Evrenden Alacaklı Olmak!/ *Lost in Translation (2003)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Onu Düşünüyorum ve O Bunu Biliyor!”

Shawn Mendes tarafından seslendirilen “There’s Nothing Holdin’ Me Back” adlı şarkı için About Time (2013) film sekanslarıyla hazırlanmış MV. Yani beni tutan hiçbir şey yokken hala ne duruyorsun itiraf etsene… Ki hiçbir zaman gerçeğin kabul göreceğine emin olamasan da bu riski bazen alman gerekir. Özellikle kendinle dostluğunu pekiştiren o kişiye istinaden…

“Ne mutlu, değiştiremeyeceğine katlanmayı ve kurtaramayacağı şeyden onurlu bir şekilde vazgeçmeyi öğrenen kişiye.”

Friedrich Schiller

Toplumsal ahlakı, kişisel ahlakın önüne koymadan verilmeli nihai kararlar. Vereceğin kararların kimleri nasıl etkileyeceğini hesaplamaya çalışırsan, bu toplumsal hukukta yazılı olsa da, bireysel hakta ve hadde şaşmazlık olmaz mı sanıyorsun? İnsan olmanın kibrine eğ başını da, bırak ilahi hak eylesin. Ve unutma, evrenden alacaklı olmak her daim daha iyi, daha güzel, daha doğrudur.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Lost in Translation (2003) : Amerikan Japon ortak yapımı, romantik komedi drama filmidir. Türkçeye “Bir Konuşabilse 2003” olarak tercüme edilmiştir. Yönetmen ve senarist Sofia Coppola. Oyuncular Bill Murray, Scarlett Johansson, Giovanni Ribisi, Anna Faris. Film 102 dakika sürer. Yapım Akademi Ödülleri, Altın Küre Ödülü, İngiliz Akademisi Film Ödülü (BAFTA) dahil 133 adaylık, 98 galibiyet ödülü kazandı. Ayrıca 2000’lerin En İyi 50 Filminde yedinci, on yılın ilk on listesinde dokuzuncuBBC’nin 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi 2016 listesinde 22. olarak yer verildi.

Amerikalı aktörün viski reklam çekimleri için geldiği Japonya – Tokyo da; kaldığı otelde yine kendisi gibi kocasının işi yüzünden geçici olarak gelmiş bir kadınla tanışır ve her ikisi de sosyal yabancılaşma tarafından tetiklenmiş haldedirler. Kadın evlilikte ve gelecekte kim olacağıyla yüzleşirken adam geçmişten bugüne kime dönüştüğüyle ilgili boşluktadır. Kendi sahillerinde bir birlerine eşlik edip kendilerine varma eşiğini geçmelerinde bir birlerinin gölgelerine yardım ederler.

“Sır tutabilir misin? Bu hapishaneden kaçış ayarlamaya çalışıyorum. Bir suç ortağı arıyorum. Önce bu bardan, sonra otelden, sonra şehirden, sonra da ülkeden çıkmamız gerekiyor. Var mısın yok musun?”

Lost in Translation (2003)

Bu filmin benim için hayli ilginç bir yanı var: Her kaybolmuş hissettiğimde ve üzgün, kendimi avutmak istediğimde den gelirim. Tıpkı bu günlerde olduğu gibi; gülen insanlara pek yakın hissetmediğim için uzaklaştığım ve fakat dramda boğulmama izin de vermediğimden… İşte bu bağlamda, bu filmi izlemek bana inanılmaz iyi geliyor. Çünkü iki kez deneyimledim ve iyi geldi. Sen de dene istersen…

Edit: Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde “Sosyal Yabancılaşma” temalı bu film, öğrenci ve mezunlar için öneridir.Sosyal ifşa” temasına ise iyi bir örnektir. Sınırları aşmayan bir romantizm ile kendi gerçeklerini yeniden kabule geçen başrol oyuncuları sınırı aşmayan bir kıyıdan başları dik ve bu defa bilinçli bir şekilde yaşantılarına dönerler.

Aslı’nın Film Önerisi…

“İnsanın doğadan ve kendinden her türlü öz-yabancılaşması, onun doğa, kendisi ve öteki insanlarla kurduğu ilişkide açığa çıkar.”

Karl Marx

Öyle bir nokta var ki, kendinle yeniden tanışman gerekebilir..

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Evrenden Alacaklı Olmak!/ *Lost in Translation (2003)” üzerine 10 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s