştiriyor ve kısıtlıyor ancak güzel öyle bir şey değil

  Liked by 2 people

 3. I really like your blog. A pleasure to come stroll on your pages. A great discovery and a very interesting blog. I will come back to visit you. Do not hesitate to visit my universe. See you soon.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s