Doğru Anı Bekliyorum!/ *Life Itself (2018)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bir Milyon Yıl Sana Sarılabilirim, Aşkımı Hissettirmek İçin!”

Amerikalı country müzik sanatçısı Garth Brooks tarafından seslendirilen ve aslen Bob Dylon’ın şarkısı “To Make You Feel My Love” adlı şarkısı, günün öneri filminin anahtar temasında yer alır. Günün müzik video seçiminde yer alan görseller şarkı sözlerinde anlatılan manzaralarıyla duyguları yansıtmak için derlenmiş.

“Bob Dylan’ın 1997 yılında çıkardığı “Time Out of Mind” adlı albümü değerlendirildiğinde, “Make You Feel My Love” şarkısı çok eleştiri aldı. Albümdeki her parça bitmek tükenmek bilmeyen bir melankoli ve hüzünle doluydu. Ama orada, her şeyin ortasında, arsızca popülist bir hit şarkı vardı, bir aşk şarkısı… gelecek yıllarda tüm yorumcular gibi Garth Brooks tarafından da coverlanacak bir şarkı. Eleştirmenler, bir albümün ortasına umutsuzluk ve trajedi hakkında bir aşk şarkısı koymanın Dylan’ın tek yanlış adımı olduğunu savundu. Diğerleri onun amacının da, bu olduğunu savundu.”

Life Itself (2018) film repliği

Aşkın insanlar arasında olduğuna inanmayanlar var. Acının tercih edilmesinin bir hastalık olduğu savıyla bünyelere almamaya çabalayan… Oysa acı bir bağdır ve hayatta anlamın alanına varmanın yolu da acıyla katharsis yaşayarak ilmek atmaktan geçer. Bu bağlamda niteliğimize değer katmaktır, acı. Ve fakat acının öğrettiği hakikatten kaçınan, izole olup hayatta kalma histerisine kapılan; acıya maruz kalmadan, ıskalayarak ve ölmeden canlı ancak yaşamı ters köşe yapa yapa ölü kalandır. Acısız yaşam, ilişkisizlenmeyi gerektirir ki aşk, insanın hakikate ulaşmasına katalizördür asıl. Filhakika, dijital anesteziyi durdurun ve acının öğreticiliğine sığınarak ruhunuzu aşka bırakın. Önce şu filmi izleyin ama..

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Life Itself (2018) : Senarist ve yönetmen Dan Fogelman. Amerikan yapımı, romantik dram filmidir. Oyuncular Oscar IsaacOlivia WildeMandy PatinkinOlivia CookeLaia CostaAnnette Bening, Antonio Banderas. Film 117 dakika sürer. Yapım 2 galibiyet ödülü, 4 adaylık ödülü kazanmıştır.

Birden fazla çiftin, farklı yıllarda gerçekleşen aşklarını ve ilişkilerini konu alan aşklar, 5 bölümle anlatılıyor görünse de, Aslı’nda ruh eşi veya ikiz ruh denilen özel bir ilşkinin hikayesidir.

“Abby, doğru anı bekliyorum çünkü sana çıkma teklif ettiğimde benim için geri dönüş olmayacak. Hayatımın sonuna kadar kimseyle çıkmayacağım. Hayatımın sonuna kadar kimseyi sevmeyeceğim. Hayatımın geri kalanında başka hiçbir şey umurumda olmayacak. Doğru anı bekliyorum Abby çünkü sana çıkma teklif ettiğimde hayatımın en önemli anı olacak. Ve doğru anladığımdan emin olmak istiyorum.”

Life Itself (2018) repliği

Aşka felsefi bir bakış açısından değerlendiren müthiş bir film izlemenin tam zamanıdır. Hazan mevsimi, soğuk geceler ve aylardan Ekimise; bu film için de tam zamanıdır. O özel kişiye rastlamanın an meselesi olduğunu hatırlat kendine, belki de o hep yanıbaşındaydı? Dijital anesteziyi durdurup uyan artık ve aşka sarıl çünkü milyon yıl yaşamıyor hiçbirimiz…

EditPsikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde “Aşk-ı Hakikat” temalı bu film, öğrenci ve mezunlar için öneridir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Yaş ilerledikçe kelimeler kısalıp, suskunluklar uzuyor. Öğreniyor insan; her şey herkesle konuşulmuyor.”

Seçil Oğuz

Kimle konuşabiliyorsanız, kime anlatabiliyorsanız; orada bir sır var!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Doğru Anı Bekliyorum!/ *Life Itself (2018)” üzerine 6 yorum

  1. Çok sevdim ben ve sen de eminim seversin ve Aslı’nda her şey herkesle konuşulmuyor ve bu konu hakikati bilenler arasında bir sır olarak kalsın. ❤️

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s