Sadece Aşk Kırabilir Kalbini!/ *Dead Man (1995)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Nice Yıllara İhtiyar Adam!”

12 Kasım 1945 Kanada doğumlu efsane Neil Young tarafından, filmi izlerken gitarıyla doğaçlama olarak bestelediği müziklerle günün öneri filmi Dead Man (1995) sekanslarıyla hazırlanmış Müzik Videosunu dinleyerek başlayalım. Soundtrack, film tema müziğinden ziyade elektro gitar ile fonda konuşmalara eşlik eder ve William Blake şiir okumalarının daha iyi duyulması, anlaşılması için Amerikan pikabının motor gürültüsünü eşlik ettirmiş folk rock üstadının sihirli dokunuşudur tüm olan biten.

“Görmek için dünyayı bir kum tanesinde,
ve cenneti yabanıl bir çiçekte;
yakalayın sonsuzluğu avucunuzun içinde
ve ölümsüzlüğü bir saatte.”

Masumiyet Kehanetleri – William Blake

Efsane müzisyenin dediği gibi sadece aşk kırabilir kalbini… Bunu diyen deli adamın müziğine kulağını daya, Blake’in şiirlerine yüreğin koy ve Depp’li şu filmin hiçkimsesi olmaya aday ol. Bilgelere herkesin ihtiyacı olur. Ve kalbinin kırılmasına da hiç kimse için verme, neşeli aşkla kalın. Hey hey, my my…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak imdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Dead Man (1995) : Yönetmen ve senarist Jim Jarmusch. Amerikan yapımı, acid western tarzında macera dram fantezi filmidir. Oyuncular Johnny DeppGary FarmerBilly Bob ThorntonIggy PopCrispin GloverJohn HurtMichael WincottLance HenriksenGabriel ByrneMili Avital, Robert Mitchum. Film, monokrom denilen tek renk yani siyah beyaz olarak çekilmiştir. Film müzikleri Neil Young tarafından bestelenmiştir. Cormac McCarthy tarafından yazılmış Blood Meridian 1985 romanından etkilenmiştir. Film, 120 dakika sürer. Yapım, “90’ların en iyi filmlerinden biri” olarak nişanlanmıştır ve 5 galibiyet, 14 adaylık ödülü de kazanmıştır.

Bir adamı öldürdükten sonra kaçan William Blake isimli adamın Hiç Kimse isimli yerli Amerikalı adamla yolculuk yapması etrafında şekillenen olayları anlatır. Adaşı olduğu İngiliz şair William Blake‘in reenkarnasyonu olduğuna inanmasıyla ilginçleşen diyologlarla süslüdür.

“Bir gemi inşa ederek bulutları durduramazsınız.”

Dead Man (1995)

He Who Talks Loud, Saying Nothing” adlı Kızılderili, kendine “Benim adım Hiç Kimse” olarak tanımlar. Film, Kızılderili kültürü anlayışını geçekçi olarak sunar. Diğer bir anektod ise William Blake şiirlerinden Auguries of InnocenceThe Marriage of Heaven and Hell ve Sonsuz İncil‘e atıfta bulunur. İzleyelim!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Kartal, asla kargadan öğrenmeye boyun eğdiği zamanki kadar çok zaman kaybetmedi.”

Dead Man (1995) film repliği

Fıtratı kabule geçmek hepimize zaman kazandırır.

Değerlendirme: 0 / 5.
Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Sadece Aşk Kırabilir Kalbini!/ *Dead Man (1995)” üzerine 11 yorum

 1. I’m totally fond of this movie! The music, the cinematography, the atmosphere, it’s like a voyage to the other world. As western is about frontier, so Dead Man is exploring the borders of Death.
  🙏 For that choice.

  Liked by 1 kişi

 2. It was a fantastic movie. I was sure you would like it too. Moreover, I wanted Neil Young’s 77th birthday present on November 14; for all of us.. 😉
  And thank you. 🙂

  Liked by 1 kişi

 3. princecranoir tarafından şimdi paylaşıldı; Neil Young yarın, doğum günü şerefine 77 yaş albümü çıkıyormuş… Beğendiğim şarkıları içerik müziği yapaım….
  Bu arada ben de senin önerdiğin filmi hazırlıyorum yavaştan…
  Bu filmi izlemelisin, çok farklı, seveceğini umarım.. 😉

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s