Başka Bahara Zağar!/ *The Northman (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Yaseminim!”

Yunanlı müzisyen Savina Yannatou tarafından seslendirilen “To Yasemi” adlı şarkı için yapılmış MV ve şarkının hikayesi ise acıklı; Suzan Defter adlı hikayede anlatıyor Ayfer Tunç; Annesinin bahçeye diktiği yasemin, yıllar sonra hastalanıp da yataklara düşen anneyle, yaseminin de her gün bir dalı kurumaya başlamış. Babası da her gün o kuruyan dalı budar ve hüzünle yasemine “ölme, n’olur ölme!..” diye fısıldarmış… Bazen hayatın trajedisini sembollere yükleyip hafiflemek isteriz. Bugüne özgü bu Yunan şarkısını ve hüznünü bıraktım buraya… Şarkıya yükle tüm sıkıntılarını diye…

“Niye gün ortasında akşam oluyorum?”

Attila İlhan

Bazen de tam bahar güneşine dönerken yüzünü, bir gri bulutla serin bir rüzgar eser, üşürsün. Bir ümit düşer dile, bir nefesle o bulutu ötelemek için üflersin. İnsanın çaresizliği apaçık olunca, yakanı kaldırır boynunu içine çeker gerisin geri yine sığınağına, evine dönersin. Ve kederle “başka bahara zağar!” dersin!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Northman (2022) : Yönetmen Robert Eggers, senarist ortağı İzlandalı Sjón ile birlikte yazdı. Amerikan Çin Japonya ortak yapımı, tarihi epik aksiyon drama filmidir. Oyuncular Alexander Skarsgård, Nicole KidmanClaes BangAnya Taylor-JoyEthan HawkeBjörk, Willem Dafoe. Film 136 dakika sürer. Ve gösterime bir kaç gün önce başladı. Eleştiri ve övgüler paylaşıldıkça ekleme yapacağım.

İskandinav efsanesine göre Jüt (Danimarka) kralı Horvendill‘in oğlu prens Amleth (Amblothæ) ile tasvir edilen Amleth Efsanesini konu alır.

 “İntikamını alacağım baba! Seni kurtaracağım anne! Seni öldüreceğim Fjölnir!”

The Northman (2022)

Son gözyaşını kimin için döktüğünü hatırla.” diyen bir replik ile şu efsaneye şerh koyayım: Danimarkalı dilbilimci Saxo Grammaticus tarafından Latince yazılmış Gesta Danorum (Danimarka Kahramanlık Hikâyeleri) adlı on altı ciltlik kitabının üçüncü ve dördüncü ciltlerinde yer alan Vita Amlethi, gerçek tarihî olaylara dayanır ve William Shakespeare tarafından yazılan tiyatro oyunu Hamlet trajedisi de bu bahse konu olan Amleth Efsanesinden esinlenmiştir. Amcasının kıskançlığı, hırsı ile babasını öldürmesine tanık olan prensin yaşayacakları bunlarla sınırlı kalmaz, babasının tahtına ele geçiren amcanın, annesini de eş olarak alması ile çirkinleşen iktidar oyunları içinde büyümek durumunda kalan bir delikanlının, intikam yeminini anlatan acıklı bir örgüsü vardır. Tarih severlere, kuzeyden esintili bu muhteşem yapımı tavsiye ederim. Bu arada oyuncu kadrosu bomba!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Eğer hikayeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım.”

Lewis Hine

Hülasa bazen hikayeyi tam anlamak için görmeye, izlemeye ihtiyaç duyarız…

Başka Bahara Zağar!/ *The Northman (2022)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s