Sükûnetin Gölgeli Hali!/ *The Last Emperor (1987)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Şimdi O Gitti ve Biz Bittik!”

Amerikalı söz yazarı Grant Clarke tarafından 1929 tarihinde yazılan şarkı sözlerinin Amerikalı aktör John Lone tarafından seslendirildiği “Am I Blue” şarkısı için hazırlanmış, günün öneri filmi The Last Emperor (1987) sekanslarında Devrik Qing imparatoru Henry Puyi rolüyle 1925-31 yılları arasında Tianjin kentinde playboy günlerini temsil ettiği MV, günün müzik seçkisidir. Şahane sesiyle videoyu üzleyip okumaya devam edersin.

“Aptal olmak, bencil olmak ve sağlıklı olmak mutluluğun üç şartıdır; gerçi aptallık eksikse, diğerleri işe yaramaz.”

Julian Barnes

Aklı selim olup kendinin ve diğerlerinin tüm gerçeğine ayık olmak öncelikle mutluluğu gölgeler. Çünkü kendini önceliklediğinde ister istemez diğerleriyle empati bağını kuramaz ve genel geçer tabirle pembe gözlüklü olarak yaşamı fantestik bir sahne gibi algılar. Ki her gerçek mutlaka kendini hatırlatır ve üstelik bir tokat gibi ani bir olayla gözünden o pembe gözlüğü alır, ayakkabısıyla üstüne hırsla basarak parçalar. Katarsis anıdır bu! Bu şok geçince gri yaşamın soğukluğu iliklerimize kadar titretir bizi. Bakışlar yeni görüntülüre alışınca zihin o pembe geçmişle yeni bilgileri kıyaslamaya başlar. Bu da Anagnorisis yani artık bilme halidir ve bu andan itibaren o bilmediğin hale geri dönme olasılığın tamamen ortadan kalkmıştır. Puyi’nin peripetia‘sı tutuklanmasıyla başlar yani bahtı döner ve geri dönüşü olmayan bambaşka bir Puyi olur. Kişisel ve toplumsal hatta tıbbi olarak da bu kavramlarla tekamül yolunda yürünür. Varoluşsal gerçekliğiyle yaşayanların sükunetindeki gölgeli hal bu yüzden mutluluktan hayli uzak görünmesinin nedenidir.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak imdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Last Emperor (1987) : Türkçeye “Son İmparator 1987” olarak tercüme edilmiştir. Çin İtalyan İngiliz Fransız ortak yapımı, Çin’in son İmparatoru Puyi‘nin hayatı hakkında epik biyografik tarihi drama filmidir. İmparator Puyi’nin kardeşi Pujie tarafından yazılan From Emperor to Citizen 1960 otobiyografik kitaptan uyarlamadır. Yönetmen Bernardo Bertolucci aynı zamanda senaryoyu Mark Peploe ile birlikte yazdı. Yapım, 9 Oscar, 3 BAFTA, 4 Altın Küre, 9 David di Donatello Ödülü, Grammy, Siyad dahil 60 galibiyet, 22 adaylık ödülü kazandı. Film 163 dakika sürer. Oyuncular John LonePeter O’TooleJoan ChenRuocheng YingVictor WongDennis DunVivian WuLisa LuRyuichi Sakamoto.

Film, Puyi’nin 3 yaşında imparator olarak tahta çıkışından Çin Komünist Partisi tarafından hapsedilmesi sürecini konu alır. Kızıl Ordu 1950 yılında savaş suçlusu olarak hüküm verince bir katarsis yaşar ve Yasak Şehir’de, Çin’de hüküm süren Devrimden bi haber yaşadığını anlar.

“İmparator, taç giydiği günden beri kendi sarayında tutsaktır ve tahttan çekildiğinden beri de tutsak olarak kalmıştır. Ama şimdi büyüyor, neden Çin’de kendi ön kapısından çıkmayan tek kişinin kendisi olduğunu merak ediyor. Bence İmparator dünyadaki en yalnız çocuk.”

The Last Emperor (1987)

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Yasak Şehir‘de çekilmesine izin verilen ilk Batılı uzun metrajlı filmdir. Forbidden City, Pekin’de Saray Kompleksi olarak 500 yılı aşkın Çin İmparatorluk Sarayı olarak kullanılmış ve 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilmiştir. 1949’dan beri Çin hükümetinin onayladığı ülke hakkında yapılan ilk Western filmidir. Yapım, 1980’lerin en iyi 10 filminden biri olmuştur.

Bu filmi öneren Alevin Vizöründen blog sahibi Alev Abla‘dır. Senkronize olarak içerik hazırladık, keza Çin seyahatini derleyip dikte ederken kulağıma bu filmi fısıldadı. Bu fırsat için kendisine teşekkür ederim ve umarım bu birlik sayesinde sizlere de neşeli zamalar yaşatır. Haydi, Puyi‘nin peripetia‘sını izleyelim o halde!

Bu film Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde öğrenci ve mezunlar için öneridir. (Tarih konularıyla ilgilenen amatör ve profesyonelleri için de önerilir.)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Her şey kolay olmadan önce zordur.”

Goethe

Zoru kolaylamak ise sebat işidir.

Değerlendirme: 1 / 5.
Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Sükûnetin Gölgeli Hali!/ *The Last Emperor (1987)” üzerine 2 yorum

  1. Öncelikle; Yazıma film yorumun ile verdiğin destek için aslı’nda ben teşekkür ederim.
    The Last Emperor Film müziği beni hep eskilere götürür. Gerçekten çok güzel. Sayfanda paylaştığın tüm film yorumları için seçtiğin müziklere de hayranım. Ellerine, gönlünden geçen güzelliklere, emeğine sağlık.
    Sevgilerimle. 💞

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s