Gerçeğin Hakikatinle Çelişirse?/ *Don’t Worry Darling (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sakin Ol!”

Selena Gomez ve Rema tarafından seslendirilen Calm Down adlı şarkı için hazırlanmış orijinal MV ile geceye neş’eli ritmini bırakıyorum. Haftasonuna uygun bu müziğin ardından psikolojik gerilim fimini öneriyorum.

“Eğer bir fikre, mutlak gerçekmiş gibi sarılırsanız; gerçeğin ta kendisi gelip kapınıza vurduğunda, o kapıyı açmak ve gerçekle yüzleşmek yeteneğiniz kalmaz.”

Budha Siddhartha

Budizmin kurucusundan olan meseli aynı temayla ilgili gecenin kulağa küpe hikayesini de içeriğe iliştireyim istedim: Öykü, biricik oğlu çingeneler tarafından kaçırılan bir babayı hedef alır. Kederinden yıllarca kendi kendini suçlamalar içinde kıvranan bu baba, nihayetinde kahrından oğlunun öldüğüne inanır. Ve yıllar sonra bir gece vakti evinin kapısı vurulur. Kim olduğunu öğrenmek için seslenen babaya, çingenelerden kurtulup evine dönen oğlunun “benim baba, oğlun!” demesini kötü bir şaka yahut kötü bir aldatmaca olduğunu düşünen baba öfkeyle “benim oğlum öldü, git buradan!” diyerek oğlunun defalarca yalvarmalarının karşısında bile yıllarca ölen oğlunun yasını tutma gerçeğine sıkıca sarılıp bırakamadığından kapısını açamaz. Ve oğul, babasını ve evinin kapısını şaşkın ve üzgün terk eder. Çünkü her kimsenin zor karşısında kendi iç dengesi uğruna inancını yoğunlaştırdığı çok farklı temalar oluşur. Bu temalar, zamanla kişinin hakikati haline gelir. Oysa gerçeğin zihnimizdeki yansıması hakikatimizdir ve her zaman hakikat gerçeğin ta kendisi değildir. Filhakika gerçek, kişisel değildir. Ancak o geçeğe genel geçer olarak yaklaşmak hakikatin olabilir. Ve fakat gerçeğin ta kendisini göğüslemek yataydan dikey kavram algısına geçmeyi gerektirir. Belki filmden sonra bu hikayeyi de düşünmek istersin..

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Don’t Worry Darling (2022) : Ünlü Amerikalı sinema sanatçılarının torunları olan CareyShane Van Dyke kardeşler tarafından yazılan hikayeden uyarlanan senaryoyu Katie Silberman yazmış. Hem oyuncu olarak yer aldığı yapımın hem de yönetmenliğini Olivia Wilde yapmış. Amerikan yapımı, psikolojik gerilim filmidir. Oyuncular Florence PughHarry Styles, Olivia WildeGemma ChanKiKi LayneNick Kroll, Chris Pine. Film 23 Eylül 2022 tarihinde vizyona girdi. Yapım 1 adaylık, 1 galibiyet ödülü kazandı. Film 123 dakika sürer.

Bir şirket kasabasında yaşayan genç çiftin kadın tarafı, kocasında ve kasabanın yönetilmesinde diğerlerinden saklanan uğursuz bir sır olduğuna inanmaya başlamasını takip eder.

“Sakin olun ve devam edin!”

Don’t Worry Darling (2022) repliği

Bu gecenin filmini beraber izleyelim mi? Sanal hayatlar uğruna gerçekliğinizi terk edecek illüzyonlara tutunduğunuzda tek başınıza olduğunuzu anımsayın ve sadece bu hislerin gerçeğine tutunup bu fısıltılarınızı takip edin… Bu takip, hoşunuza gitmezse bile bu sisli işaretler sizi gerçeğe tekrar bağlayacaktır; hatırla, sor kendine; sen şimdi gerçekten neredesin? Şaka mı şeker mi? Şekerden uzak dur sevgilim!

Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde “Sanal Gerçeklik” temalı bu film, öğrenci ve mezunlar için öneridir. Ayrıca Spiritüal alana ait amatör ve profesyoneller için öneridir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Zor zamanlar güçlü insanlar, güçlü insanlar kolay zamanlar yaratır. Kolay zamanlar zayıf insanlar yaratır, zayıf insanlar zor günleri yaratır.”

Şeyh Rashid – Dubai’nin kurucusu

Zor günlerimizin müsebbibi bulunmuş oldu… Çünkü haikat bu kısır döngüyü oluşturur.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s