Nisanda Gül Geç!/ *Back to Mom’s (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Gökyüzünden Bile Mavi Aşklar!”

Fransız müzisyen Francis Cabrel tarafından seslendirilen “Petite Marie” adlı şarkısı 2012 yılında, 1976-2012 tarihleri arasının en iyi şarkısı olarak seçilmiş ve günün öneri filmi Back to Mom’s (2016) filminin film müziklerinde de yer almıştır. Sadece gitmeni bekliyorum diyen sözleri ve müziğiyle uyumlu yapımın kurgusuna da uyumlanmıştır. Bahar akşamları için izlenebilir ve dinlenebilir.

“Bir eski şarkı, bir eski bahar, bir bildik deniz… Vakit Nisan ortasında bir akşam…”

Turgut UYAR

Aylardan Nisan! Bu güzel bahar akşam serinliğine uyumlu uğultusuna hiç iç geçirmeyesin. Müziğin ve kitapların yerini alamamış insanlara selam olsun. Minik bir hatırlatma: Güzelliklerle gelenleri, kişisel tarihinin puslu odalarında yargılamaya son verip kendi içine de kaçma. Hülasa haklılığından vaz geçip mutluluğunu seç ve olanlara da gül de geç!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Back to Mom’s (2016) : Orijinal Retour chez ma mère. Ortak senarist Héctor Cabello Reyes, yönetmen Éric Lavaine ile ortaklaşa yazmışlar. Fransız yapımı, komedi dram filmidir. Oyuncular Josiane Balasko, Alexandra Lamy, Mathilde Seigner. Yapım 97 dakika sürer. Filmin müzikleri Fabien Cahen tarafından yaratıldı. Devam filmi Knock Knock It’s Mom! (2021) sınırlı olarak gösterime girmiştir.

Kırk yaşında işini batmış ve ailesi parçalanmış kadın, annesinin evine döner. Aile evinde ki eski rolünü bürünen ergen kimliği ile annesiyle mücadele etmeye başlarken kardeşlerin de olaya dahil olması sonucu yaşamın kurgusunda varlıklarını ve dahi konumlarını tekrar hesaplamak zorunda kalırlar.

Keyifle izledim. Sevimli annenin tuhaf hallerine dikkatli bakarsan, gerçekliği karşısında gülümseyerek hak verirsin belki. Yetişkin çocuklarına verdiği hayat dersini ben çok sevdim. Keyifli seyirler.. Devam filmi için izleyecek bir link bulamadım, bu yüzden üzgünüm. Ancak bilgisini paylaşayım dedim:

Un tour chez ma fille (2021) Knock, Knock, It’s Mom! olarak da adlandırılmıştır. Fransız yapımı, komedi filmidir. Yönetmen Eric Lavaine, senaristler Hector Cabello ReyesBruno Lavaine. Eser 88 dakika sürer. Oyuncular Josiane BalaskoMathilde SeignerJérôme CommandeurPhilippe LefebvreDidier Flamand, Jean-François Cayrey, Jean-Marie Marion, Sébastien Castro, Jean-Michel Lahmi, Claudine Vincent. Retour chez ma mère (2016) adlı içerik önerisi olan yapımın devam filmidir.

Evinde tadilat yapılması nedeniyle kısa süreliğine kızının evine yerleşen annenin, kızıyla ve hayatla dansını konu alıyormuş. İlk filmin devamı niteliğinde kurgulanmış.

Ne yazık ki henüz izleyemedim. Nerede ve nasıl ulaşabileceğimi bilenler arasında bir çekiliş yapıp ödülü kazanan kişiye iki emoji ve üç cümlelik yorum yazmak olarak belirledim. Şaka bir yana umarım bir bilen vardır.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Evet, bir baharı hakkettim. Hiç kimseye hiçbir şey borçlu da değilim.”

Virginia Woolf

Bu bahar benim hediyemdir.

Nisanda Gül Geç!/ *Back to Mom’s (2016)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s